רמת אלחנן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלט כניסה, בכניסה לשכונת רמת אלחנן.

רמת אלחנן היא שכונה במזרחה של העיר בני ברק. נקראת על שמו של הרב אלחנן ווסרמן שנרצח בשואה. רבה של השכונה הוא הרב יצחק זילברשטיין.

הקמת השכונה וגבולותיה

בית הכנסת המרכזי, בשכונת רמת אלחנן.

השכונה הוקמה בשנת תשל"ו 1976 על ידי הסתדרות צעירי אגודת ישראל שהקימה גם את שכונת רמת אהרן הסמוכה מספר שנים קודם לכן. בתחילת הקמתה של השכונה, סבבו אותה שיכון ההסתדרות מצפון שמרכזו היה ברחוב מצדה שבמשך השנים שונה שמו לרחוב אשל אברהם, ושיכון צה"ל ממערב, אוכלוסיות פחות דתיות, בחלוף השנים עזבו אוכלוסיות אלה את העיר. וכיום האוכלוסייה בה חרדית מגוונת. בית הכנסת בשכונה יוצא דופן, במבנה אחד שוכנים בתי כנסת בארבעה נוסחים שונים. בית הכנסת "המרכזי" בנוסח אשכנז, "קהל חסידים" שרבו הוא הרב יהודה סילמן. בית כנסת ספרדי בנוסח עדות המזרח רבו הוא הרב מסעוד בן שמעון, ובית כנסת תימני. הרב הראשי שלמה משה עמאר היה אף הוא תושב השכונה במשך עשרות שנים.

גבולות השכונה הם רחוב השומר (הרב כהנמן) במערב, כביש גהה במזרח, ואזורים תעשייתיים ומבני ציבור מצפון ומדרום. במזרח השכונה יש את פארק החי - גן חיות של העיר, שהכניסה אליו היא ללא תשלום. בקצה המזרחי צפוני, שוכנים הבניין הראשי של עזר מציון והמרכז הרפואי מעיני הישועה.

מאפיינים

בשכונה ישנם שני בתי ספר לבנות. האחד כללי והאחר חסידי, ושלושה תלמודי תורה לבנים, "אהל תורה" לילדי השכונה, ותלמודי תורה של חסידויות צאנז וסלונים, וכן ישיבה לבעלי תשובה ״שערי תשובה וחיים״.

הסופר משה מיכאל צורן מוציא עלון חודשי בשם "קול ברמה" מסיפורי ומהווי השכונה ומדבריו של הרב זילברשטיין. חלק מאותם סיפורים הועתקו לספרים טובך יביעו, עלינו לשבח ועוד.

בשכונה פעילה קופת צדקה שכונתית בשם מתן בסתר רמת אלחנן, אשר מנוהלת על ידי רב השכונה.

וכן כולל חצות "אשמורת הבוקר" בנשיאות המרא דאתרא הרב זילברשטיין השוכן בביהכ"נ קהל חסידים ולומדים במהלך הלילה כל השנה בימי החול.