טלגרם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טלגרם
Telegram logo.svg
מפתח Telegram Messenger LLP
מערכת הפעלה Mac OS, iOS, אנדרואיד, Microsoft Windows, Windows Phone, דפדפן, גוגל כרום, Firefox
סוג רישיון תוכנה חינמית
קטגוריה מסרים מיידיים

טלגרםאנגלית: Telegram) היא מערכת מסרים מיידיים. יישומי לקוח של טלגרם זמינים במכשירי אנדרואיד ו-iOS ובמערכות שולחניות (Microsoft Windows, OS X, לינוקס). המשתמשים בטלגרם יכולים להתכתב ולהחליף ביניהם מסרים הכוללים תמונות, סרטונים וקבצים מכל סוג עד גודל של 2 ג"ב לקובץ. כברירת מחדל, התמונות והסרטונים נשלחים כשהם דחוסים, אך ניתן לשלוח קובץ ללא דחיסה.

מסרים הנשלחים באמצעות טלגרם מאוחסנים בענן (כלומר, בשרתי טלגרם) על מנת לחסוך באחסון המכשיר של המשתמש ולאפשר שימוש במספר מכשירים במקביל. עם זאת, כן יש אופציה לצ'אט סודי שבו המסרים מוצפנים מקצה לקצה ואינם נשמרים בענן. קבוצות בטלגרם יכולים להכיל עד 200,000 חברים, וערוצים לא מוגבלים כלל בכמות המנויים שלהם.

מערכת טלגרם מנוהלת על ידי מוסד ללא כוונת רווח שהתחיל בגרמניה והיום פועל בדובאי,[1] ובתמיכת איש העסקים הרוסי הגולה פאבל דורוב. יישומי הלקוח של טלגרם הם תוכנה חופשית.

היסטוריה

מערכת טלגרם הושקה בשנת 2013 על ידי האחים ניקולאי ופאבל דורוב, המייסדים של VK, אתר הרשת החברתית הפופולרית ביותר ברוסיה.[2] ארגון Telegram Messenger LLP, שמנהל את הרשת עכשיו, הוא מוסד ללא כוונת רווח בגרמניה שאינו קשור ל-VK. פאבל דורוב מספק לרשת תמיכה דרך קרן Digital Fortress.[3]

באוקטובר 2013 היו לטלגרם 100,000 משתמשים מדי יום. ב-24 במרץ 2014 דיווחה הרשת על כ-35 מיליון משתמשים רשומים וכ-15 מיליון משתמשים פעילים בכל יום.[4] באוקטובר 2014 הביאו טענות על כך שממשלת קוריאה הדרומית מרגלת אחרי משתמשי האינטרנט לעליה בפופולריות של טלגרם במדינה, מתוך הנחה שהרשת המוצפנת תקשה על הריגול. בדצמבר 2014 דיווחה הרשת על 50 מיליון משתמשים פעילים.[5] באוגוסט 2015 דיווחה הרשת על העברת 10 מיליארד מסרים ביום.[6] בדצמבר 2017 דיווחה הרשת על 180 מיליון משתמשים פעילים, במרץ 2018 דיווחה שהגיעה ל-200 מיליון משתמשים פעילים בחודש,[7] ובאפריל 2020 דיווחה שהגיעה ל-400 מיליון משתמשים פעילים.

הרשת מארגנת תחרויות הקוראות לאנשים לנסות לפרוץ אותה ולגלות על מה התכתבו משתמשים (שנוצרו במיוחד לצורך התחרות). קבוצה רוסית שהצליחה למצוא פרצת אבטחה בטלגרם קיבלה מהארגון פרס של 100,000 דולר אמריקאי לאחר שהפרצה תוקנה.[8] מומחי אבטחה כגון מוקסי מרלינספייק טענו שתחרויות מסוג זה הן דרך מפוקפקת להוכיח את האבטחה של הרשת, אם כי היו גם אנשים שתמכו בשיטות של טלגרם.

בפברואר 2015 זכו שיחות בטלגרם במצב רגיל (לא סודי) לציון של 4 מתוך 7 כוכבים בהערכת רמת האבטחה של קרן החזית האלקטרונית. לשם השוואה, הרשתות המתחרות וואטסאפ, פייסבוק מסנג'ר וגוגל Hangouts קיבלו שני כוכבים באותו דירוג ואילו רשת סקייפ קיבלה רק כוכב אחד. שיחות טלגרם במצב סודי קיבלו 7 מתוך 7 כוכבים באותו הדירוג.[9] במרץ 2018 חזרה בה הקרן מהדירוג שניתן לטלגרם ואף הזהירה שלא להסתמך על המלצותיה. היא הבטיחה לעבוד על דירוג חדש שמשקף טוב יותר את נושא האבטחה של המסרים המיידיים.

באוגוסט 2015 הודיע משרד התקשורת של איראן על השגת הסכם עם טלגרם על הגבלת אפשרויות ההצפנה. ארגון Global Voices Online מתח ביקורת על טלגרם בשל הסכמתה לשתף פעולה עם מאמצי המעקב והצנזורה של ממשלת איראן.[10] במאי 2018 החרימה ממשלת איראן את טלגרם ואף חסמה את השימוש בה במדינתה לגמרי בטענה שהיא מסייעת למתנגדי המשטר ומארגני מחאה.[11]

בפברואר 2018 הסירה חברת אפל את האפליקציה מחנות האפליקציות שלה בעקבות טענות לתכנים לא ראויים, אך החזירה אותה לחנות בתוך זמן קצר לאחר שחברת טלגרם טיפלה בכך.

במרץ 2018 עמדה טלגרם בפני איום על חסימתה מפעילות בשטחי הפדרציה הרוסית על ידי רוסקומנדזור, בעקבות חילוקי דעות מול הרשויות ברוסיה ושירות הביטחון הפדרלי, בשל דרישת שירות הביטחון למסור לידיהם את מפתחות ההצפנה של תוכני ההודעות בטלגרם.[12][13][14][15] באפריל אותה שנה טלגרם נחסמה לשימוש ברוסיה[16] בהוראת בית הדין במוסקבה.[17] עוד דווח שבגלל שטלגרם אימצה טקטיקת התחמקות מהצנזורה על ידי שימוש בכתובות IP מתחלפות, הרשויות הרוסיות הגיבו בחסימת 19 מיליון כתובות IP, רובן כתובות שאינן קשורות ומשמשות למסחר לגיטימי, תוך שהם מביאים בחשבון את הנזק הצדדי העצום שנגרם לכלכלה הרוסית עקב כך.[18]

באפריל 2020 הכריזה טלגרם כי הגיעה ל-400 מיליון משתמשים פעילים בחודש.[19]

יכולות

חשבונות טלגרם קשורים למספר הטלפון של המשתמש, והאימות מתבצע דרך קוד שנשלח במסרון. אפשר להחליף את מספר הטלפון המזוהה בלי לאבד את ההודעות. מספרי הטלפונים של אנשי הקשר של המשתמש באותו המכשיר, שיש להם חשבון טלגרם, יצורפו אוטומטית בתור אנשי קשר בטלגרם. אפשר לנהל שיחות קבוצתיות. ממשק אינטרנטי מאפשר שליחת הודעת ישירה דרך דפדפן אינטרנט.

ישנם שני מצבי שיחה: המצב הרגיל, שמשתמש בהצפנה בין השרת ללקוח, והמצב הסודי, שמצפין את השיחה בהצפנה מקצה-לקצה.

חשבונות שלא היו בשימוש במשך חצי שנה נמחקים אוטומטית.[20] אפשר לשנות בהגדרות גם לשנה / חודש / 3 חודשים.

שיחות סודיות

לטענת טלגרם, השיחות הסודיות שלה מאובטחות יותר מאשר שיחות בוואטסאפ וב־LINE. השיחות מוצפנות בשיטת AES, RSA ופרוטוקול דיפי-הלמן עם פרוטוקול MTProto שפותח על ידי טלגרם עצמה.[21][22] רק שני מכשירים יכולים להשתתף בשיחה סודית נתונה. בגרסאות המתקדמות נוספה להודעות יכולת השמדה עצמית כך שהן נמחקות גם מהמכשיר המקבל לאחר זמן מוגדר מראש.

ב־1 בדצמבר 2014 טלגרם מימשה סודיות מושלמת קדימה בשיחות סודיות. יכולת זאת מאפשרת החלפת מפתחות תכופה עם שמירה על גישה לשיחות קודמות. יישומי טלגרם רשמיים מחליפים מפתח אם שימש ל־100 הודעות או למשך יותר משבוע. המפתחות הישנים נזרקים ולא נעשה בהם שימוש חדש.

ביקורת

בספטמבר 2015 התפרסמה קריפטואנליזה של פרוטוקול MTProto הפועל מאחורי הקלעים של תוכנת טלגרם. הוכח שהפרוטוקול מיישם פרימיטיבים קריפטוגרפיים ישנים שלא עמדו במבחן הזמן וחדלו להשתמש בהם בכל המערכות המודרניות. כמו כן הפרוטוקול אינו מספק הבטחת שלמות מינימלית ואינו משתמש בהצפנה מאומתת. למרות שקוד התוכנה בצד הלקוח פתוח, קוד צד שרת סגור, ולכן יש כנראה צורך לתת אמון בטלגרם. לאחר הביקורת ביצעו מפתחי התוכנה שיפורים אחדים, אם כי לא נטשו את הפרדיגמה הבסיסית שלהם. נכון ל-2018 קיימים כ-23 עדכוני תוכנה לטלגרם. בניגוד למקובל בעולם אבטחת המידע, מערכת האבטחה של תוכנת טלגרם פותחה באופן עצמאי ללא ביקורת ציבורית ראויה והיא מכילה מספר בעיות בטיחותיות שחלקן תוקנו.[23][24][25]

כמו כן ישנה ביקורת רבה על כך שבברירת מחדל רשימת אנשי הקשר של המשתמשים יחד עם כל המסרים מאוחסנים בשרתי טלגרם עם מפתחות הפענוח לצדם וכי הצפנה מקצה-לקצה שהחברה מתהדרת בה אינה מופעלת כברירת מחדל. בגרסאות המוקדמות המשתמשים אפילו לא קיבלו התראה על כך שהתוכנה מתכוונת לטעון את רשימת האנשי הקשר שלהם ממכשיר הטלפון לשרתי החברה. כמו כן התברר שתוכנת טלגרם מדליפה מטא-דאטה כמו אודות זמני ההתחברות של משתמשים.[26] לטענת החברה בגרסת MTProto 2.0 טופלו כל הבעיות שצוינו והתוכנה בגרסה זו מציגה ביטחון ברמה המחמירה תחת מודל IND-CCA (אי-יכולת הבחנה תחת מודל התקפת מוצפן-נבחר). באפריל 2016 דווח[27] שחשבונות טלגרם של מספר פעילי אופוזיציה ברוסיה נפרצו על ידי יירוט הודעות ההתחברות בהתקפת אדם באמצע, כנראה מעשה ידי הממשל הרוסי. חברת טלגרם המליצה בעקבות כך לעבור לאימות דו-שלבי. במאי 2016 המליצה הועדה להגנה על עיתונאים (CPJ) מארצות הברית נגד השימוש בטלגרם בטענה שהתוכנה אינה מספקת הצפנה מקצה לקצה כברירת מחדל וכן בגלל השימוש במערכת קריפטוגרפית לא תיקנית שמומחי הצפנה מסתייגים ממנה.[28]

אדוארד סנודן ביקר בחשבון הטוויטר שלו את תוכנת המסרים טלגרם בטענות דומות לאילו שהוזכרו וציין שתוכנת טלגרם פחות בטוחה מוואטסאפ. בין סנודן (ומומחי הצפנה רבים) לבין פבל דורוב קיים ויכוח נוקב באשר לשאלת הביטחון של טלגרם.[29] לטענת דורוב, גם תוכנות המספקות הצפנה מקצה לקצה מחויבות מטעמי שירות לספק ללקוחותיהן גיבוי ענן של כל השיחות והבעיה היא שהגיבוי אינו מוצפן מקצה לקצה. לכן לטענתו אין היגיון בשימוש בהצפנה מקצה לקצה עבור שיחות שגם ככה יגיעו לענן וכל מי שיש לו גישה לשרתי וואטסאפ או החברה המספקת גיבוי תהיה לו אפשרות לקרוא את תוכן ההודעות. עוד טען שגם אם משתמש יבחר שלא לגבות את ההודעות, סביר להניח שהמשתמשים איתם שוחח עלולים לעשות זאת, טענה שאינה לגמרי מופרכת. מצד שני טוענים המבקרים כי גם אם טענתו של דורוב נכונה (והיא אכן נכונה) היא אינה רלוונטית כלל לדיון. גיבוי הוא אופציונלי ואינו פרט מהותי בביטחון התוכנה הנחשב כיתרון ויעד חשוב שלה לעומת המתחרים.

רובוטים וממשק API

אפליקציית טלגרם היא מחלוצות שילוב הרובוטים האוטומטיים בממשק כחלק אינטגרלי, כעת ביכולתו של כל אחד ליצור רובוט בטלגרם בעזרת כמה צעדים פשוטים ברובוט ייעודי, שנבנה על ידי חברת טלגרם למטרה זו ולממשק אותו בעזרת API לכל תוכנית שהיא. הרובוטים פועלים באמצעות מקלדת כפתורים, מקלדת צפה, או טירגרים ללא מקלדת. כל משתמש יכול לבנות ולפתח רובוט גם ללא ידע בתכנות על ידי מערכות ייעודיות לבניית בוטים. MANIBOT או Powerchat - מערכת ישראלית. יכולות הרובוטים בטלגרם מגוונות, ניתן לשוחח עם רובוט במסך השיחה או אפילו בממשק inline בכל שיחה או קבוצה. כמו כן, מנהלים של קבוצות יכולים לתת לרובוט מסוים הרשאות ניהול בקבוצה שלהם כדי שהוא יוכל לדוגמה להוציא (או להזהיר) משתמשים ששולחים בקבוצה קישורים או מספימים וכדומה.

ערכות נושא

באפליקציית טלגרם לאנדרואיד, כל משתמש יכול לעצב בהגדרות את האפליקציה והתוכנה בצבעים לבחירתו, או לחלופין להפעיל קובץ מוכן (שמשתמש אחר ייצר) המעצב את האפליקציה בצורה מסוימת.[30] יש קבוצות וערוצים בהם מאות עיצובים שונים,[31][32] ויש אפילו ערוצים כאלו בעברית.[33]

שמירת קבצים

בברירת המחדל של האפליקציה, חלק מהקבצים יורדים אוטומטית כדי שהמשתמש יוכל לצפות בהם (אפשר לבחור בהגדרות מתי קבצים ירדו אוטומטית. לדוגמה: רק בקבוצות, ורק קבצים קטנים, לא כולל סרטונים, וכדומה). אך קבצים שיורדים אוטומטית, כגון תמונות או סרטונים, לא נשמרים אוטומטית בגלריה (ניתן לשנות זאת) בשביל לא להעמיס על המשתמש ולהוסיף לו קבצים בהם הוא לא מעוניין. כדי לשמור קובץ מסוים, כגון תמונה, יש לבחור את הקובץ הספציפי ולשמור אותו (כדי לשמור תמונה לדוגמה, יש ללחוץ על שלוש הנקודות שבצד ימין למעלה ואז על "שמור לגלריה").

חיפוש

בניגוד לוואטסאפ ומערכות מסרים מיידיים אחרות, בטלגרם אפשר לחפש משתמשים שיש להם חשבון בטלגרם לפי השם שלהם (רק אם יש להם שם משתמש) או לפי שם המשתמש שלהם, ללא קשר למספר הטלפון שלהם.

בטלגרם, בעבר, המספר הסלולרי היה נשאר חסוי, אלא אם המספר נמצא באנשי הקשר של המשתמש השני, או המספר שלו אצלך. אבל החל מ-2018, טלגרם שינו את המדיניות הזו למדיניות פשוטה יותר: רק מי שכבר יש לו את המספר שלך באנשי הקשר שלו יוכל לראות את המספר שלך בפרופיל שלך. הגדרה זאת ניתנת לשינוי בהגדרות.

תמיכה בעברית

טלגרם בעברית. גרסה 5.12.1 בערכת נושא כהה
טלגרם בעברית. גרסה 5.12.1 בערכת נושא כהה

טלגרם תמכה בהתקנת שפות בצורה עצמאית עד לגרסה 5 של האפליקציה, ומגרסה זו מספקת בהפצה המקורית אפשרות להתקין את השפה העברית כשחרור בטא.[34] בטלגרם פלוס - Message Plus ו טלגרם x העברית מובנית כבר בהורדה מגוגל פליי.

טלגרם X

ב-31 בינואר 2018, טלגרם הכריזה על יצירת אפליקציית טלגרם רשמית נוספת, בשם "טלגרם X".[35] אפליקציה מהירה יותר וקלה יותר לשימוש. האפליקציה הושקה לאנדרואיד ול- iOS, אך מאוחר יותר האפליקציה עבור iOS הושבתה כי היא התמזגה לאפליקציה הראשית.[36] כרגע, טלגרם X זמינה רק באנדרואיד.

בישראל

ב-2017 נפתחה בישראל רשת טלגראס, רשת הפצה ומכירה של קנאביס דרך ערוץ בטלגרם. הרשת המנצלת את הסודיות והבטיחות של היישום לצורך סחר דיסקרטי.[37]

בינואר 2018 ספקית האינטרנט נטוויז'ן חסמה גישה לטלגרם אך לאחר פחות משעה הסירה את החסימה.[38]

ב-11 בפברואר 2018 פתח בנימין נתניהו ערוץ בטלגרם, מה שגרם לגל פוליטיקאים ועיתונאים ישראלים לעשות זאת אף הם.[39]

התעניינות בתוכנת טלגרם בישראל לפי Google Trends
התעניינות בתוכנת טלגרם בישראל לפי Google Trends

במרץ 2018 טלגרם הגיעה למיליון משתמשים בישראל. טלגרם המשיכה לצבור התעניינות בישראל, אחרי שנחשף כי חוקרת במשטרה שלחה חומרי חקירה בקבוצת טלגרם פרטית בשם "השלמות 4000" לאחר העיון בפלאפון של יונתן אוריך, דובר ראש הממשלה בנימין נתניהו ותנועת הליכוד.[40]

בשנת 2020 בתקופת מגפת הקורונה בישראל, ערוץ המידע של משרד הבריאות בטלגרם צבר פופולריות והגיע ל-180,500 מנויים ואף קיבל תו אימות רשמי מטלגרם,[41] כפי שקיבלו הערוצים המקבילים של גרמניה, קובה, הודו, איטליה, רוסיה ועוד.[42]

השוואה למתחרה המקבילה, וואטסאפ

טלגרם וואטסאפ
מספר חברים מקסימלי בקבוצה 200,000 256
אפשרות ליצור קבוצה בה רק המנהל/ים יכול/ים לשלוח הודעות כן כן
גודל קובץ מקסימלי 2 GB 100 MB עבור מסמכים, 16 MB עבור מדיה[43]
הורדת קובץ שנית ללא הגבלה (הקבצים נשארים בשרת), למעט "שיחות סודיות" לא אפשרי כברירת מחדל
מספר חברים מקסימלי בקבוצה בה רק מנהל/ים יכול/ים לשלוח הודעות (ערוץ) ללא הגבלה 256 (כולל המנהלים)
מספר חשבונות מספר חשבונות במקביל על האפליקציה חשבון יחיד על האפליקציה
איכות המדיה הורדת איכות (אך אפשר לשלוח בלי דחיסה או לבחור את האיכות הרצויה) הורדת איכות
חשיפת מספר הטלפון ניתן לשינוי בהגדרות גלוי לכולם
מספר תמונות פרופיל ללא הגבלה (כולל וידאו ללא קול) תמונה אחת
פלטפורמות (שימוש ב:) באפליקציה, בתוכנה ובדפדפן באפליקציה, בתוכנה ובדפדפן (השימוש בתוכנה ובדפדפן מתאפשר רק כשהסמארטפון דולק)
סוגי התקשרות (דרכים לתקשר) שיחות, קבוצות, ערוצים ובוטים שיחות, קבוצות וסטטוס
שיחה סודית שיחות סודיות מוצפנות מקצה לקצה ולא נשארות על השרתים ואין אפשרות לצלם מסך לא קיים (בוואטסאפ כל ההודעות מוצפנות מקצה לקצה בברירת מחדל, אלא אם כן מגבים את ההודעות לגוגל דרייב בהגדרות)
אפשרות למחוק לצד השני הודעה שנשלחה או התקבלה כן רק הודעות שנשלחו, ורק בתוך שבעים דקות מרגע שנשלחה,[44]רואים שנמחקה הודעה בצד המקבל
שיחות אודיו/וידאו כן, עד שני משתתפים.

בנוסף, יש אופציה לשיחות קוליות קבוצתיות עם עד אלפי משתתפים[45]

כן, עד שמונה משתתפים
אפשרות לעריכת הודעה לאחר השליחה ללא הגבלה לא
הצפנה מקצה לקצה רק במצב שיחה סודית[46] או בשיחות וידאו. כן, הצפנה מקצה לקצה מופעלת כברירת מחדל בכל צורות ההתקשרות (אלא אם כן מגבים את ההודעות לגוגל דרייב בהגדרות)
אבטחה מבוסס על פרוטוקול קריפטוגרפי מתוצרת עצמית MTProto מבוסס על פרוטוקול סיגנל
גיבוי גיבוי ענן לשיחות רגילות. אין גיבוי לשיחות סודיות קיימת אופציה לגיבוי ענן (הגיבוי אינו מוצפן מקצה לקצה אלא בהצפנה רגילה)
עריכת סקרים כן (הצבעות, סקרים אנונימיים, בוחן) לא
קוד פתוח רק צד לקוח קוד סגור

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טלגרם בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ This $5 Billion Encrypted App Isn't for Sale at Any Price, Bloomberg, 12 בדצמבר 2017 {{citation}}: (עזרה)
 2. ^ "Meet Telegram, A Secure Messaging App From The Founders Of VK, Russia's Largest Social Network". TechCrunch. 27 באוקטובר 2013. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ "Russia's Zuckerberg launches Telegram, a new instant messenger service". Reuters. 2013-08-30.
 4. ^ Telegram Hits 35M Monthly Users, 15M Daily With 8B Messages Received Over 30 Days, TechCrunch, 24 במרץ 2014 {{citation}}: (עזרה)
 5. ^ Telegram Reaches 1 Billion Daily Messages, Telegram, 8 בדצמבר 2014 {{citation}}: (עזרה)
 6. ^ "10 Billion Telegrams Delivered Daily". telegram.org
 7. ^ "טלגרם: יש לנו כבר יותר מ-200 מיליון משתמשים בחודש". כלכליסט - www.calcalist.co.il. 2018-03-23. נבדק ב-2018-03-25.
 8. ^ "Crowdsourcing a More Secure Future". Telegram blog. 21 דצמ' 2013. נבדק ב-3 במרץ 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ "Secure Messaging Scorecard. Which apps and tools actually keep your messages safe?". Electronic Frontier Foundation. 2015-02-27. אורכב מ-המקור ב-2015-09-09. נבדק ב-2015-09-06.
 10. ^ Alimardani, Mahsa (28 באוגוסט 2015). "Is Telegram's Compliance with Iran Compromising the Digital Security of Its Users?". Global Voices Online. נבדק ב-30 באוגוסט 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ Iran's judiciary bans use of Telegram messaging app: state TV
 12. ^ בית המשפט ברוסיה: טלגרם חייבת לשתף פעולה עם גורמי המודיעין במדינה
 13. ^ בית המשפט הרוסי חייב את טלגרם למסור את מפתחות ההצפנה שלכם לשירותי הביטחון הרוסיים
 14. ^ רוסיה דורשת מטלגרם למסור את נתוני ההצפנה של האפליקציה
 15. ^ כבר לא כל כך סודית: טלגרם תאלץ להעביר פרטי משתמשים לממשלת רוסיה
 16. ^ Telegram, живи! Простой способ обойти блокировку мессенджера
 17. ^ בית הדין ברוסיה הורה לחסום את טלגרם במדינה
 18. ^ Russian Censorship of Telegram, Schneier on Security
 19. ^ 400 Million Users, 20,000 Stickers, Quizzes 2.0 and €400K for Creators of Educational Tests, Telegram, ‏2020-04-24
 20. ^ באתר החברה
 21. ^ "How secure is Telegram?", FAQ, Telegram
 22. ^ Description of MTProto Mobile Protocol, Telegram
 23. ^ A practical cryptanalysis of the Telegram messaging protocol
 24. ^ Signal’s Moxie Marlinspike calls out Pavel Durov’s ‘Trump logic’
 25. ^ Why You Should Stop Using Telegram Right Now
 26. ^ Security Analysis of Telegram
 27. ^ Is Telegram Really Safe for Activists Under Threat? These Two Russians Aren't So Sure
 28. ^ Why Telegram's security flaws may put Iran's journalists at risk
 29. ^ האם אפליקציית טלגרם באמת בטוחה?
 30. ^ Custom Themes, Telegram
 31. ^ Android Themes Channel, Telegram
 32. ^ Desktop Themes Channel, Telegram
 33. ^ עיצובים לטלגרם, Telegram
 34. ^ לינק להתקנת השפה העברית מתוך האתר הרשמי
 35. ^ Telegram X: Progress through Competition, Telegram
 36. ^ George Kamau, Telegram X for iOS Has Been Discontinued, Techweez, ‏2019-05-30 (באנגלית)
 37. ^ כתבה וריאיון עם מייסד "טלגראס"
 38. ^ "בגלל ארגון זיר"ה: נטוויז'ן החלה לחסום את טלגרם". גיקטיים. 2018-01-10. אורכב מ-המקור ב-2018-01-19. נבדק ב-2018-01-18.
 39. ^ מעריב פתחו ערוץ ב-13 בפברואר, עמית סגל פתח ב-14 בפברואר, משה כחלון פתח ב-18 בפברואר.
 40. ^ דובר הליכוד הגיע למח"ש על מנת להתלונן על חדירה למכשיר הטלפון שלו, www.maariv.co.il
 41. ^ קורונה - משרד הבריאות, Telegram
 42. ^ Coronavirus Info, Telegram
 43. ^ שאלות נפוצות WhatsApp - קיבלתי הודעה על כך שהווידאו שלי ארוך מדי, ולכן לא יישלח, WhatsApp.com
 44. ^ "וואטסאפ האריכה את זמן מחיקת ההודעות". mako. 2018-03-04. נבדק ב-2018-09-04.
 45. ^ Voice Chats Done Right, Telegram, ‏2020-12-23
 46. ^ Why Isn’t Telegram End-to-End Encrypted by Default?


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0