רבי זכריה יוסף רוזנפלד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונתו המוכרת היחידה של הרב יוסף זכריה רוזנפלד
תמונה זו מוצגת בהמכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הרב זכריה יוסף רוזנפלדאנגלית: Zacharya Yosef Rosenfeld או Zechariah Joseph Rosenfeld;‏ ~1846[1]ראש השנה, א' בתשרי ה'תרע"ו, 9 בספטמבר 1915) היה רב אוקראיני-אמריקאי. רבה של קובל ורב בסנט לואיס.

ביוגרפיה

נולד בטוריסק שבווהלין, בנו של הרב משה גבריאל רוזנפלד, רבה של העיירה. התמנה כרבה של קובל[2], וכיהן במשרה זו בין השנים 18701874. מאוחר יותר ירש את מקומו של אביו ברבנות טריסק, ושם זכה למעמד של כבוד גם בין גויי העיר. הוא נודע כרופא מומחה אף שלא הוכשר רשמית לכך; בשל היעדר הסמכה רשמית חשש לרשום מרשמים והיה רוכש את רכיבי התרופות לבדו ומכין אותן בביתו. בשלב מסוים הסתכסך עם חצרו של המגיד מטוריסק בשל אסיפות "מתנגדים" שקיים בביתו, אך הם לא תקפו אותו אישית ומעמדו לא נפגע. במשך שנים נהג לשחרר צעירים, בעיקר תלמידי חכמים, מגיוס לצבא הרוסי, אך בשלב מסוים הסתבך ונאלץ להימלט לארצות הברית[3].

עם הגיעו לארצות הברית התמנה לרב בסנט לואיס. הייתה לו מחלוקת הלכתית עם רב אחר בעיר, הרב שלום אלחנן יפה, לגבי תעתיק שם העיר בעת עריכת גט; לדעת הרב יפה, יש לכתוב: ”סינט לואיז” (באות ז') ולהשמיט את אותיות ה-s וה-p הכפולות משם הנהר: ”דיתבא על נהר מיסיסיפי ועל נהר דופערס ועל מי מעינות ועל מי בארות”. בעוד לדעת הרב רוזנפלד יש לכתוב: ”סינט לואיס, מתא דיתבא על נהר מיססיססיפפי...”[4].

הוא נקבר בבית הקברות של חברת חסד של אמת בסנט לואיס.

קישורים חיצוניים

כתביו

יוסף תקוה - בעניין מצות מכונה תרס"ו.

הערות שוליים

  1. ^ Walter Ehrlich, Zion in the Valley: The Jewish Community of St. Louis, Volume II: The Twentieth Century, Columbia: University of Missouri Press, 2002, p. 160.
  2. ^ תשובה הלכתית אליו בעת כהונתו בקובל, בתוך שו"ת מהרי"א הלוי (הרב יצחק אהרן איטינגא) מלבוב, סימן קמ"ד, באתר HebrewBooks.
  3. ^ לייב אוליצקי, "טריסק: אנשים ונוף", בתוך: ספר טריסק, תל אביב תשל"ה, עמ' 16. (ספר יזכור לקהילת טריסק, בספריית העיר ניו יורק תמונה מס' 21).
  4. ^ יהודה דוד אייזנשטיין, אוצר זכרונותי, 15 בנובמבר 1923, עמ' 158, באתר HebrewBooks.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0