שומר החומות (שיר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שומר החומות הוא פזמון עברי שכתב דן אלמגור, הלחין בני נגרי ובוצע לראשונה ב-1977 על ידי צוות הווי פיקוד המרכז עם הסולן יואל לרנר.

הופעת השיר

השיר יצא לאור בשנת 1977 במסגרת התוכנית "שירי ירושלים" של צוות הווי פיקוד מרכז. הוא יצא כתקליט שדרים נוסף על שני שירים נוספים שהוציא הצוות, אך לא נכלל בתקליט. (כשנה לאחר מכן פורק הצוות בשל החלטתו של הרמטכ"ל רפאל איתן לפרק את הלהקות הצבאיות.)

צוות הווי פיקוד מרכז ביצע את השיר בתוכנית הטלוויזיה "עוד להיט" בערוץ הראשון. בשניות הראשונות של הסרטון נראה מגיש התוכנית דורי בן זאב עולה על סולם לבוש במדי צה"ל, מזיז את שפתיו ושר, כאשר ברקע נשמע קולו של הסולן יואל לרנר. לאחר מספר שניות מוסטת המצלמה לעבר הזמר. בין זמרות הליווי בשיר הייתה מזי כהן.

הכרה וגרסאות כיסוי

השיר הגיע למקום השני במצעד הפזמונים השנתי לשנת תשל"ח של גלי צה"ל.

בשנת 2016 הוציא הזמר ליאור פרחי גרסת כיסוי לשיר, במסגרת אלבום שכלל חידושים לקלאסיקות ישראליות.[1]

ב-12 במאי 2021, על רקע מבצע שומר החומות שערך צה"ל ברצועת עזה וירי הרקטות מעזה לעבר ישראל, חיבר אלמגור בשבתו במקלט בית נוסף לשיר.[2]

תוכן השיר

השיר מדבר על חייל השומר על חומות העיר העתיקה בירושלים במסגרת שירותו הצבאי. החייל מציין שכאשר היה בבית הספר דקלם את הפסוק מספר ישעיהו "על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים" (ספר ישעיהו, פרק ס"ב, פסוק ו').

בשיר הרמז נוסף מספר ישעיהו: "שומר מלילה מה מליל" (ספר ישעיהו, פרק כ"א, פסוק י"א).

בשיר תיאורים מן הסביבה: השוק, קולות רוכלים ועגלות, וכן קולות של מואזין הנשמע ברקע. בשיר מביע החייל שאיפה ליום שיגיע השלום ובו "לא נזדקק עוד לשומרים".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0