מוסד הרב קוק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוסד הרב קוק
מוסד הרב קוק.jpg
חזיתו המעוגלת של "מוסד הרב קוק"

מוסד הרב קוק הוא מוסד הוצאה לאור, הממוקם בכניסה לעיר ירושלים בשכונת קריית משה. המוסד הוקם בשנת 1936 על ידי הרב יהודה לייב מימון, ממנהיגי המזרחי ולימים שר הדתות הראשון של מדינת ישראל.

מבנה

בט"ו בשבט תש"י הונח אבן פינה לבניין מוסד הרב קוק בכניסה לירושלים, על מגרש של הקרן הקיימת[1]. באלול תש"י באזכרה לרב קוק נלקחו 12 אבנים מהר ציון ליסוד הבניין[2]. בנובמבר 1953, נחנך בית מוסד הרב קוק[3].

המבנה כלל חדרים לחוקרים, ספרייה גדולה ואולם כנסים. ביוני 2017 היה חלק גדול של המבנה מושכר לשני סמינרים חרדיים לבנות. המבנה כלל אולם בצורת חצי גורן עגולה, כדי שהסנהדרין תוכל לקבוע את משכנה הראשון בבניין זה[4].

פעילותו

חזית בניין "מוסד הרב קוק", 1/2006

בפרסום (משנת 1938) הוגדרו מטרות מוסד הרב קוק:

  • להוציא לאור ספרות תורנית, דתית-לאומית ומדעית, הלכתית ואגדית, פרשנית והיסטוריית בשביל זקנים וצעירים, בוגרים ובני הנעורים.
  • להוציא לאור ספרי הראשונים הגנוזים בכתבי-יד מסודרים במבואות והערות על ידי חכמים וסופרים.
  • לתמוך במחברים, סופרים וחוקרים דתיים ולאפשר להם להוציא לאור את יצירותיהם הספרותיות.
  • להוציא לאור קבצים לתורה, למדע ולספרות שמטרתם: לפענח את מצפוני האור הגנוז בספרות הישראלית לכל ענפיה, לחקור את העבר וההווה של ישראל, לעורר ולעודד את הכחות הצעירים שבתוך היהדות הדתית-לאומית כדי לשתף אותם בעבודה ספרותית תורנית ומדעית, להדריך את הנוער העברי ולחנכו ברוח של אהבה עמוקה לישראל ולכל קנייניו.

בנוסף להוצאת הספרים, בעבר כלל מוסד הרב קוק כולל, וספרייה תורנית (ספריית הרב מיימון). במשך שנים רבות מקיים המוסד כמעט מדי שנה "כנס שנתי לתורה שבעל פה" בהשתתפות הרבנים הראשיים ודמויות ידועות בעולם התורני.

הוצאה לאור

עיקר פעילותו של המוסד היא הוצאת ספרים, המתמחה בהוצאת ספרי קודש בתחומים שונים. גולת הכותרת שלמענה הוקמה ההוצאה היא הוצאת כתבי הראי"ה (כתביו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, ביניהם: אגרות הראי"ה, אורות, אורות הקודש, מוסר אביך, עולת ראיה וכו'). במסגרת הוצאת הספרים פועל גם "מכון להוצאת ראשונים ואחרונים" המתמחה בהוצאת מהדורות מדעיות ומוגהות של כתבי פרשנים ראשונים על הש"ס, כדוגמת הריטב"א, הרשב"א, רבנו נסים (הר"ן) והרמב"ן.

החל מסיוון תרצ"ז (1937) מוציא המכון, כתב עת בשם "סיני", היוצא שש פעמים בשנה, שהיווה במה ייחודית להלכה והגות יהודית. במשך השנים יצאו על ידי המכון כתבי עת נוספים בתחומים תורניים: "ארשת: ספר שנה לחקר הספר העברי", "תורה שבעל פה" (שכתוב הרצאות מהכנס השנתי לתורה שבעל פה), ו"בית התלמוד".

ספרים נבחרים

להלן ספרים חשובים שבהוצאת מוסד הרב קוק, ובמיוחד אלה שזכו לערכים עצמאיים באנציקלופדיה זו:

ספרות ראשונים
כתבי-עת

ראו גם

לקריאה נוספת

  • נפתלי בן-מנחם, ספרי מוסד הרב קוק שיצאו לאור בשנים תרצ"ז-תש"ל, הוצאת מוסד הרב קוק תש"ל
  • חיים זהר, מוסד הרב קוק - ראשיתו ומייסדיו, הוצאת הסתדרות המזרחי - הפועל המזרחי תשס"ה
  • הרב יוסף אליהו מובשוביץ, הספר - יובל ה-70 למוסד הרב קוק, הוצאת מוסד הרב קוק תשס"ח

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוסד הרב קוק בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0