יהושוע השיל יואל בסאן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יהושוע השיל יואל בסאן
יהושוע השיל.png
לידה 1840
ירושלים
פטירה 26 באוקטובר 1917 (בגיל 77 בערך)
ארץ ישראל
מדינה ארץ ישראל, האימפריה העות'מאנית
מקום מגורים ירושלים
ידוע בשל מהנדס המושבה פתח תקווה ומן הקונים הראשונים של אדמותיה
השקפה דתית יהדות אורתודוקסית
בת זוג חיה גיטל

יהושע השיל יואל בסאן (1840 - 26 באוקטובר 1917) היה מן הקונים הראשונים של אדמות פתח תקווה.

ביוגרפיה

הגלובוס שעשה יהושוע השיל

יהושע השיל יואל בסאן נולד בירושלים, בן לאיטה אסתר אביגיל ואליהו שלמה זלמן בסאן[1]. הוא התחתן וחי בחצרו של אביו. בצעירותו היה תלמידו של רבי משה יהודה לייב זילברברג מקוטנא – מחבר "זית רענן". מספר שנים לאחר מכן נשא את חיה גיטל בת רבי שמואל ליאון שכונה "גיסר" בשל המלאכה בה עסק, הוא היה המנהל הראשון על יציקת האותיות בבית דפוסו של ניסן ב"ק בירושלים. כחלק מלימודי האסטרונומיה הוא בנה את כדור הארץ במספרים "כדור אסטרונומי".

הוא היה בין החברים הראשונים שהשתתפו בקניית אדמות פתח תקווה. כמו כן, על חוזה קניית אדמה בסמוך ליריחו חתומים 20 מראשי העדה מוועד הכוללים שבירושלים ובניהם אליהו זלמן ובנו יהושוע השיל. הוא ערך לחברים הראשונים את כתב התקשורת הראשון. היה פעיל בביסוס חברת פתח תקווה, בעריכת תוכניותיה ורישומיה ובניהול החשבונות שלה. בארכיונו נצטבר חומר רב לתולדות היישוב.

חייו האישיים

ליהושע השיל נולדו שישה ילדים: יעקב, משה, מרדכי (דוקטור לפילולוגיה בבלטימור), אסתר אשת משה זכרין, חנה שרה אשת מנחם מנדיל הכהן, מרים (מירל) אשר היגרה לשיקגו, צדוק (צלם בירושלים). הסופר חיים המבורגר כתב בספרו "שלושה עולמות" על הנאתו הרבה להיכנס לביתו של יהושע השיל שהיה מסביר פנים לכל אחד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים