שינזו אבה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לא ידועלא ידוע זהו שם יפני; שם המשפחה הוא שִינְזוֹ.
שינזו אבה
安倍 晋三
שינזו אבה, 2015
שינזו אבה, 2015
מדינה יפןיפן יפן
השכלה אוניברסיטת דרום קליפורניה
אוניברסיטת סייקיי
מפלגה המפלגה הליברלית-דמוקרטית
ראש ממשלת יפן ה־90 ו־96
26 בדצמבר 201216 בספטמבר 2020
(7 שנים ו־37 שבועות)
סגן ראש ממשלת יפן טארו אסו
מונרך בתקופה אקיהיטו, נארוהיטו
26 בספטמבר 200626 בספטמבר 2007
(שנה)
מונרך בתקופה אקיהיטו

שִׁינְזוֹ אַבֶּהיפנית: 安倍 晋三‏; 21 בספטמבר 19548 ביולי 2022) היה מדינאי יפני, שכיהן כראש ממשלת יפן ויושב ראש המפלגה הליברלית-דמוקרטית (LDP). אבה שירת כראש ממשלת יפן בשנים 2012–2020, זמן רב מכל קודמיו. במהלך כהונתו פעל תחת שני קיסרים, אקיהיטו ונארוהיטו, ופעל לשמור על מעמדה הבינלאומי של יפן, בייחוד אל מול הרפובליקה העממית של סין. במסגרת זאת, אבה, ביחד עם קבינט צבאי, הורה על הגדלת התקציב של כוחות ההגנה של יפן ועל השקעה בפיתוחם. גישה זו לא ננקטה מאז כניעת האימפריה היפנית והייתה חלק מניסיון ממשל אבה לבחון מחדש את סעיף 9 לחוקת יפן, כך שתתאפשר התחמשות מחודשת של יפן.

ב-8 ביולי 2022 נרצח אבה על ידי מתנקש.

שנותיו הראשונות

אבה נולד לשושלת אנשי ציבור יפנים (אביו וסבו מצד אביו היו פוליטיקאים. סבו מצד אמו, נובוסוקה קישי, היה ראש ממשלת יפן בשנות ה-50). למד מדע המדינה באוניברסיטת סייקיי ומדיניות ציבורית באוניברסיטת דרום קליפורניה בארצות הברית. לאחר עבודה במגזר הפרטי, שימש החל מ-1982 עוזר לשר החוץ היפני ומילא תפקידים פוליטיים שונים במפלגה הליברלית-דמוקרטית. ב-1993 נכנס למערכת הפוליטית כפוליטיקאי נבחר. לאחר בחירתו התקדם בשורות המפלגה עד שמונה למנהיגה.

ראש ממשלה

ב-2006 נבחר לראש ממשלת יפן. ב-26 בספטמבר 2007, שנה בדיוק לאחר בחירתו, התפטר מתפקידו, וזאת בעקבות לחצים פוליטיים כבדים. הוא הוחלף על ידי יאסואו פוקודה. עד שנת 2012 כיהן אבה כראש האופוזיציה בפרלמנט היפני.

ב-26 בדצמבר 2012 שב אבה לכהן כראש הממשלה, לאחר שהוביל את מפלגתו לניצחון בבחירות. עם בחירתו החל לנקוט מדיניות כלכלית חריגה שמטרתה לחלץ את יפן מהמיתון בו הייתה שרויה החל מראשית שנות ה-90. בדצמבר 2014 נבחר לכהונה שלישית כראש ממשלה, וב-20 בספטמבר 2018 נבחר לכהונה רביעית. היוזמות הכלכליות של אבה וממשלתו זכו לכינוי אבנומיקס. אבה שבר את שיא הכהונה הרצופה לראש ממשלה יפני, שיא שקודם לכן החזיק דודו מדרגה שנייה, אייסאקו סטו, שכיהן בשנים 19641972.

מדיניות פנים

מאז המשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008, בראש סדר העדיפויות של אבה היה הטיפול בכלכלת יפן. התוכנית הכלכלית שלו, איתה רץ לבחירות בשנת 2012, "אבנומיקס" כפי שנקראה על שמו, התבססה של שלושה "חיצים": גירוי פיסקלי מאסיבי, הקלות כספיות אגרסיביות מצדו של בנק יפן ורפורמות מבניות להגברת התחרותיות של החברות ביפן[1]. ההשפעות של האבנומיקס היו מיידיות והשפיעו על ירידת שיעור האבטלה כמו גם עלייה חדה במדד המניות. האבנומיקס הביאו לירידה בערך הין היפני אך העלו את התמיכה האזרחית באבה לכדי 70% בשנת 2014.

אבה ספג ביקורת על העובדה שתחת ממשלו, ספרי הלימוד בבתי הספר היפנים הסירו את המידע על פשעי המלחמה שביצעו כוחות הצבא היפני הקיסרי במהלך מלחמת סין–יפן השנייה ומלחמת העולם השנייה, דוגמת טבח ננקינג. אבה הביא לפרויקט האוניברסיטה העולמית אשר במסגרתו הממשלה העבירה כספים לאוניברסיטאות פרטיות וציבוריות כדי להעלות כמה שיותר מהם באיכות ובמימון לרמה בינלאומית.

ביטחון

בשנת 2008 פלשה שייטת מקוריאה הצפונית אל ים יפן וכוחות יפנים נטרלו אותה. פעולה זאת הביאה לחשדות בנוגע למוכנות היפנית למלחמה אפשרית ועם הטענה של סין העממית לשליטה על איי ריוקיו. בשנת 2014 כונס קבינט מלחמה יפני שהחליט, לראשונה מאז כניעת האימפריה היפנית, להעלות את התקציב לכוחות ההגנה של יפן ולחזק את כוחה הצבאי של יפן, ועם זאת הקבינט פירש מחדש את סעיף 9 לחוקת יפן אשר מסדיר את עמדתה הפציפיסטית של יפן[2]. ממשל אבה פעל רבות לשנות את הפירוש החוקתי של סעיף 9 במטרה לאפשר את הגדלת החימוש הצבאי של יפן אל מול האיומים לביטחונה שנבעו בעיקרם מקוריאה הצפונית ומהרפובליקה העממית של סין.

הפירוש החדש הוסדר דרך סדרת חקיקות ששמרו על המדיניות הפציפיסטית ובמקביל תמכו בהרתעה צבאית חזקה יותר. בהמשך הכריז ממשל אבה על קיומו של משאל עם בשנת 2020 בדבר מעמדו של סעיף 9. ממשל אבה התפרק חודשים ספורים לפני משאל העם, שעקב זאת בוטל.

מדיניות חוץ

זמן קצר לאחר בחירתו השנייה לראשות הממשלה בשנת 2012, נאלץ ממשל אבה לעמוד מול משבר בני הערובה באתר הגז עין אמנאס במסגרתו כוחות אסלאמיסטים של אל-קאעדה ביצעו פיגוע באלג'יריה שהביא למותם של 10 אזרחים יפנים. אבה טען כי הפיגוע "בלתי נסלח לחלוטין".

בין בחירתו השנייה לספטמבר 2014, אבה ביקר ב-49 מדינות, בהן כל חברות איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה. בראש סדר העדיפויות של אבה היה שימור ההשפעה הכלכלית והבינלאומית של יפן, ובמסגרת משימה זאת הוא חיזק את היחסים עם וייטנאם במימון תשתיות ופיתוח והורה על הסכם שותפות כלכלי בין יפן לאוסטרליה. אבה הוסיף ליצור הסכם כלכלי הממלכה המאוחדת בשנת 2014, הסכם אשר נתמך בידי ראש הממשלה דייוויד קמרון לקראת הפרישת הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי. אבה ראה חשיבות עליותה ביחסים של יפן עם הודו, אשר משמשת מתחרה של סין העממית במפה הבינלאומית, הוא חיזק יחסים כלכליים ושיתוף פעולה מדיני וכמו כן היה המנהיג היפני הראשון שביקר במצעד יום הרפובליקה של דלהי כאורח כבוד של ראש ממשלת הודו, מאנמוהאן סינג.

אבה נכח בשנת 2018 בפורום סנקט פטרבורג הבינלאומי לכלכלה וטיפח את הצד הכלכלי ביחסי יפן–רוסיה. אבה נפגש בשנת 2015 עם הנהגת קוריאה הדרומית וסין העממית בסיאול ופעל ביחד עם ראש ממשלת הרפובליקה העממית של סין, לי קצ'יאנג להסדר היחסים כמו גם להסדיר את יחס שתי המדינות נגד תוכנית הגרעין של קוריאה הצפונית.

אחרי אירוע אנטישמי בפברואר 2014 שבו בוצעו מעשי ונדליזם נגד יומני אנה פרנק וספרים אחרים על השואה בכמה ספריות הציבוריות ביפן ,במרץ 2014 ביקר אבה בבית אנה פרנק באמסטרדם והביע את רצונו להעלות מדרגה ביחסי הידידות הממושכים והעמוקים בין יפן לעם היהודי. [3] ב-2015 וב-2018 אבה ערך ביקורים בישראל ותרם להגברת הסחר עם ישראל[4]. ב-19 בינואר 2015 הוא הניח זר פרחים ביד ושם והצהיר ש"מתחייב שלא יחסוך מאמצים כדי שטרגדיות כמו השואה לא תחזורנה לעולם".[5]

ארצות הברית

אבה ודונלד טראמפ משחקים גולף

זמן קצר לאחר הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016 יצר אבה קשרים חזקים עם נשיא ארצות הברית הנבחר, דונלד טראמפ. במסגרת מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין חוזקו היחסים הכלכליים של ארצות הברית עם ממלכת תאילנד, יפן ועוד מדינות במזרח אסיה ומעבר נגד ההשפעה הכלכלית הגוברת של סין העממית. יחסי ארצות הברית–יפן הפכו חמים יותר ויותר מאז שנת 2016 ובהמשך אבה הביע את תמיכתו האישית בפסגת ארצות הברית-קוריאה הצפונית בסינגפור בשנת 2018 אשר נגעה ישירות לביטחונה של יפן.

חולי

ביוני 2020 החל אבה לסבול מקוליטיס כיבית, מה שהביא לנסיגה במצבו הבריאותי במהלך חודשי הקיץ[6]. לאחר מספר ביקורים בבית החולים הכריז אבה ב-28 באוגוסט 2020 כי בכוונתו להתפטר מראשות ממשלת יפן, בנימוק חוסר יכולתו למלא את חובות התפקיד בשל מצבו הבריאותי הרעוע[7]. במהלך מסיבת העיתונאים בה הודיע על התפטרותו מיאן אבה להביע תמיכה במועמד כלשהו המתמודד להחליפו. יושיהידה סוגה, שהיה מזכיר ממשלת יפן מאז 2012, ניצח בבחירות למפלגה, החליף אותו בתפקיד, והחל לשמש כראש הממשלה החל מ-16 בספטמבר 2020.

התנקשות

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – רצח שינזו אבה

ב-8 ביולי 2022 נשא אבה נאום בעיר נארה בשם מועמד של המפלגה הליברלית-דמוקרטית לקראת הבחירות הקרובות לבית העליון. במהלך הנאום נורה אבה מאחור. צרור היריות פגע בחזהו השמאלי, וככל הנראה ירייה אחת פגעה גם בצווארו. אבה פונה לבית החולים במצב של דום לב, ללא הכרה[8][9], ומאוחר יותר מת מפצעיו[10]. משטרת המטרופולין עצרה את היורה, יאמאגמי טצויה בן ה-41[11]. טצויה אמר שירה באבה עקב קשריו עם כנסיית האיחוד. אמו של טצויה הייתה חברה בכנסיית האיחוד ופשטה רגל לאחר שתרמה לה את כל כספה[12].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Definition of Abenomics
 2. ^ יפן: פרשונים לסעיף 9 בחוקה (Japan: Interpretations of Article 9 of the Constitution), באתר ספריית הקונגרס (Library of Congress)
 3. ^ Dylan Adelman, Shinzo Abe boosted Japan’s ties to Jews, Israel, ג'רוזלם פוסט, ‏21 בספטמבר 2020 (באנגלית)
 4. ^ בעיתון "הארץ" 10 ביולי 2022
 5. ^ Actualité juive nr 1673 19.01.2023 עמ' 32
 6. ^ אתר למנויים בלבד הגרדיאן, "יורק דם ונראה עייף": ביפן מודאגים מבריאותו של ראש הממשלה שינזו אבה, באתר הארץ, 25 באוגוסט 2020
 7. ^ בן יניב, מסיבות רפואיות: ראש ממשלת יפן שינזו אבה התפטר, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 28 באוגוסט 2020
 8. ^ N12, דיווח ביפן: ראש ממשלת יפן לשעבר פונה לבית החולים לאחר שככל הנראה נורה, באתר N12, ‏8 ביולי 2022
 9. ^ Shinzo Abe shooting: former Japanese prime minister attacked during speech, the Guardian, ‏8 ביולי 2022 (באנגלית)
 10. ^ מת מפצעיו ראש ממשלת יפן לשעבר שינזו אבה - וואלה! חדשות, באתר וואלה!, ‏8 ביולי 2022
 11. ^ אסף רוזנצוייג, ‏נורה מאחור בזמן הנאום: תיעוד חדש של הירי בשינזו אבה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏8 ביולי 2022‏
 12. ^ רויטרס‏, ההתנקשות ביפן: מהי "כנסיית האיחוד" שבה היתה חברה אם המתנקש?, באתר וואלה!‏, 11 ביולי 2022


הקודם:
ג'וניצ'ירו קואיזומי
ראש ממשלת יפן
(רשימה)
הבא:
יאסואו פוקודה
הקודם:
יושיהיקו נודה
ראש ממשלת יפן
(רשימה)
הבא:
יושיהידה סוגה
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0