רובאי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף רובאי 03)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:פירוש נוסף

פרמטרי חובה [ נוכחי ] חסרים

זוג משחזר רובאים מרגימנט הרובאים ה-95 בתקופת המלחמות הנפוליאוניות.

רובאיאנגלית: Rifleman) הוא סוג של חייל ביחידות חיל רגלים קלות שנקראו יחידות רובאים. סוג זה של יחידות החל להופיע באופנים שונים בצבאות אירופה במהלך המאה ה-18 עם פיתוח הרובה המחורק (Rifle) בעל דיוק וטווח רב יותר, אשר דרש מיומנות רבה יותר לתפעול וזמן טעינתו היה גבוה מרובה המוסקט הנפוץ.

עם התפתחות טכנולוגיית כלי הנשק הקלים בשדה הקרב במהלך המאה ה-19, התפתחו גם טקטיקות הלחימה ויכולות האש, כך שבהדרגה ייחודיותו של הרובאי דעכה בשדה הקרב. עם זאת כיום השתמרו מספר יחידות בעלות מורשת כיחידות רובאים, בנוסף השימוש במונח רובאי התרחב לתיאור חיל רגלים רגיל ואף סוג דרגה או שלב הכשרה.

בצה"ל רובאי הוא מקצוע בסיסי הכולל את מיומנויות הלוחם הרגלי ואופני השתלבותו במסגרות לוחמות גדולות יותר.

צה"ל

בדומה לצבאות אחרים, בצה"ל נהוג שימוש במונח "רובאי" לציון שלב הכשרה ביכולות לחימה בסיסיות, זאת בהתאם לרמה הנדרשת מהחייל לפי היחידה אליה הוא מיועד. בנוסף לכך, ככלל, בגדודי חיל הרגלים בצה"ל פלוגות החוד מכונות פלוגות רובאית או בקיצור "רובאית". בגדודי חיל ההנדסה הקרבית גם הן נקראות פלוגות רובאיות. לעיתים גם הפלוגות הלוחמות המבצעיות מכונות "רובאית", כך שפעמים רבות המונח רובאי משמש לציון כלל הפלוגות הלוחמות הסטנדרטיות שבגדודי החי"ר.

הכשרת רובאות

חיילי פלס"ר נח"ל במטווח, כחלק מהכשרתם המקצועית.

מקצוע הרובאי כולל תפעול כלי נשק אישיים, כיתתיים, מחלקתיים ופלוגתיים; קליעה; תרגולות קרביות במסגרות בגדלים שונים; הכרת אמצעי פיקוד ושליטה ואמצעי עזר שונים למטרה זו; הכרת צורות קרב מגוונות ושיטות לחימה שונות במתארים רבים; שדאות ועוד. בעוד שמרבית חיילי צה"ל זוכים להכשרה בסיסית כרובאים בדרגה נמוכה, זוכים חיילי חיל הרגלים, חיל ההנדסה הקרבית וחיילים רגליים בחילות אחרים, להכשרה בסיסית ברמה גבוהה יותר. ההכרה הבסיסית כרובאי ניתנת, בדרך כלל, כבר בשלב הטירונות, והכשרה מקיפה יותר ניתנת באימון מתקדם, בקורסים מתקדמים יותר ובקורסי פיקוד.

רמת הרובאי הנמוכה ביותר היא רובאי 00 הניתן לחיילים מתנדבים, אשר אינם עוברים הכשרה בנשק במהלך טירונותם. בעבר הייתה קיימת הכשרת רובאי 01, שנמשכה כשבועיים וחצי, ויועדה לרוב לחיילות עורפיות וחיילים במעמד של ספורטאי מצטיין, אך היא בוטלה.

חיילים עורפיים ותומכי לחימה זוכים להכשרת רובאי 02, שנמשכת 3 עד 5 שבועות. באופן עקרוני, מי שהוכשר כ"רובאי 02" אינו יכול להיות לוחם, שכן ההכשרה שעבר אינה מספיקה לכך. קיימת הכשרה ל"רובאי 02" מורחב, אותה עוברים, בין השאר, תצפיתניות של מערך האיסוף הקרבי, חיילים ביחידת משטרה צבאית חוקרת ומאבטחי מתקנים של החיל הכללי.

לוחמי מערך ההגנה האווירית, תותחנים, מא"בים של חיל המשטרה הצבאית, חיל הים והלוחמים הרכובים של חיל האיסוף הקרבי זוכים להכשרת רובאי 03. זמן ההכשרה של "רובאי 03" נע בין חודש וחצי לשלושה חודשים וכולל זריקת רימון ותכנים עיוניים ומעשיים נוספים על רובאי 02 בהתאם לייעוד היחידתי. המ"כים במערך מגל עוברים הכשרה ל"רובאי 03" במשך כשלושה חודשים ולאחריה עוד 3 חודשים של קורס מ"כים. לוחמי שריון מוכשרים ל"רובאי 04" בתום הטירונות ול"רובאי 05" בתום שלב הצמ"פ (צוות, מחלקה, פלוגה).[1][2]

לוחמי מג"ב, לוחמי יחידת רוכב שמיים של התותחנים וכן נוספים מוכשרים כרובאי 05. לוחמי חיל הרגלים, לוחמים רגליים באיסוף קרבי, ולוחמי חיל ההנדסה הקרבית מוכשרים כרובאי 05 בתום הטירונות, שנמשכת כ-4 חודשים, וכרובאי 07 חי"ר / סייר 07/ פלס 07 בתום האימון המתקדם.[3] לוחמי חי"ר גבולות ולוחמי חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף מוסמכים תחילה ברמת רובאי 03, ולאחר אימון מתקדם ברמת רובאי 06.

קורס מ"כים בחיל הרגלים, וכן קורס קצינים לוחמים מחילות היבשה מעלה את הרובאי לדרגת רובאי 08. בחיל ההנדסה הקרבית קורס מ"כים מעלה את המ"כ ל"פלס 08" ו"רובאי 07 פיקודי". בעבר היה קורס סמ"בים (סמלים בכירים) אשר היה מעלה את ההכשרה לרובאי 10 . קורס קצינים מעלה את ההכשרה של הקצינים הלוחמים מחיל הרגלים לרמת רובאי 12.

יחידות מקבילות בעולם

חיילים מרגימנט הרובאים של הצבא הבריטי, אפגניסטן, 2011.

בצבאות רבים בעולם קיימות יחידות אשר דומות מבחינה היסטורית ליחידות הרובאי, בנוסף גם יעודם הנוכחי בתור חיל רגלים קל במעמד של יחידת עילית דומה גם הוא. בעיקר בצבאות אירופה נהוג השימוש במונח "ציד" בשפות השונות.

בארצות דוברות גרמנית ושפות דומות לה, ישנן יחידות הנקראות יגר כמו גם יחידות המבוססות על מונח זה, כגון הפַאלְשִירְמְיֶגֶר (יחידות צנחנים) והגבירגסייגר (יחידות הרריות).

בספרד ופורטוגל, כמו גם בארצות אמריקה הלטיניות, המונח המקביל הוא 'קסדור' (Caçador בפורטוגזית ו-cazador בספרדית).

בצרפת ומדינות דוברות צרפתית המונח המקביל הוא 'שאסור' (Chasseur) ובו נעשה שימוש נרחב (בדומה לצבאות דוברי הגרמנית), כך לדוגמה ביחידות פרשים קלים 'שאסור אה שבאל' (Chasseurs à Cheval).

באיטליה הברסליארי מקבילים לרובאים, כאשר משמעות השם הוא "קלע" וייעודם דומה מאוד ליגרים הגרמנים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0