מהנדס

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מהנדס הוא אדם העוסק בהנדסה.

תפקידו של המהנדס הוא ליישם את ההתקדמות המדעית והטכנולוגית שהושגה בתחומים שונים על ידי אנשי מדע ומחקר, לצרכים שונים, בדרך כלל מסחריים, צבאיים, רפואיים וכו'.

המהנדס בדרך כלל מאפיין את הבעיה ההנדסית שלפתרונה הוא נצרך, כולל הצרכים והמגבלות, ועל סמך הידע שלו וניסיונו נותן פתרון תכנוני סביר (אך לאו דווקא אופטימלי) לבעיה זו.

בשונה מהחוקר המדעי, המהנדס מתבסס לא רק על ידע מתמטי ומדעי, אלא גם על ידע אמפירי בתחומו, על "כללי אצבע" ועל פרקטיקות מקובלות, כדי למצוא פתרון שיהיה לא רק נכון, אלא גם כלכלי (כלומר שעלויות הייצור שלו יהיו סבירות, יהיה ניתן לאחזקה נוחה וכו'). כך למשל, אם הכימאי ינסה למצוא נוסחה לחומר שייתן תכונות מסוימות, ויסנתז אותו במיליגרמים במעבדה, הרי מהנדס כימיה ינסה למצוא איך לייצר טונות של אותו החומר בצורה כלכלית במפעל.

מהנדסים נחלקים להתמחויות רבות:

הכשרת מהנדסים בישראל

בישראל, מהנדס הוא אדם שלמד במוסד אקדמי לתואר ארבע שנתי בהנדסה (.B.Sc), והוסמך כבוגר למדעי ההנדסה באחת הדיסציפלינות המדעיות. בתחומים מסוימים כמו קונסטרוקציה ומעליות, יש גם צורך בבחינות מיוחדות ורישום בפנקס המהנדסים כדי לעבוד בתחום מבחינה חוקית.

המוסד העיקרי, ובמשך שנים רבות היחיד, להכשרת מהנדסים בישראל הוא הטכניון, ואליו נוספו פקולטות להנדסה באוניברסיטת תל אביב ,אוניברסיטה הפתוחה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אוניברסיטת בר-אילן (במקצועות חשמל ומחשבים בלבד), באוניברסיטה העברית (במקצוע הנדסת מחשבים בלבד), אוניברסיטת אריאל ומכללות אקדמיות להנדסה כגון: אורט בראודה (המכללה האקדמית להנדסה בכרמיאל), אפקה המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב (במקצועות הנדסת תוכנה, חשמל, מכנית, תעשייה וניהול,והנדסה רפואית), המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון (במקצועות הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת מכונות, הנדסה כימית, הנדסת חשמל, הנדסת בניין והנדסת תוכנה), המכון הטכנולוגי חולון ובמכללת שנקר (בית ספר גבוה להנדסה ולעיצוב).


חוק המהנדסים והאדריכלים, התשי"ח-1958, מייחד את השימוש בתואר "מהנדס" רק למי שרשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים, או זכאי להיות רשום בו. לרישום בפנקס זה זכאי מי שסיים לימודים במוסד להשכלה גבוהה באחד מענפי ההנדסה או האדריכלות. כאשר התואר "מהנדס" הוא חלק מתיאור תפקיד, רשאי גם הנדסאי או טכנאי מוסמך, הממלא תפקיד זה, להשתמש בתיאור התפקיד, תוך ציון היותו "הנדסאי" או "טכנאי מוסמך". דוגמה: כרטיס ביקור שעליו נכתב: ישראל ישראלי, הנדסאי, מהנדס ראשי, פיתוח מהיר בע"מ.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0