שלמה גרודזנסקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלמה גרודזנסקי
תמונה זו מוצגת בהמכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

שלמה גרוֹדְזֶנסקיכתיב יידי: גראָדזענסקי; כ' בכסלו תרס"ה, 28 בנובמבר 1904כ"ב בשבט תשל"ב, 7 בפברואר 1972) היה עיתונאי, פובליציסט, מסאי ומבקר ספרות עברי ויידי ישראלי חשוב. בכתיבתו הגדיר וגיבש את גוף היצירות המרכזי בשירה העברית בדור שאחרי נתן אלתרמן.

תולדות חייו

נולד בגרודנו שבליטא, בתחום המושב היהודי של רוסיה (כיום בבלארוס), כבן בכור. למד בחדר "מתוקן" ובישיבה. ב-1917, כשהיה בן 12, היגר לארצות הברית עם אמו ובכך הסתיימו לימודיו הפורמליים, כיוון שנאלץ לפרנס את משפחתו. עם זאת קרא ספרות עברית וספרות יידיש ולמד בעצמו פילוסופיה, שירה וסוציולוגיה באנגלית וביידיש.

בשנת 1924 עלה לארץ ישראל, שהה כשנה בפתח תקווה, ולאחר מכן חזר לארצות הברית. בשנת 1928 היה לעיתונאי בביטאון פועלי ציון בארצות הברית, "דער אידישער קעמפער", ומשנת 1932 היה לעורכו, תחילה בצוותא עם חיים גרינברג ולאחר מכן לבדו. בשנת 1949 ביקר במדינת ישראל וגיבש תוכנית לעלייה. ב-1951 עלה לישראל. שאר בני משפחתו נותרו בארצות הברית.

בישראל ערך את עיתון הערב של מפא"י, "הדור", בשנים 19521957 היה עורך הוצאת עם עובד ומ-1958 ועד פרישתו ב-1970 היה חבר מערכת עיתון "דבר", ופרסם בו במשך שנים את הטור "ד' אמות".. בשנת 1962 ייסד את כתב העת הספרותי "אמות", אותו ערך עד סגירת כתב העת ב-1965. בשנותיו האחרונות הגיש את תוכנית הרדיו "על כל פנים" בגלי צה"ל.

שלמה גרודזנסקי נפטר בשנת 1972 מהתקף לב במהלך טיפול רפואי, בן 67 במותו. נקבר בבית העלמין ברחוב הנדיב בהרצליה. הניח אישה, פרל, שתי בנות: תרצה זנדבנק (אשתו של שמעון זנדבנק), ומרים טליתמן, מתרגמת.

דעותיו והשפעתו

ספריו

  • געקליבענע שריפטן, תל אביב: פארלאג י"ל פרץ, תשל"ד 1973. (ביידיש) (כל כתביו)
  • על כל פנים: שיחות רדיו (1969–1972) (הביאו לדפוס שמעון זנדבנק ואברהם יבין), תל אביב: עם עובד, תשל"ה.
  • אוטוביוגראפיה של קורא: מסות ורשימות על ספרות (ליקטו והביאו לדפוס שמעון זנדבנק ואברהם יבין), תל אביב: הקיבוץ המאוחד, תשל"ה.
  • תשומת לב: מאמרים ורשימות בענייני חברה (ליקטו והביאו לדפוס שמעון זנדבנק ואברהם יבין), תל אביב: הקיבוץ המאוחד, תשל"ו.
  • סולז'ניצין וסביבו.

ספרים בעריכתו

  • Moshe Mosenson, Letters from the desert; Translated from the Hebrew by Hilda Auerbach, edited with an introduction by Shlomo Grodzensky, New York: Sharon Books, inc., 1945. ("מכתבים מן המדבר")

תרגום

  • מ. ב. שטיין, ערד און הימל: געקליבענע כתבים; איבערגעזעצן צום דרוק שלמה גראדעזנסקי, תל אביב: לעצטע נייעס, תשכ"ז. (ביידיש)

לקריאה נוספת

  • גצל קרסל, לקסיקון הספרות העברית, ספריית פועלים, תשכ"ה, כרך א', עמ' 500–501.
  • "שלמה גרודזנסקי", בתוך: ב. י. מיכלי, דמויות וצדודיות, תל אביב: הקיבוץ המאוחד, תשל"א, עמ' 149 ואילך.
  • דברים על שלמה: שלמה גרודזנסקי, כ בכסלו תרס"ה – כב בשבט תשל"ב, [ירושלים?: חמו"ל, תשל"ג].

קישורים חיצוניים

מפרי עטו: