רוסיה הוגנת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מפלגה

פרמטרים ריקים [ מספר חברים בפרלמנט בינלאומי, שנת פירוק, מספר חברים בפרלמנט הלאומי ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים [ מספר חברים בפרלמנט, שנת ייסוד ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

רוסיה הוגנת
Справедли́вая Россия
A Just Russia.svg
מנהיגים סרגיי מירונוב
אידאולוגיות סוציאל-דמוקרטיה, סוציאליזם דמוקרטי
מטה מוסקבה
מיקום במפה הפוליטית שמאל
ארגונים בינלאומיים האינטרנציונל הסוציאליסטי
צבעים רשמיים אדום
www.Spravedlivo.RU

רוסיה הוגנתרוסית: Справедли́вая Росси́я) היא מפלגה בפדרציה הרוסית שנוסדה ב-28 באוקטובר 2006 ממיזוגן של תנועת "מולדת", המפלגה הרוסית לחיים ומפלגת הגמלאים הרוסית.

יו"ר המפלגה ומייסדה הוא סרגיי מירונוב. רוסיה הוגנת היא מפלגה סוציאל-דמוקרטית החברה באינטרנציונל הסוציאליסטי.

תולדות המפלגה

ב-14 באפריל 2007, מפלגת העם של הפדרציה הרוסית מוזגה רשמית לתוך מפלגת רוסיה הוגנת. במאי 2007, מירונוב הציע לאחד את המפלגה הקומוניסטית של הפדרציה הרוסית עם תנועת רוסיה הוגנת במטרה לייצר מפלגה סוציאליסטית מאוחדת חדשה, מירונוב הזמין את כל התנועות הסוציאליסטיות להצטרף למפלגה. הצעתו נדחתה על ידי גנאדי זיוגאנוב, מנהיג המפלגה הקומוניסטית, שטען כי רוסיה הוגנת היא מפלגת שמאל שהצהרותיה אינן משתוות לאידאולוגיה הקומוניסטית. ב-22 בדצמבר 2007, מועצת מרכז המפלגה הצביעה פה אחד לתמוך במועמדותו של דמיטרי מדבדב לבחירות הנשיאותיות ב-2008. ב-25 באפריל 2008, רוסיה הוגנת הנהיגה את הקונגרס השלישי השנתי, היכן שהמפלגה ריכזה אלפי חברים שלא הכריזו על עצמם כחברי מפלגה. הקונגרס פירק את הלשכה הפוליטית של המפלגה והעביר סמכויותיה למועצת המרכז. יו"ר הלשכה הפוליטית, ניקולאי לביצ'ב, שעמד גם בראש סיעת רוסיה הוגנת בדומה הממלכתית, נבחר למזכיר ראשון של מועצת המרכז. המפלגה הסוציאליסטית המאוחדת של רוסיה והמפלגה האקולוגית הרוסית "הירוקים", התמזגו לתוך המפלגה ב-2008. סך הכל במהלך התקופה במפלגה החדשה התמזגו 8 מפלגות שונות.

ב-16 באפריל 2011, בבחירות למועצת מרכז המפלגה, נבחר ראש סיעת המפלגה בפרלמנט, ניקולאי לביצ'ב, למנהיג המפלגה, לאחר שסרגיי מירונוב, יו"ר המפלגה הקודם, התפטר לקראת שינויים מבניים במפלגה, לקראת הבחירות הפרלמנטריות. כחלק מן ההכנות, הוחלט כי מנהיג המפלגה יכהן 4 שנים וכל אנשי מועצת המרכז ובכירי המפלגה יכהנו במשך שנתיים וחצי.

ב-2013 סרגיי מירונוב נבחר מחדש לראשות המפלגה.

אידאולוגיה

מבחינה פוליטית, רוסיה הוגנת היא תנועה שמאלנית יותר מאשר "רוסיה מאוחדת", שמצעה הפוליטי מתרכז בליברליזם כלכלי. מנהיג רוסיה מאוחדת, בוריס גריזלוב הצהיר שמפלגתו היא מפלגה שמרנית, כאשר האתר הרשמי של מפלגת רוסיה הוגנת מריץ את הסלוגן: "אנו מפלגת האדם העובד"

ביקורת

במקום להוות אתגר לרוסיה מאוחדת, המפלגה דווקא תמכה בחוזקה בנשיא, ולדימיר פוטין ונמתחה עליה ביקורת כי היא מפלגת אופוזיציה באופן סמלי בלבד.

מירונוב, מצדו, טען שייסוד רוסיה הוגנת סימן את ייסוד המערך הדו-מפלגתי ברוסיה, שקבוצתו החדשה תספק אבן נגף להגמוניה הנוכחית של רוסיה מאוחדת במושבי הדומה.

המפלגה הואשמה בידי ארגוני זכויות אדם רוסיים בעידוד פוליטיקאים אנטישמיים ולאומנים קיצוניים.

תוצאות אלקטוראליות

בבחירות האזוריות ברוסיה שנערכו ב-11 במרץ 2007, המפלגה צברה קולות רבים, אך עדיין לא הגיעה לשליטה כמפלגה השנייה במדינה, עמדה שעדיין מחזיקה בה המפלגה הקומוניסטית הרוסית, שזכתה במקום השני בשישה מתוך 14 מחוזות הבחירה וזכתה בבחירות באזור סטברופול. מדגמים שונים הציגו את ניצחון המפלגה עם 15% סביב 14 מחוזות כשהגיעה למקום השלישי, כאשר הקומוניסטים עם 16% ורוסיה מאוחדת עם 45%. דעת הקהל באוגוסט אותה שנה מצאה שהפופולריות של רוסיה הוגנת גדלה משבעה אחוזים ל-11%, כשהיא עוקפת את הליברל-דמוקרטים בבחירות הפרלמנטריות ב-2007. ב-8 בדצמבר 2007, המפלגה קיבלה 38 מושבים בדומה. בבחירות הפרלמנטריות שנערכו ב-2011 זכתה המפלגה ב-64 מושבים בדומה.

בבחירות שנערכו בספטמבר 2016 המפלגה זכתה ב-23 מושבים בלבד לאחר שקיבלה 6,19% מכלל המצביעים והצטמקה מהמפלגה השלישית בגודלה למפלגה הרביעית והקטנה ביותר בדומה הממלכתית, מבלי להחשיב את שתי המפלגות הנוספות ("מולדת" ו"המצע האזרחי"), שזכו במנדט אחד בלבד.

גלריה

ראשי המפלגה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

Flag of Russia.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רוסיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.