טלגרם

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פגעי הטכנולוגיה.png בהוראת גדולי ישראל השימוש במחשבים ובאינטרנט מותנה בסינון והגנה ראויה, אך ורק לצורכי פרנסה ובאישור רב
שימוש בטכנולוגיה בלתי מאושרת כבר הפיל חללים רבים, צעירים ומבוגרים, ומסכן את עתידנו ועתיד ילדינו.
Disambig RTL.svg המונח "טלגרם" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו טלגרם (פירושונים).
טלגרם
Telegram logo.svg
מפתח Telegram Messenger LLP
גרסה אחרונהב־13 במרץ 2016

מערכת הפעלה Mac OS, iOS, אנדרואיד, Microsoft Windows, Windows Phone, דפדפן, גוגל כרום, Firefox OS
סוג רישיון תוכנה חינמית
קטגוריה מסרים מידיים

טלגרם (Telegram) היא מערכת מסרים מידיים שמדגישה פרטיות וזמינות במערכות הפעלה שונות. יישומי לקוח של טלגרם זמינים במכשירים ניידים (אנדרואיד, iOS, Windows Phone) ומערכות שולחניות (Microsoft Windows, OS X, לינוקס). המסרים מוצפנים מקצה עד הקצה, ויש במערכת אפשרות ליצור מסרים שמוחקים את עצמם אחרי זמן נתון (לצורך הגברת סודיות ופרטיות) וכמו ברוב מערכות המסרים המידיים – לשלוח תמונות, סרטונים וקבצים מכל סוג אחר עד גודל של 1.5 ג"ב.

מערכת טלגרם מנוהלת על ידי מוסד ללא כוונת רווח בגרמניה, ובתמיכת איש העסקים הרוסי הגולה פאוול דורוב. יישומי הלקוח של טלגרם הם תכנה חופשית, אם כי תכנת השרת אינה חופשית, אך המפתחים התחייבו להפוך אותה לחופשית בעתיד.

היסטוריה

מערכת טלגרם הושקה בשנת 2013 על ידי האחים ניקולאי ופאוול דורוב, המייסדים של VK, אתר הרשת החברתית הפופולרי ביותר ברוסיה[1]. ארגון Telegram Messenger LLP, שמנהל את הרשת עכשיו, הוא מוסד ללא כוונת רווח בגרמניה שאינו קשור ל־VK. פאוול דורוב מספק לרשת תמיכה דרך קרן Digital Fortress[2].

באוקטובר 2013, לטלגרם היו 100,000 משתמשים מדי יום. ב־24 במרץ 2014 הרשת דיווחה שיש לה 35 מיליון משתמשים פעילים כל חודש ו־15 מיליון משתמשים פעילים כל יום[3]. באוקטובר 2014 טענות על כך שממשלת קוריאה הדרומית מרגלת אחרי משתמשי האינטרנט העלו את הפופולריות של טלגרם במדינה, מתוך הנחה שהרשת המוצפנת תקשה על הריגול. בדצמבר 2014 הרשת דיווחה על 50 מיליון משתמשים פעילים[4]. באוגוסט 2015 דיווחה הרשת על העברת 10 מיליארד מסרים ביום[5].

הרשת מארגנת תחרויות שקוראות לאנשים לפרוץ אותה ולגלות על מה התכתבו משתמשים (שנוצרו במיוחד לצורך התחרות). קבוצה רוסית שהצליחה למצוא פרצת אבטחה בטלגרם קיבלה מהארגון פרס של 100,000 דולר אמריקאי אחרי שהפרצה תוקנה[6]. מומחי אבטחה כגון מוקסי מרלינספייק טענו שתחרויות מסוג זה היא דרך מפוקפקת להוכיח את האבטחה של הרשת, אם כי היו גם אנשים שתמכו בשיטות של טלגרם.

נכון לפברואר 2015 שיחות בטלגרם במצב רגיל (לא סודי) מקבלת 4 מתוך 7 כוכבים בהערכת רמת האבטחה של קרן החזית האלקטרונית. לשם השוואה, הרשתות המתחרות וואטסאפ, פייסבוק מסנג'ר וגוגל Hangouts קיבלו שני כוכבים באותו דירוג ואילו רשת סקייפ קיבלה רק כוכב אחד. שיחות טלגרם במצב סודי קיבלו 7 מתוך 7 כוכבים באותו הדירוג[7].

באוגוסט 2015 משרד התקשורת של איראן הודיע שהוא הגיע להסכם עם טלגרם על הגבלה של אפשרויות ההצפנה. ארגון Global Voices Online מתח ביקורת על טלגרם על הסכמתה לשתף פעולה עם מאמצי המעקב והצנזורה של ממשלת איראן[8].

יכולות

חשבונות טלגרם קשורים למספר הטלפון של המשתמש, והאימות מתבצע דרך קוד שנשלח במסרון. אפשר להחליף את מספר הטלפון המזוהה בלי לאבד את ההודעות. מספר הטלפונים של אנשי הקשר של המשתמש באותו המכשיר, שיש להם חשבון טלגרם, יצורפו אוטומטית בתור אנשי קשר בטלגרם. אפשר לנהל שיחות קבוצתיות. ממשק אינטרנטי מאפשר שליחת הודעת ישירה דרך דפדפן אינטרנט.

ישנם שני מצבים של שיחה: המצב הרגיל, שמשתמש בהצפנה בין השרת ללקוח, והמצב הסודי, שמצפין את השיחה מהקצה עד הקצה.

חשבונות שלא היו בשימוש במשך 6 חודשים נמחקים אוטומטית[9].

יכולות נוספות קשורות לאפשרויות נרחבו של משתמשים לשלוט בתוכן שהעלו. למשל, בשונה משיחת צ'אט בוואטספ או בפייסבוק, יכולים המשתמשים למחוק את הודעותיהם או לערוך אותן.

שיחות סודיות

לטענת טלגרם, השיחות הסודיות שלה מאובטחות יותר מאשר שיחות בוואטסאפ וב־LINE. השיחות מוצפנות בשיטת AES עם פרוטוקול MTProto שפותח על ידי טלגרם עצמה[10][11]. רק שני מכשירים יכולים להשתתף בשיחה סודית נתונה.

ניתן למחוק הודעות בשיחה סודית, ואז הן נמחקות גם מהמכשיר האחר.

ב־1 בדצמבר 2014 טלגרם מימשה Perfect Forward Secrecy בשיחות סודיות. יכולת זאת מאפשרת החלפת מפתחות תכופה עם שמירה על גישה לשיחות קודמות. יישומי טלגרם רשמיים מחליפים מפתח כשהוא שימש ל־100 הודעות או שימש למשך יותר משבוע. המפתחות הישנים נזרקים ולא נעשה בהם שימוש חדש.

רובוטים וממשק api

אפליקציית טלגרם היא מחלוצות שילוב הרובוטים האוטומטיים בממשק כחלק אינטגרלי, כעת ביכולת כל אחד ליצור רובוט בטלגרם בעזרת כמה צעדים פשוטים ברובוט ייעודי שנבנה על ידי חברת טלגרם למטרה זו ולמשק אותו בעזרת פרוטוקול api לכל תוכנית שהיא, יכולות הרובוטים בטלגרם הם מאד מגוונות, ניתן לשוחח עם רובוט במסך השיחה עם הרובוט או אפילו בממשק inline בכל שיחה או קבוצה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. "Meet Telegram, A Secure Messaging App From The Founders Of VK, Russia’s Largest Social Network". TechCrunch. 27 באוקטובר 2013. 
 2. "Russia’s Zuckerberg launches Telegram, a new instant messenger service". Reuters. 30 באוגוסט 2013. 
 3. Telegram Hits 35M Monthly Users, 15M Daily With 8B Messages Received Over 30 Days, TechCrunch, 24 במרץ 2014 
 4. Telegram Reaches 1 Billion Daily Messages, Telegram, 8 בדצמבר 2014 
 5. https://telegram.org/blog/10-billion
 6. "Crowdsourcing a More Secure Future". Telegram blog. 21 בדצמבר 2013. בדיקה אחרונה ב-3 במרץ 2014. 
 7. "Secure Messaging Scorecard. Which apps and tools actually keep your messages safe?". Electronic Frontier Foundation. 27 בפברואר 2015. 
 8. Alimardani, Mahsa (28 באוגוסט 2015). "Is Telegram's Compliance with Iran Compromising the Digital Security of Its Users?". Global Voices Online. בדיקה אחרונה ב-30 באוגוסט 2015. 
 9. באתר החברה
 10. "How secure is Telegram?", FAQ (Telegram) 
 11. Description of MTProto Mobile Protocol, Telegram