רבי משה יהודה לייב זילברברג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קבר הרב משה יהודה לייב זילברברג מקוטנא בהר הזיתים

רבי משה יהודה לייב זילברברג מקוטנא (תקנ"ד, 1794 - ג' בשבט תרכ"ה, 1865) היה רב מפורסם בפולין ובירושלים. התפרסם בשם ספרו זית רענן.

תולדותיו

נולד בלנצ'יץ שבפלך קאליש בפולין, לרב בנימין ביינוש ולבאשע בת רבי זאב וולף אוירבך[1]. לפי מסורת המשפחה הם מצאצאי רבי יוסף קארו ה"בית יוסף".

כיהן ברבנות בקוואל, שעפס, דוברי, לאסק וקוטנא והתפרסם ברחבי פולין בגאונותו. בעיירות בהם כיהן ברבנות פתח גם ישיבה בה לימד תלמידים שהגיעו מכל הסביבה. בשנת תרי"ז מסר לבנו רבי אברהם בנימין בייניש את כס הרבנות ועלה לארץ ישראל והתיישב בירושלים שם שכר דירה בחצרו של דוד ילין הראשון. את אחד מחדריו הקצה לבית מדרש שם היה לומד כל היום, עטור בטלית ותפילין ומלמד כל מי שחפץ ללא תשלום. כמו כן מסר מדי יום שני שיעורים בבית הכנסת מנחם ציון (סמוך לחורבה), בבוקר בגמרא בעיון ובערב בהלכה. בשנת תרי"ח התמנה לחבר נשיאות תלמוד תורה וישיבת עץ חיים ומסר בה שיעורים. בשנת תרי"ט היה ראש החותמים על ההסכם בין העדה הספרדית לאשכנזים בסכסוכים על מוסדות ותפקידים. ייסד מניין שחרית בכותל המערבי אך המניין פורק לאחר זמן קצר.

מתלמידיו בירושלים היו רבי יהושע צבי מיכל שפירא[2], רבי אליעזר דן רלב"ג, רבי ישעיהו אורנשטיין, יהושוע השיל יואל בסאן ויואל משה סלומון.

נפטר בשנת תרכ"ה, ונקבר בהר הזיתים. רחוב "זית רענן" בקריית צאנז בירושלים נקרא על שם ספרו.

צאצאיו

בתו שרה ליבא אשת רבי ישראל יעקב הלוי, רב בפלונסק ואחר כך ראב"ד בירושלים. בנו רבי אברהם בנימין בייניש זילברברג, ממלא מקומו ברבנות קוטנא ואחר כך רב ואב"ד בווירשוב, מחבר הספר "עלי זית".

חיבוריו

קישורים חיצוניים

ספריו

הערות שוליים

  1. ^ הרב זאב וולף היה רב בלוטומירסק ובלנצ'יץ שם מילא את מקום חותנו הרב יוסף חיים קרא.
  2. ^ באחד ממכתביו לנכדו כותב הרב הירש מיכל על רבו: "כמעט לא העלים ממני דבר מכל אשר עבר עליו מיום עמדו על דעתו עד הרגע האחרון". בספרו של רבי משה יהודה לייב, "זית רענן", הוא מזכיר את ר' הירש מיכל פעמים רבות ומביא מקושיותיו.