רבי שמחה ישכר בער הלברשטאם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.
רבי שמחה ישכר בער הלברשטאם
לידה ה'תרכ"ט
ציעשינוב, גליציה
פטירה כ' בטבת ה'תרע"ד (בגיל 45 בערך)
חיבוריו דברי שמחה
בת זוג פרידא רוקח
אב רבי יחזקאל שרגא הלברשטאם
אם חנה רחל רמר"ז

רבי שמחה ישכר בער הלברשטאם (ה'תרכ"ט - כ' בטבת ה'תרע"ד) היה רב העיר ציעשינוב והאדמו"ר מציעשינוב. ממתנגדיה החריפים של התנועה הציונית.

ביוגרפיה

נולד בשנת ה'תרכ"ט לרבי יחזקאל שרגא הלברשטאם משינאווא ולחנה רחל בתו של רבי צבי הירש רמר"ז אב"ד לעשנוב, היה מתמיד בלימודו התורני.
נשא את פריידא בתו של רבי יהושע רוקח מבעלזא, היה סמוך על שולחן חותנו בבעלזא עד לשנת תרנ"ד. למד מחמיו.

תורותיו, ומכתביו, נדפסו בספר דברי שמחה, קראקא תרצ"ב.

התמנות לרבנות

בשנת ה'תרנ"ד התמנה לרבה של ציעשינוב. בשנת ה'תרנ"ט נפטר אביו. טרם פטירתו קרא אביו רבי יחזקאל שרגא 'להצית את הלפיד'. לאור דבריו אלו נלחמו חסידיו נגד התנועה הציונית שהחלה באותה תקופה, רבי שמחה ישכר התנגד בחריפות לתנועה הציונית, לאחר שהחלה התנועה לפרסם את האידאולוגיה שלה בעיתונות היהודית היה גם מפרסם בעיתונות מאמרים נגד הציונות. באחת ממכתביו נגד הציונות הוא כותב:

"כי רעת הציונים איננה מפני שאנשים חטאים הם המחזיקים בה, כי האמת הוא בהיפך, הציונות מחלה ממארת היא בעצמותה, כפירה והכחשה לדתנו, ואשר על כן החטאים האלו מחזיקים בה".

בשנת ה'תר"ע חלה הרב שמחה ישכר בער הלברשטאם במחלה סופנית, לאחר ארבע שנים בכ' טבת ה'תרע"ד הוא נפטר ונקבר בעיירה ציעשינוב בה כיהן כאדמו"ר.

צאצאיו

  • הרבנית חנה רחל. אשת רבי אריה לייביש רובין מטאמשוב, בן רבי יצחק טוביה רובין מצאנז, חתנו של רבי חיים מצאנז.
  • הרבנית רבקה מרים. אשת רבי (משה) משולם זוסיא טוורסקי בן רבי בן ציון יהודה ליב טוורסקי בן רבי מרדכי דב טברסקי מהורנוסטיפל.
  • רבי יחזקאל שרגא הלברשטאם. נולד בשנת ה'תרס"א. נשא את רוזא בלימא בת רבי חיים צבי טייטלבוים מסיגעט. כיהן אחרי אביו באדמו"רות. כשעלו הנאצים לשלטון הוא חשש מאד מפני הבאות. כשפרצה מלחמת העולם השנייה נמלט לבעלז, שהייתה תחת השלטון הרוסי, והתגורר בכמה עיירות שבסביבה. החסידים השתדלו שהרוסים לא ישלחו אותו לסיביר. אנשים ששרדו מן המלחמה סיפרו הרבה על התנהגותו בזמנים הקשים ההם, נספה בבלז'ץ. לפי גרסה אחרת נרצח ביום ג' בשבט תש"ב באחד הכפרים הסמוכים לעיירה שבה גר. כשנקשר למשאית ונגרר מאחור, לעיני חסידיו.

קישורים חיצוניים

  • The Rabbis Speak Out, NKUSA
  • בית הכנסת היום בציעשינוב כפי שמופיע בגוגל מפות
  • ספר זיכרון דקהילה קדושה צישענאוו, עמ 23, 25, 37-36; וונדר, ב, עמ 485-483; אלה אזכרה, ז, עמ 35-28; החסידות מדור לדור, ב, עמ 411; פנקס הקהילות, גליציה המזרחית, עמ 451; אלפסי, אנציקלופדיה לחסידות, ב, עמ קפב;
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0