ריאה ירוקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ריאה ירוקה הוא כינוי לשטח פתוח בתחומי שטחים עירוניים בנויים, כדוגמת פארקים וגינות ציבוריות. בריאות הירוקות מייצרים העצים והצמחים חמצן נקי בתהליך הפוטוסינתזה. העצים והצמחים נחשבים ריאות ירוקות כי הם גם מסננים רעלים בתהליך הפוטוסינתזה.

חשיבותן של ריאות ירוקות

  • בהיבט הפיזי, השטחים הירוקים מסייעים במניעת שחיקת הקרקע, סופגים מי גשמים ותורמים לשיפור הניקוז. העצים סופגים מזהמים וגזי חממה, מספקים הצללה, ובכך מסייעים להפחתת החום העירוני. שטחים ירוקים מהווים מחיצה מפני רעש ובנוסף מקשרים בין העיר ובין בתי גידול חקלאיים או טבעיים מחוץ לעיר ובכך מסייעים לשימור חיי הבר.
  • בהיבט החברתי, גינות ציבוריות מהוות מוקד מפגש וחיבור בין חברי הקהילה, תורמות רבות להפגת הניכור העירוני, ולעיתים יוצרות מסורת של מפגשים קהילתיים. השטחים הירוקים משפיעים לטובה על הבריאות הפיזית והנפשית של התושבים באמצעות יצירת האפשרות לעסוק בפעילות ספורטיבית ללא תשלום, ולשאוף אוויר צח. קיימים מחקרים המצביעים אף על התועלות הנפשיות של תחושת החיבור לטבע.
  • בהיבט הכלכלי, שטחים ירוקים בעיר בדרך כלל מעלים את ערך הנדל"ן, ומושכים משקיעים להשקיע בסביבתם.
  • בהיבט החינוכי, שטחים ירוקים מגבירים את מודעות התושבים לאופן התפקוד של מערכות אקולוגיות ולאופן בו משתלבת המערכת העירונית במערכת הטבעית.

פיתוח ריאות ירוקות

  • הקפדה על ההנחיות המופיעות בתדריך תכנון להקצאת הקרקע לצורכי הציבור. בתדריך מתוארת חשיבותם הרבה של השטחים הפתוחים, ומופיעה המכסה המינימאלית של שטח ירוק בעיר ביחס לתושב בודד.
  • הגברת המודעות הציבורית לנושא באמצעות: תשדירי פרסומת, פלאיירים, סטיקרים ומגוון פעילויות בבית הספר ועוד.
  • הגדלת השטחים הירוקים על ידי הקמת פארקים וגנים ציבוריים באזורים ששמשו בעבר אזורי תעשייה או מזבלה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Feusisberg02.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא חקלאות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.