רון (מחוז)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:עיר (זמני)

פרמטרים [ שנת אוכלוסייה ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים ריקים [ שנת צפיפות, שנת מטרופולין ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

רון (מחוז)
Rhône
מדינה צרפתצרפת  צרפת
חבל אוברן-רון-אלפ
שטח 3,249 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במחוז

1,677,073‏
אזור זמן UTC +1

לחצו כדי להקטין חזרה

פיניסטרקוט-ד'ארמוראיל ווילןמורביאןהלואר האטלנטיונדה (מחוז)מאנשמאייןאורן (מחוז)קלבדוס (מחוז)מן ולוארסארתאנדר ולוארוייןדה-סווראנדר (מחוז)לואר ושראר (מחוז)אר ולוארסן-מריטיםאואז (מחוז)אן (פיקרדי)סוםפה-דה-קאלהנור (מחוז)ארדןמארן (מחוז)מז (מחוז)מרת ומוזלמארן עיליתווז' (מחוז)מוזל (מחוז)או-רןריין תחתוןטריטוריית בלפורשר (מחוז)לוארהיון (מחוז)אוב (מחוז)קוט ד'ורנייוורסון עיליתאסון (מחוז)איווליןסן ומארןעמק האואזרמות הסןעמק המארןסן-סן-דניפריזדו (מחוז)ז'ורה (מחוז)סון ולואראלייה (מחוז)קורזויין עיליתשראנטהשראנט הימיקרזדורדוןז'ירונדפוי-דה-דוםלואר (מחוז)רון (מחוז)אן (רון-אלפ)סבואה עיליתקנטללוטסבואה (מחוז)לואר עיליאיזר (מחוז)ארדש (מחוז)לאנדלוט וגארוןהאלפים העליוניםדרום (מחוז)האלפים הימייםוארהאלפים של פרובאנס עיליתווקלוזשפך הרוןגארד (מחוז)ארו (מחוז)לוזראוורוןטארן (מחוז)טארן וגארוןז'רהפירנאים האטלנטייםהפירנאים העליוניםאודהפירנאים המזרחייםגארון עיליתארייז'קורסיקה עיליתקורסיקה הדרומיתהממלכה המאוחדתאנדורהגרנזיג'רזיהולנדבלגיהלוקסמבורגגרמניהליכטנשטייןמונקואוסטריהשווייץאיטליהספרדDépartement 69 in France 2016.svg
אודות התמונה

רון (צרפתית: Rhône) הוא מחוז בצרפת השוכן בחבל הארץ אוברן-רון-אלפ.[1] המחוז קרוי על שם הנהר רון.

היסטוריה

מחוז הרון הוקם ב-12 באוגוסט 1793 כשהמחוז הקדום רון-ולואר פוצל לשני מחוזות - רון ולואר. במקור, גבולו המזרחי של המחוז גבל בעיר ליון כך שהרשות המקומית של מזרח ליון השתייכה למחוז סמוך. עם קצב גידול האוכלוסייה של ליון, ופיצול האזור האורבני על פני קומונות הפרוורים של העיר, נשפטו גבולות המחוז באופן לא מעשי כשהם מוצאים מתחומם של פרוורי ליון אל מחוץ לרון. כך למעשה הוגדל המחוז מספר פעמים על מנת להכלילו בפרוורי ליון משכונות המחוז:

  • ב-1852 סופחו 4 קומונות לתוך רון ממחוז איזר.
  • ב-1967 סופחו 23 קומונות לתוך רון ממחוז איזר ו-6 קומונות ממחוז אין.
  • ב-1971 סופחה קומונה נוספת לתוך רון ממחוז איזר.

עם גידולי שטח אלו, שטחו של מחוז הרון גדל מ-2,791 קמ"ר ל-3,249 קמ"ר במצבו הנוכחי (עלייה של כ-16.4% מהשטח). לפי מפקד האוכלוסין של צרפת, ב-1999 גרו במחוז הרון כ-1,071,288 תושבים ועד מפקד האוכלוסין ב-2007 גרו במחוז 1,677,073 תושבים.

גאוגרפיה

במחוז רון עוברים שני נהרות ראשיים - נהר הרון ונהר הסון. המחוזות הגובלים במחוז הם איזר, אין, לואר וסון ולואר.

מעל ל-75% מאוכלוסיית המחוז מתגוררת באזור המטרופוליני של ליון. חוץ מוילפראנס-סור-סון, הערים הגדולות ביותר במחוז כולן חלק מהקהילה העירונית של ליון. הנתונים הבאים נכונים למפקד האוכלוסין של שנת 1999:

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו רון בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. עד תום 2015 השתייך המחוז לחבל רון-אלפ.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0