תסמונת סוואנט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תסמונת סוואנט הוא שמה של תופעה רפואית[דרושה הבהרה] המתבטאת כאשר אדם בעל שונות נוירולוגית, כגון אוטיזם, מבטא יכולות מנטליות יוצאות מגדר הרגיל (הן עבור אנשים נוירוטיפיקלים והן עבור אנשים עם שונות נוירולוגית דומה לשלו), לעיתים קרובות בפעולות חישוב, אבל לעיתים באמנות, כגון ציור ומוזיקה. תסמונת הסוואנט היא ממשפחת תופעות "השוטה העילוי"[דרוש מקור] - מצב בו רוב מתפקודיו המנטליים של אדם מסוים נמוכים מהנורמה עד כדי נכות, וחלק מסוים מתפקודיו המנטליים גבוה מהנורמה עד כדי גאונות[1]. סוואנט (savant) היא מילה לועזית שמקורה בצרפתית ופירושה הוא מלומד. שם זה החליף את שם התסמונת העתיק מסוף המאה ה-19 שהיה "תסמונת האידיוט הגאון"[דרוש מקור].

תסמונת סוואנט היא נדירה במיוחד ולפי ההערכות היא מתרחשת באחד למיליון אנשים, והיא נדירה עוד יותר בקרב נשים. התיעוד הרפואי הראשון של התסמונת צוין ב-1783.

כיום, סביר להניח, שקיימים רק כמאה בעלי תסמונת שבבעלותם יכולות יוצאות דופן בתחום המנטלי[דרוש מקור].

יכולות

תסמונת הסוואנט מתגלה בדרך כלל בשנות הילדות, ונמצאת אצל ילדים אוטיסטים מסוימים.

לרוב הלוקים בתסמונת יש יכולות מנטליות נרחבות, הקרויות כישורים נלווים. הם זוכרים בעל פה עובדות, מספרים, לוחיות רישוי, מפות ורשימות ארוכות של תוצאות ספורט ומזג אוויר. גאונים מסוימים יכולים לזכור ולשחזר קטעים ארוכים של מוזיקה, מספרים או מלל. מתועד היטב מקרה של זוג תאומים אוטיסטים שתוך דקות ספורות ידעו אם מספר בן 7 ספרות הוא ראשוני[2].

כישורים נוספים אפשריים בלוקים בתסמונת כוללים:

  • הערכת מרחק מדויקת באמצעות התבוננות
  • חישוב היום בשבוע בהינתן תאריך מסוים בטווח של עשרות אלפי שנים
  • הערכה מדויקת של חלוף הזמן, ללא התבוננות בשעון

הסיבה ליכולותיהם הגבוהות של בעלי התסמונת אינה ידועה. לחלקם יש שוני עצבי מובהק, אבל המוחות של רובם הם נורמליים מבחינה אנטומית ופיזיולוגית.

קיימת גם "תסמונת הסוואנט הנרכשת" שבה אדם מפתח יכולות פנומנליות בתחום הציור, הנגינה או חישוב וכדומה, לאחר פגיעה מוחית הנוצרת במקרים כגון שיטיון, זעזוע מוח או שבץ. תופעה זו נדירה ביותר בספרות הרפואית. גם גירוי חשמלי או מגנטי שמעורר או מדכא אזורים מסוימים במוח יכול ליצור באנשים מסוימים כישורים שכליים או אמנותיים יוצאי דופן.

בעלי תסמונת סוואנט מפורסמים

דניאל טאמט, המצטיין בחישוב מתמטי, זיכרון סדרתי ולמידת שפות, לוקה בתסמונת אספרגר


ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ המונח "שוטה עילוי" לקוח מתרגום ספרו של אוליבר סאקס, האיש שחשב שאשתו היא כובע.
  2. ^ סאקס, האיש שחשב שאשתו היא כובע
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0