רבי שמואל לאנייאדו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי שמואל (ב"ר אברהם) לאנייאדו "בעל הכלים", היה פרשן מקרא וראש הרבנים בארם צובא. חי בצפת ובארם צובא במאה ה-16 ותחילת המאה ה-17.

ביוגרפיה

סבו היה רבי שמואל לאנייאדו, אשר התיישב באדריאנופול שבטורקיה לאחר גירוש ספרד ונזכר בתשובות הרא"ם. על אביו, ר' אברהם לאנייאדו לא ידוע רבות, אך הוא מצטט אותו בספריו.

מקום ושנת לידתו של ר' שמואל אינם ידועים, אך ידוע שהוא חי תקופה מסוימת בצפת. בספריו מצוטטות שמועות רבות מפיהם של חכמי הזמן שחיו בצפת באותה עת כגון מהר"י בירב, הרמ"ק, האר"י, ר' שלמה אלקבץ ועוד.

יצא מארץ ישראל בעצת ר' יוסף קארו כדי להנהיג את קהילת ארם-צובא[1]. שם מונה לראש הרבנים בשנת 1601, לאחר פטירת רבי שמואל בן יוסף הכהן.

נפטר ככל הנראה ב-1605 או ב-1610. לאחר פטירתו החליפו ר' אברהם בנו.

רבים מצאצאיו אחריו שימשו כרבני קהילת ארם צובא, ביניהם רבי שמואל (ב"ר שלמה) לאנייאדו - ראב"ד ארם צובא ובעל שו"ת בית דינו של שמואל, שהיה בן נינו[2].

ספריו

רבים מספריו נקראו בשמות הכוללים את המילה "כלי" ולכן כונה "בעל הכלים".

ספריו שיצאו בדפוס

  • כלי חמדה (ונציה, ה'שנ"ו - 1596) – פירוש על מדרש רבה.
  • כלי יקר (ונציה, ה'שס"ג - 1603) – פירוש על נביאים ראשונים. הספר הודפס על ידי חתנו ר' אברהם לאנייאדו, מחבר ספר "מגן אברהם" שנדפס גם הוא באותה שנה
  • כלי חמדה – על התורה. מהדורה חדשה נדפסה בחמישה חלקים יחד עם החומש "תורה אור" על ידי "מכון הכתב" בשנים ה'תש"מ–ה'תשמ"ד
  • כלי פז (ונציה, ה'תי"ז - 1657) – פירוש על ספר ישעיה. נדפס לאחר פטירתו
  • מבקש ה' – פירוש על התורה (חיבור שאבד)

פירושיו לנביאים מתמקדים במובאות מגדולי פרשני הראשונים שקדמו לו (כמו רש"י, ראב"ע, רלב"ג ועוד) בעוד פירושו לתורה מתרכז יותר במדרשים. בשנת 1863 הוציא ר' יואל בלאך את הספר "תרועת מלך", ובו ליקוט הקטעים המתייחסים לספר תהלים מתוך פירוש "כלי חמדה" על התורה.

כתבים אחרים שלו נותרו בכתבי יד. בין היתר ידועים פירוש "שכל טוב" על מדרש שוחר טוב וספר "כלי גולה" שהוא כנראה פירוש על חמש המגילות או רק על מגילת איכה.

לקריאה נוספת

  • דוד לאנייאדו, לקדושים אשר באר"ץ: לתולדות חכמי ורבני אר"ץ, ערך רבי שמואל לאנייאדו (סימן רע"ה), מהדורה שנייה בעריכת אליהו עטייה, ירושלים תש"ם
  • עזרא בצרי, מבוא להוצאה החדשה של ספר כלי חמדה, ירושלים תש"ם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ר' שמואל לניאדו (בעל הכלים), צפת-ארם צובא (המאה ה-16), באתר גליונות פרשת השבוע של נחמה ליבוביץ
  2. ^ ישראל כהן, בהתאסף - גיליון י"ח, ירושלים: הוצאת טקסט רץ, ה'תשפ"ב, עמ' י"ג
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0