שלמנאסר החמישי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שַׁלְמַנְאֶסֶר הַחֲמִישִׁיאכדית: שׁוּלְמָנוּ-אָשָׁרִיד) היה מלך אשור מ-727 עד 722 לפנה"ס, היה בנו ויורשו של תגלת פלאסר השלישי.

ביוגרפיה

שמו המקורי היה אולוליו, אך שמו המלכותי היה שלמנאסר. בימי אביו שימש כמושל זימירה שבפניקיה. עלה לשלטון בכ"ה בטבת בשנת 727 לפנה"ס.

מיד עם עלייתו לשלטון, מרד בו אלולי, או בשמו השני פיאסה, מלך צור. כאשר הכתים בקפריסין החלו במרד נגד צור, ניסה שלמנאסר לצרף אותם למלחמתו נגד צור, אך לאחר שראה שהצורים חזקים דיים, ויתר שלמנאסר על תוכניות המלחמה שלו, והסתפק בגביית מסים. לאחר ההסכם עם צור ערך שלמנאסר מסע לצפון סוריה של ימינו וכבש את הממלכות שמאל וקוה. במקביל החל שלמנאסר גם בכיבוש חולקו (קיליקיה).

בשנת 725 לפנה"ס חזר שלמנאסר וערך מסע נגד הצורים. לעזרתו באו מלכי צידון, עכו, ואושו (צור היבשתית), שהיו כפופים לאשור. ועל אף שבעלי בריתו סיפקו לו ציים בגודל 60 אניות ו-80 תופסי-משוט, היו כנגדם לאנשי צור 12 אניות בלבד ואלה גברו עליו בקרב ימי ולקחו 500 איש בשבי, ומאוחר יותר הוציאו את כולם להורג. מלך אשור לא ויתר על תוכניותיו חרף ההפסד, והשאיר ליד החוף של צור גדודים שמנעו מתושבי צור הימית גישה למים במשך 5 שנים והצורים נאלצו לכרות בארות חדשות בתוך שטחם, שעל האי.

ניצחון הצורים וירידת קרנו של שלמנאסר, היו כנראה הסיבה לכך שהושע בן אלה מלך ישראל החליט אף הוא למרוד במלך אשור בשנת 724 לפנה"ס, וכרת ברית עם סוא מלך מצרים והפסיק להעלות מס למלך אשור. המצרים לא באו לעזרת הושע ושלמנאסר עלה לשומרון והחריבה סופית בשנת 722 לפנה"ס. שלמנאסר הגלה את תושבי שומרון לאשור, זאת לאחר שאת רוב תושבי ממלכת ישראל כבר הגלה תגלת פלאסר. בזמן דיכוי המרד שלמנאסר מת מוות טבעי, או הורעל בי"ב בטבת לפי המקורות האשורים ועל כסאו עלה סרגון השני.

מקורות

מקורות ראשונים

מקורות מאוחרים יותר

קישורים חיצוניים


הקודם:
תגלת פלאסר השלישי
המלך ממלכי אשור הבא:
סרגון השני


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0