בה"ד 15

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־10:42, 11 באפריל 2019 מאת משתמש ישן (שיחה | תרומות) (ייבוא מוויקיפדיה העברית, ראה רשימת התורמים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סיכה קצין המודיעין המוענקת לכל מי שסיים קורס קצינים בבה"ד, ובראשם הקמ"נים

בה"ד 15 הידוע גם כבית הספר למודיעין הוא בסיס ההדרכה המרכזי של חיל המודיעין, אשר משמש כמרכז חילי בין-תחומי להכשרת מקצועות המודיעין, הטכנולוגיה ותומכי המודיעין. בה"ד 15 ממוקם במחנה גלילות שבסמוך לרמת השרון. מפקד הבסיס הוא קצין בדרגת אלוף-משנה.

קורס הקמ"נים הראשון הוכשר בבה"ד 3. בה"ד 15 בית הספר למודיעין הוקם במסגרת הארגון מחדש של חיל המודיעין בנובמבר 1951, מלאכת ההקמה הוטלה על סא"ל אברהם כהן, והמקום הנבחר לבית הספר נקבע בין צריפין לרמלה, במקום בו שכנה לשעבר מפקדתו של חסן סלאמה. בשנים 1952 - 1954 פיקד על הבה"ד סא"ל יצחק ערן (וכמן)ב-1955 תחת פיקודו של סא"ל איתן (אוטו) רון עבר הבסיס למחנה גלילות אך בסוף אותה שנה עבר שוב לבה"ד 3 במחנה דורה בנתניה כענף מודיעין קרבי. לאחר מלחמת ששת הימים עבר בה"ד 3 למחנה חווארה בסמוך לשכם. ב-1969 הוקם מחדש בה"ד 15 במשכנו הנוכחי במחנה גלילות.

בסוף שנת 2016 הוחלף השם מ"בית הספר למודיעין" ל"מערך ההדרכה למודיעין ולסייבר", כאשר בה"ד 15 משמש כבסיס האם של המערך ולו שלוחות כדוגמת: מפרשית - טירונות והכשרות, בית פלדמן - הכשרות טרום צבאיות וסייבר, אשלים - הכשרות סייבר[דרוש מקור].

קורסים והכשרות

בבה"ד 15 מועברים קורסים שונים בהם מקבלים חיילי חיל המודיעין הכשרה ראשונית בתחומי המחשבים, אלקטרוניקה, ערבית, ביטחון מידע, תרגום, מחקר והאזנות[1]. החיילים מגיעים לבה"ד לאחר שעברו טירונות בסיסית ובעקבות איתורם במיונים קדם-צבאיים מקיפים לחיל[2] ולאחר שעברו תחקיר ביטחוני[3]. כמו כן, בבה"ד 15 נעשית ההשלמה החילית של קורס קמ"נים, מפותח בו תחום ההדרכה של סגלי הקורסים ומתקיימים בו קורסים בכירים ומתקדמים שונים.

ליד שער הבסיס שוכנים המרכז למורשת המודיעין ואתר ההנצחה לחללי קהילת המודיעין.

תוכנית חבצלות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תוכנית חבצלות

"תוכנית חבצלות" היא תוכנית הדגל של חיל המודיעין, תוכנית מצוינות צבאית-מודיעינית שתפקידה להכשיר שרשרת קצונה איכותית לתפקידי הליבה באגף המודיעין של צה"ל. מסלול השירות בחבצלות הוא בן תשע שנים הכוללות הכשרה בת שלוש שנות הכשרה ושש שנות שירות קבע באמ"ן. ההכשרה כוללת לימודים לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה, הכשרה מודיעינית רחבה, הכשרה פיקודית-מנהיגותית והכשרות צבאיות שונות, ביניהן טירונות קרבית וקורס קצינים. כל זאת, בנוסף לביקורים בתרגילים, כנסים והשלמות של אוגדות וחטיבות שונות, והיכרות מעמיקה עם כלל המערכים באגף המודיעין.

תוכנית חבצלות נחשבת לאחת התוכניות היוקרתיות ביותר שמציע צה"ל ואמ"ן, וקציניה מהווים את ליבת הקצונה המודיעינית של המערכים השונים באגף המודיעין של צה"ל.

התוכנית כפופה לבה"ד 15 אך בניגוד לכלל ההכשרות המודיעיניות של חמ"ן המועברות במחנה גלילות, בסיס האם של "תוכנית חבצלות" נמצא באוניברסיטת חיפה.

מפקדי בית הספר למודיעין

שם תקופת כהונה הערות
אברהם כהן 1951-1969
גדעון מחניימי 1969-1971 לימים תת-אלוף
יהושע שגיא 1971-1974 לימים ראמ"ן וחבר כנסת
חגי מן
אבינועם נחום 1978–1981
רון כתרי בהמשך דובר צה"ל
יגאל לפידות
איתן קלמר
אריק אבוטבול
רות מצרי 2000
יורם מויאל
גיל ארז
שרון שגיא
תומר גולן
אילן ממן 2016-2013
דורון יאיר 2016- 2018
רועי תמיר -2018

מחנה מפרשית

במרכז הנגב, סמוך לניצנה, נמצא מחנה "מפרשית". המחנה הוקם בידי ארצות הברית, כחלק מהסכם השלום עם מצרים, שכלל פיצוי אמריקאי תמורת ויתור על שטחי האימונים והבסיסים בסיני. הפיצוי כלל הקמה של מספר בסיסי הדרכה שרובם בנגב הדרומי, כגון: מחנה מגן סיירים, מחנה שיזפון, וכן מפרשית, במרכז הנגב.

במחנה זה, הוקמה שלוחה של בה"ד 15. בשלוחה זו מתקיימת הטירונות הכללית לכל ענפי אמ"ן, שמועברת לחיילים על ידי סגל מפקדים ממערך מגל בלבד. בנוסף, מתקיימות בה הכשרות מודיעין.

בבסיס מתקיימות גם הכנה לקצונה של אמ״ן המיועדים לתפקידים מודיעיניים וגם הכנה לקצונה של קמ״נים המיועדים ללהב. מפקד הבסיס הוא קצין מודיעין בדרגת סא"ל וסגנו הוא בדרך כלל יוצא מערך מגל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0