ריבוי מי שפיר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ריבוי מי שפיר
Polyhydramnios
eMedicine article/975821 
DiseasesDB 10319
MeSH D006831
MedlinePlus 003267
סיווגים
ICD-10 O40

ריבוי מי שפיראנגלית: polyhidramnions) הוא מונח רפואי הבא לתאר מצב בו קיים עודף במי שפיר בשק השפיר ברחם במהלך ההריון.

שכיחות המקרים בהם יש ריבוי מי שפיר עומדת על כ-1%-2% מכלל ההריונות. ריבוי מי שפיר מוגדר כמצב בו מדד מי השפיר (amniotic fluid index) או AFI הוא מעל 24-25 ס"מ.

הסיבוכים המיילדותיים הקשורים בריבוי מי שפיר כוללים לידה מוקדמת, סיכון מוגבר להיפרדות שליה ו- prolapse של חבל הטבור באופן שבו לעובר נגרמת טכיקרדיה ומצוקה עוברית. ריבוי מי שפיר קשור גם ביותר מצגי עכוז ובסיבוכים שונים במהלך הלידה. גם לאחר הלידה קיים סיכון מוגבר יותר לדימום במשכב הלידה (post-partum hemmorhage) - הרחם, שהיה עד מועד הלידה מורחב מאד, מתקשה להתכווץ.

סיבות לריבוי מי שפיר

בכשני שלישים מהמקרים, לא ידועה הסיבה לריבוי מי שפיר, כאשר בשאר המקרים הסיבות יכולות לכלול בין השאר:

  • סוכרת - סיבה שכיחה יחסית לריבוי מי שפיר. הפתוגנזה אינה ברורה לגמרי- ככל הנראה, בשל ההיפרגליקמיה של העובר, יש דיורזה אוסמוטית. לא לכל הנשים עם סוכרת הריונית יהיה ריבוי מי שפיר, ובפרט אם היא מאוזנת. ריבוי מי השפיר לרוב יהיה קיים בנוכחות של עובר מאקרוזומי.
  • זיהום תוך רחמי.
  • כוריואנגיומה של השליה.

טיפול

טיפול בריבוי מי שפיר נעשה רק במצבים בהם ה-AFI גבוה מ-25 ס"מ. כאשר יש לידה, בנוכחות ריבוי מי שפיר, יש לפקוע את מי השפיר באמצעות מחט וכך להגיע לפקיעה מבוקרת. זאת כדי להימנע ממצב בו המים יורדים במהירות ונוצר prolpase של חבל הטבור.

במקרים קשים של ריבוי מי שפיר אין טיפול יעיל, ניתן להוריד את הלחץ הבטני על ידי ניקוז מי שפיר, אולם אין טיפול תרופתי מתאים.

ראו גם

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0