שיטפון בזק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שיטפון בנחל גלד
שיטפון בנחל צין
הגל הראשון של המים בנחל אוג בזמן שיטפון

שיטפון בזק הוא שטף מים פתאומי בוואדיות ובאפיקי נחל יבשים במרבית ימות השנה, האופייני לאזורים מדבריים. לשטפונות תפקיד חשוב בעיצוב הנוף המדברי, כשהצמחייה המדברית מפתחת התאמות שונות להתמודדות עימם, ומנגד זרם המים עוקר ממקומה ומונע התבססות של צמחיית גדות צפופה.

בישראל שוטפים שטפונות בזק את אפיקי הנחלים בנגב ובמדבר-יהודה מספר פעמים בשנה.

תופעת טבע זו מרהיבה ומושכת סקרנים, אך חוסר זהירות של מטיילים ושל עוברי דרך, בזמן שיטפון, עלול לסכן את חייהם.

היווצרות שיטפון

שיטפון בזק נגרם כאשר יורד גשם בכמות המספיקה להספג ולהפוך את האדמת הלס החרסיתית הנפוצה במדברית לאטומה, כך שאינה מאפשרת עוד למי הגשם לחלחל. העדר הצמחייה במדבר מסייע לתהליך זה, מאחר שטיפות הגשם מכות בעוצמה חזקה בקרקע, ללא צמחייה משמעותית שתספוג חלק מאנרגיה זו. מי הגשם הממשיכים לרדת שאינם מחלחלים מתחילים לזרום על פני השטח. זרזיפי מים מתאחדים לזרמים קטנים, ובהמשך לזרמים גדולים יותר הזורמים בתוואי נחלי האכזב המדבריים. במקורו סמוך לקו פרשת המים יראה השיטפון כנחל שנוצר יש מאין, במורד יצור השיטפון נחלים גדולים יותר ומפלים. עוצמת השיטפון תלויה בכמות הגשמים, בהתפרסותם המרחבית ובגודל אגן הניקוז. ככל שירדו יותר גשמים יזרמו יותר מים, וככל שאגן הניקוז גדול יותר ופריסת הגשם מרחבית יותר, מצטרפות זרימות מאפיקים רבים יותר ולכן הזרימה שם חזקה יותר.

מודלים לחיזוי מזג אוויר מסוגלים להתריע על אפשרות שטפונות באופן מרחבי בטווח זמן של מספר שעות עד מספר ימים, אך מיקומם ומועדם המדויק של השיטפונות קשה לחיזוי בשל מגבלות דיוק של חיזוי מזג אוויר. זיהוי מוקדם של שטפון מתקרב קשה מאחר שהגשם יורד במקום רחוק, השיטפון נוצר בערוצי נחלים נסתרים ותוך זמן קצר מירידת הגשם, ואינו מלווה ברעש בעת התקרבותו. השיטפון העז הנע במהירות עלול להפתיע מטיילים בקטעים צרים של ערוצי נחל ולגרום לאסון קטלני.

הפשרה קרחונית

שיטפון בזק עשוי להתרחש גם בשל הפשרתם של קרחונים.

ב-5 בנובמבר 1996 נהרס הגשר מעל כביש 1 באיסלנד לחלוטין, כאשר כמות עצומה של מי קרחון – שהופשרו בעקבות התפרצות תת-קרחונית – סחפה אותו, יחד עם שני גשרים סמוכים נוספים. כתוצאה מכך נותק חלקה המזרחי של המדינה עד לתיקון הנזק.

סדרה של שטפונות בזק יצרו את הרמות המחורצות במדינת וושינגטון במהלך הפרהיסטוריה. שטפונות אלה המכונים שיטפונות מיזולה נבעו מקריסתם של קרחונים שסכרו את האגם הקרחוני של מיזולה במונטנה הסמוכה. מי האגם בשילוב מי הפשרת הקרחונים יצרו את התוואים הגאולוגיים הייחודיים של הרמות המחורצות בדרכם אל האוקיינוס השקט.

השפעה על מטיילים

שיטפון בזק הוא חזיון מרהיב. אך הוא עלול לסכן את חייהם של מטיילים לא זהירים. מטייל שיימצא בנתיב השיטפון עלול לגלות ששבילים מכוסים במים, וירידות תלולות בסלע הפכו למפלים חלקלקים. בתוואי שטח מסוימים, כגון ואדיות צרים ומעוקים לא תמיד יוכל המטייל למצוא מקום מחוץ לנתיב הזרימה. הימצאות בנתיב הזרימה של שיטפון מסכנת את חייו של המטייל. מטיילים שיוצאים למדבר, צריכים להתעדכן לגבי הסיכוי לשיטפונות.

השפעה על נוסעים בדרך

בשטפונות גדולים, תהיה זרימה משמעותית בנחלים רחבים בעלי אגן ניקוז גדול, שחוצים כבישים. כלי רכב שימעיטו בהערכת עוצמת הזרם עלולים להתפתות לנסות לחצות את נתיב השיטפון, ולהיתקע או להיסחף. במקרים רבים, מגשרים גשרים מעל נתיבי שיטפון בנגב ובמדבר יהודה, אבל עדיין ישנו מספר לא מבוטל של כבישים שחוצים אפיקי שיטפון ללא גשר.

בשל מקומיות אירועי השטפון מצד אחד, לצד סדר הגודל העצום שלהם מצד שני, ישנו קושי כלכלי בהחלטה על השקעה בבניית גשרי ענק על ערוצי הנחלים על מנת למנוע את חסימות הכבישים בעקבות אירוע עם זמן חזרה של ימים בודדים בשנה עד אחד לכמה שנים, מאחר שההשקעה בבניית גשרים גדולה בעוד הנזק מחסימת הכבישים לזמנים קצרים קטן.

גלריית תמונות

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שיטפון בזק בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0