תמרור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמרור עצור בעיצוב המקובל באמריקה הצפונית ובחלקים מאירופה. במקרה זה תמרור תלת שפתי מאזור קוויבק שבקנדה. במקומות אחרים בעולם, בהם ישראל, מקובל תמרור בצבע וצורה דומים, אולם עם כף יד לבנה במקום הכיתוב.

תמרור הוא שלט רחוב, המוצב לצד הדרך ונותן הנחיות למשתמשים בדרך. הוריית התמרור היא בבחינת חובה חוקית ואילו אי-ציות לתמרור היא עבירת תנועה.

מקור השם העברי "תמרור" לקוח מהתנ"ך: ”הציבי לך ציֻנים שִמי לך תמרורים”[1]. הפרשנים מסבירים כי המילה תמרורים פירושה דקלים הניטעים כדי לסמן את הדרך[2] .

היסטוריה

תמרור מהמאה ה-17 ברחוב סלוודור בליסבון

אבני מיל, שהן סוג של תמרור המציין את המרחק לעיר ראשית, היו בשימוש כבר בעת העתיקה. באימפריה הרומית, למשל, ציינו אבני מיל את המרחק לרומא. בימי הביניים הפכו לנפוצים שלטים בצמתים, המראים לאן מובילה כל דרך היוצאת מהצומת. בשנת 1686 נחקק לראשונה באירופה חוק להסדרת התנועה, בידי פדרו השני, מלך פורטוגל. בחוק זה נקבעה הנחת תמרורים טקסטואליים המציינים מתן זכות קדימה ברחובותיה הצרים של ליסבון.

בסוף שנות ה-70 של המאה ה-19 החל שימוש בתמרורי אזהרה, שנועדו להזהיר רוכבי אופניים מהסכנות האורבות להם בדרך, כגון גבעות תלולות.

התפתחות המכונית הביאה לפיתוחם של תמרורים שאינם מבוססים על טקסט בלבד. מערכת תמרורים פותחה על ידי מועדון המכוניות האיטלקי בשנת 1895. בשנת 1900 נערך בפריז קונגרס שדן בסטנדרטיזציה של תמרורים, ותמרורים בעיצוב מודרני נקבעו בכנס שנערך בפריז בשנת 1908.

תמרור האוסר על כניסת סוסים ועגלות בפולין, 2009
תמרור שגוי שהוצב בכביש 443, סמוך לירושלים. התמרור הנכון נראה בפינה הימנית התחתונה
תמרור אין כניסה בתוספת הסתייגויות בעברית

מאפיינים

התמרורים הם הדרך הנפוצה ביותר לשליטה על הכבישים בעולם. בארצות הברית לבדה מוצבים 55 מיליון[דרוש מקור] תמרורים בצידי הדרכים. תמרורים אלה מספקים מידע על הגבלת מהירויות ותנאי הכביש. תמרורים מכוונים בדרכים לדרכים מסוימות וליעדים ספציפיים. בעזרת התמרורים, הנהגים יודעים כיצד לנהוג בדרכים, למה לצפות ולאן לנסוע.

לבד ממעמדו החוקי של התמרור, ההבדל בין תמרור לבין שלט הוא שברוב המקרים, חלק מהמסר של התמרור ניתן באופן גרפי ולא בכתב. היתרון של מסר גרפי הוא מהירות קליטתו והיכולת להבינו גם ללא הבנת השפה. בארצות הברית, שבה נהגים זרים צפויים לשלוט טוב יותר בשפה המקומית מאשר במקומות אחרים, יש יותר כתב ופחות מידע גרפי על התמרורים. המסרים הגרפיים בתמרורים ניתנים בעזרת צורת התמרור, צבעו, חצים ואיורים המקובלים בכל העולם לצורך זה. אחת מהגישות לחלוקה בין סוגי תמרורים עושה הפרדה בין תמרורים קונקרטיים ותמרורים אבסטרקטיים. הקונקרטיים מכילים ציור או סמל המובן לכולם בלי צורך בהסבר או לימוד קודם (תמונת ילד, אבן מידרדרת, יד בתמרור עצור) והאבסטרקטיים הם סמלים מופשטים מוסכמים, שאין להם משמעות כשלעצמם אלא בהקשר המסוים אליו הם מיועדים.

לעיתים נוספת לתמרור הגרפי הסתייגות מילולית או הבהרה מילולית, כגון הגבלת התמרור לשעות מסוימות. תוספת כזו פוגעת באופיו האוניברסלי של התמרור, משום שהיא פונה רק לאלה השולטים בשפה שבה כתובה ההסתייגות.

תמרורים במדינות שונות

השוואה בין כמה דוגמאות של תמרורים בכמה מדינות:

ישראל שוודיה בריטניה אירלנד ארצות הברית
עצור Israel road sign 302.svg Sweden road sign B2.svg UK traffic sign 601 (1965–1975).svgStop sign light red.svg Sweden road sign B2.svg Stop sign light red.svg
רמזור הולכי רגל Gångsignal, rött.svg Puffin crossing nearside signals.jpg Amber Man Pelican Crossing in Dublin.jpg Walklight phases anim.gif Traffic lights DSCN0002.JPG
אזהרה Camel (Israel road sign).png Sweden road sign A19-5.svg UK traffic sign 772.svg IE road sign W-120.svg MUTCD-CA SW59.svg MUTCD-CA W55.svg
הוריה Pedestrians and bicycles.png 1 6 1 1 (Swedish road sign).svg Sweden road sign D5.svg Pedestrians and bicycles.png NYCDOT SW-675.svg
איסור Pedestrians prohibited.pngNo left turn.png Sweden road sign C15.svgSweden road sign C25-1.svg Pedestrians prohibited.pngNo left turn.png IE road sign RUS-011.svg CDOT R7-1AT.svg MUTCD S5-1.svg
מודיעין Highway sign of Israel directing towards Bet-She'an.svg 1 5 1 61 (Swedish road sign).svg British Direction Sign 1.svg MotorwaySignM8Athlone.JPG Caltrans Interchange Advance Guide Signs.svg
חניה Parking sign.png 1 2 77 4 (Swedish road sign).svg MDSHA R7-23.svg Aiga parking inv.svg

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ירמיה ל"א כ'
  2. ^ רש"י וכן דוד אלטשולר ירמיה ל"א כ'
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0