רבי משה בן אלעזר הכהן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי משה בן אלעזר הכהן
לידה 1250
ה'י'
פטירה 1329 (בגיל 79 בערך)
ה'פ"ט
רבותיו המהר"ם מרוטנבורג, רבי חיים בן יחיאל, רבי אשר בן יחיאל
בני דורו רבי חיים אור זרוע
חיבוריו ספר חסידים המשכיל
אב רבי אלעזר הכהן

רבי משה בן אלעזר הכהן מקובלנץ (ה'י', 1250ה'פ"ט, 1329 בערך) היה רב ומחבר, פוסק הלכה ומקובל בסגנון חסידי אשכנז, נודע בחיבורו "ספר חסידים המשכיל".

לא נותרו אודותיו פרטים רבים. היה בנם של "החבר רבי אלעזר הכהן" ובתו של רבי יחיאל בן אורי[1]. היה תלמידם של המהר"ם מרוטנבורג, רבי חיים בן יחיאל, ואחיו רבי אשר בן יחיאל (הרא"ש) שהיו דודיו אחי אמו. עמד בקשרי מכתבים בהלכה עם דודו הרא"ש שכינהו "נכדי", ותשובות רבות מהם נדפסו בשו"ת הרא"ש[2]. כן התכתב עם רבי חיים אור זרוע[3].

רבי משה היה עד ראיה למאורעות הדמים שהתרחשו בפרעות רינדפלייש, וכשוך הרדיפה חיבר את הקינה: "מה קול הצאן הזה"[4]. כן מיוחסים לו הפיוטים: "לא-ל צור מעוזי הללו אמוני בעצם היום הזה"[5], וקינה נוספת על מאורעות זמנו: "שאלו נא וראו כל יושבי אדמה ההיתה כזאת לכל אומה"[6].

ספרו

ספרו ספר החסידים המכונה "ספר חסידים קטן", "החדש" או "תנינא", וגם "ספר המשכיל", ובו תוכחת מוסר ופסקי הלכות נדפס בכמה מהדורות שונות, והוא שופך אור על חיי היהודים, היהדות, והאתגרים באותה תקופה. הספר נכתב לפני שנת ה'ע"ד, בחיי דודו רבי חיים, המוזכר בו תמיד כמי שחי[1].

בראש הספר מופיע פעמיים האקרוסטיכון "משה הכהן", ובסיום הספר הוא חותם: "משה בן החבר רבי אלעזר הכהן יגדל בתורה ובמעשים טובים אמן"[1].

חכמים לא ידועים שנזכרים בספר הם אביו רבי אלעזר הכהן, אחי אביו רבי אליקים הכהן[7] ורבי נהליף.

חוקרים שונים קבעו כי שם הספר הוא "ספר המשכיל", אך לפי מרדכי מנחם הוניג, הספר מצוטט כ"ספר חסידים" בכתב יד מהמאה ה-14[8]. ואף בן דודו בעל הטורים מזכיר מדבריו בספרו ארבעה טורים[9].

הספר הוהדר על ידי שלמה ידידיה ינקוביץ, במהדורה מבוארת ומוערת "עין חסד", בהוצאת הוצאת "ידי חן" (ירושלים תשס"ד). מאמר ביקורת על מהדורה זו נדפס בתוך ירושתנו, חלק א, תשס״ז על ידי הרב מרדכי מנחם הוניג.

מהדורות הספר

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 אברהם חיים פריימן, הרא"ש, ירושלים: הוצאת מוסד הרב קוק, תשס"ט, עמודים נג-נה
  2. ^ אפרים אלימלך אורבך, שו"ת הרא"ש בכתבי יד ובדפוסים, ירושלים תשל"ה, עמוד 36, באתר אוצר החכמה.
  3. ^ שו"ת רבי חיים אור זרוע, סימן קנח
  4. ^ נדפסה אצל אברהם מאיר הברמן, גזירות אשכנז וצרפת, הוצאת תרשיש ומוסד הרב קוק, ירושלים תש"ו, עמ' ר"כ-רכ"ו, באתר היברובוקס.
  5. ^ ישראל דוידזון, אוצר השירה והפיוט, חלק ג, ניו יורק תרפ"ה-תרצ"ג, אות ל' מס' 220, עמוד 11, באתר אוצר החכמה.
  6. ^ ישראל דוידזון, אוצר השירה והפיוט, חלק ג, ניו יורק תרפ"ה-תרצ"ג, אות ש' מס' 96, עמוד 407, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד).
  7. ^ התכתב עם המהר"ם מרוטנבורג, ותשובות אליו נזכרו בשו"ת מהר"ם מרוטנבורג
  8. ^ מרדכי מנחם הוניג, ״על מהדורתו החדשה של ספר המשכיל (ספר חסידים) לר' משה בר' אלעזר הכהן״, בתוך: ירושתנו, חלק א, תשס״ז, עמ' קצז, באתר היברובוקס
  9. ^ לפי שער פיעטרקוב, בהוצאת מרדכי צעדערבום, תר"ע.