דובר צה"ל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דובר צה"ל
[[קובץ:תג דובר צהל.svg|150px]]
תג היחידה
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
יחידת אם אגף המבצעים
בסיס האם בית סוקולוב
פיקוד
יחידת אם אגף המבצעים
דרגת המפקד תת-אלוף  תת-אלוף
מפקדים ראו בהמשך

חטיבת דובר צה"לראשי תיבות: חטיבת דו"ץ) היא חטיבה באגף המבצעים (אמ"ץ) בצה"ל המייצגת את הצבא במגעיו עם הציבור ועם התקשורת. בראש החטיבה עומד קצין בדרגת תת-אלוף (תא"ל) שתוארו "דובר צה"ל". החטיבה אחראית לפרסום ההודעות הרשמיות של צה"ל ולפגישות אנשי הצבא עם אמצעי התקשורת (עיתונות, רדיו, טלוויזיה, אינטרנט וכדומה).

דובר צה"ל כפוף לראש אגף המבצעים והוא חבר פורום מטכ"ל. חשיבותו של דובר צה"ל נגזרת מהחשיבות ההולכת וגדלה של תפקיד אמצעי התקשורת בלחימה המודרנית.

דובר צה"ל הנוכחי הוא תת-אלוף רונן מנליס שצפוי לסיים את תפקידו במהלך שנת 2019. הדובר המיועד להחליפו עד סוף שנת 2019 הוא תת-אלוף הדי זילברמן.היסטוריה

התג הישן של דובר צה"ל

היחידה החלה כ"יחידת הקשר לעיתונות" שהוקמה על ידי כתריאל כ"ץ, שקודם לכן היה דובר "ההגנה"[1]. יחידת דובר צה"ל הייתה כפופה לראש אגף המודיעין עד אחרי מלחמת יום הכיפורים. בתקופתו של אריה שלו בתפקיד (19631967) שם היחידה שונה למחלקת ביטחון והסברה, ושילב את ענף הקישור לעיתונות עם ענף ביטחון שדה. לאחר מלחמת יום הכיפורים הוכפפה היחידה ישירות לראש המטה הכללי, העומד בראשה זכה לדרגת תת-אלוף והוא משתתף בישיבות פורום מטכ"ל. מ-1999 הועברה היחידה לכפיפות אגף המבצעים, וראש החטיבה הוכפף לראש האגף, למעט בנושאים בהם יקבע הרמטכ"ל מראש ובכתב שבהם יהיה כפוף ישירות אליו.

מבנה חטיבת דובר צה"ל

חטיבת דובר צה"ל מורכבת ממספר ענפים, ובין היתר היא מפעילה את אתר האינטרנט של צה"ל. החל משנת 2006 מורכבת היחידה מחמישה ענפים, הכפופים לראש מחלקת התקשורת.

לחטיבת דובר צה"ל נציגויות בארבעת הפיקודים: צפון, מרכז, דרום והעורף. בנוסף, קיימים מדורי תקשורת ויח"צ בזרועות (האוויר, הים והיבשה), ובאגפים. דובר פיקוד, זרוע או אגף הוא קצין בדרגת רב-סרן.

ענף ארגון ומשאבי אנוש

ענף ארגון ומשאבי אנוש אמון על כלל התמיכה בחטיבת דובר צה"ל. בענף קיימים חמישה מדורים: מדור משאבי אנוש האחראי על כלל הטיפול המשא"ני בחיילי וקציני דובר צה"ל, ובנוסף על המלש"בים העתידים להתגייס לחטיבה ועל אנשי המילואים של החטיבה. מדור תקציבים האחראי על כלל ניהול התקציב של החטיבה. מדור לוגיסטיקה האחראי על התמיכה הלוגיסטית בחטיבה ועל ניהול המשאבים של החטיבה. מדור נה"ית (תקשוב) האחראי על התמיכה המיחשובית בחטיבה ורס"ר החטיבה האחראי על משמעת ודיגום של חיילי החטיבה.

ענף תקשורת ישראלית

ענף זה אמון על הטיפול השוטף באמצעי התקשורת הישראלים ובקהלי היעד השונים הזוכים לטיפול ממוקד באמצעות החלוקה למדורים. המדורים מוכוונים לכלי התקשורת עימם הם עובדים, כגון: מדור כתובה המיועד למערכות העיתונות הכתובה ומגזינים, מדור רדיו ואינטרנט הפועל מול תחנות הרדיו הארציות ואתרי האינטרנט הישראליים. המדור הוותיק ביותר בענף תקשורת הוא מדור כתבים צבאיים (מדור כ"צים), המטפל בכתבים ובפרשנים לענייני צבא וביטחון (כגון: רוני דניאל, אלון בן דוד, כרמלה מנשה). נוסף על אלה קיימים מדור תקשורת מקומית, שאחראי על הדברור בקרב העיתונות המקומית ותחנות הרדיו האזוריות ("רדיו דרום", "רדיו ירושלים", "רדיו קול רגע" וכדומה) ומדור טלוויזיה והפקות הפועל מול כל תוכניות הטלוויזיה השונות (כגון: מהדורות החדשות, תוכניות בוקר, עובדה, תוכניות תחקירים למיניהן) ועוסק בכל ההפקות המשותפות עם הצבא כגון: הסדרה "טירונות", תוכנית הריאליטי "היחידה", ספיישלים, סרטי קולנוע ועוד. מדור ניו מדיה שאחראי להפעיל את אתר צה"ל ואת דפי צה"ל ברשתות החברתיות. בראש הענף פועל "הריכוז" - גוף תכנוני וביצועי האמון על ריכוז הפניות והיוזמות של כלל הענף, התווית מדיניות ואישור כלל המתבצעים בנייה ותכנון תוכניות תקשורתיות ומהווה חוליה מקשרת של החטיבה משרד הביטחון ואגף התכנון הצה"לי.

ענף תב"ל - תקשורת בינלאומית

ענף זה מתכלל את הטיפול באמצעי התקשורת הזרים במשך כל שעות היממה, לפי אזורים ושפות. ענף תב"ל כולל את הדסקים:

 • דסק אמריקה הלטינית ואסיה
 • דסק צפון אמריקה
 • דסק תקשורת ערבית
 • דסק אירופה והפסיפיק
המחולק לארבעה תאים: תא צרפת, תא גרמניה, תא בריטניה ותא רוסית
 • מדור ניו מדיה

גם בענף תקשורת בינלאומית, כמו בתקשורת ישראלית, קיים מדור ריכוז. מדור זה הוא האחראי על תכלול כלל הפניות והיוזמות המגיעות לענף.

ענף אסטרטגיה ומבצעים

ענף אסטרטגיה ומבצעים, חלק ממחלקת התקשורת של דובר צה"ל. הענף אחראי על גיבוש האסטרטגיה הדוברותית והמסרים של צה"ל מול התקשורת, בהתבסס על מחקרים הנוגעים למגמות תקשורתיות. בנוסף הענף יוזם קמפיינים תקשורתיים בהתאם לצורך, ואחראי על דוברות ההיבטים המבצעיים בצה"ל. הענף כולל את מדור הדיווח של דובר צה"ל שפועל 24 שעות ביממה לאורך כל השנה ואחראי על הוצאת הודעות הדובר, עדכון הכתבים באירועים ובפעילות ועל הפעלת החטיבה במצבי חירום.

 • מדור מחקר ותכנון - תפקידו של המדור הוא לעמוד על המגמות התקשורתיות הקיימות לגבי צה"ל, לנתח את משמעותן, ולהסיק מסקנות דוברותיות בהתאם. (על בסיס כלים מחקריים מגוונים ומדעיים)
 • המדור האסטרטגי - המדור משתמש במחקרים הנעשים בענף ובהתאם למסקנות ולהערכות מצב שניתן על ידי גורמים ביטחוניים ומדיניים נוספים, המדור מעביר מסרים והמלצות אסטרטגיות למערך הדוברות של צה"ל ולגורמים בכירים – כגון הדובר והרמטכ"ל. בנוסף, המדור מתכנן תוכניות דוברותיות עתידיות בשלל נושאים מגוונים ורגישים.
 • מדור קמפיינים - המדור אחראי על כלל הקמפיינים מטעם צה"ל הן בנוגע לקמפיינים פנים צבאיים והן בנוגע לקמפיינים לכלל הציבור. המדור אחראי על עיצוב, גיבוש וליווי הקמפיין בכל שלביו.
  • חמ"ל דיווח או בחירום 'חמ"ד' (חדר מצב דוברותי) הוא הגוף המרכזי של דברור הפעילות המבצעית בחטיבת דובר צה"ל. גוף זה אחראי בין היתר על החמ"ל הדוברותי המרכזי של צה"ל שאליו מתנקזות כל הידיעות על המתרחש בגזרות השונות. החמ"ל אמון על התוצרים הדוברותיים של צה"ל כגון: הודעות הדובר, מידע לכתבים, סמסים שוטפים ועוד. העבודה נעשית מול המפקדים ונציגי דובר צה"ל בשטח, כמו גם מול אגפי המטה הכללי וגופי ביטחון נוספים (שב"כ, משטרה וכדומה) וכן מול כתבים ופרשנים צבאיים. בדיווח קיים תא נפרד המיועד לעבודה מול התקשורת הבינלאומית, שממנו מופץ מידע באנגלית בזמן אמת לרשתות התקשורת ולסוכנויות הידיעות, ובו משרתים חיילים דוברי שפות זרות. החמ"ל עובד 24/7 ותפקידו לספק מענה רציף לכתבים ישראלים ובינ"ל בנושאים מבצעיים.
  • חמ"ל מני"ב עוסק באיסוף מידע המתפרסם אודות צה"ל באמצעי התקשורת הישראליים. המני"ב מאויש 24 שעות ביממה ועוקב אחר התקשורת הישראלית, על מנת ליצור תמונת מצב תקשורתית לטווח קצר ולטווח ארוך תוך חשיבה דוברותית. המידע הנאסף מנותח ומופץ למפקדי צה"ל. החמ"ל מנהל גם ארכיון של כל הכתבות הצבאיות המתפרסמות בטלוויזיה, ברדיו ובעיתונים הנשמרות לשימוש הצבא בעתיד.
  • מדור מוכנות אחראי על עיגון הפעולות הדוברותי והתקשורתי לנהלים ופקודות המשמשות את חטיבת דובר צה"ל ונציגיה בפיקודים ובזרועות. כמו כן המדור משתתף בתרגילים הצה"ליים ומייצר אווירה תקשורתית למפקדים ואנשי דובר צה"ל, זאת באמצעות הפקת פרסומים תקשורתיים, דימוי הצטרפות צוותי תקשורת לכוחות המבצעי


בית הספר הצבאי לתקשורת

בית הספר הצבאי לתקשורת אחראי על בניית מערך הדוברות והכשרתו ועל הקניית כלים והכשרת כלל צה"ל, חייליו ומפקדיו, לקראת פעילות תקשורתית.

בית הספר אמון על הכשרת כוח האדם של מערך הדוברות וכן על הכשרת מפקדי צה"ל וחייליו בהתנהלות נכונה במציאות רווית תקשורת. בית הספר מנהל ימי עיון בנושא תקשורת, מעביר הרצאות במסגרות שונות וכן מעניק הכשרה לבעלי תפקידים בהתאם לצורך הדוברותי. בית הספר אחראי על בניית וקיום מגוון הקורסים במערך ומשתלב בפרקי תקשורת במספר רב של הקורסים הבכירים בצה"ל. בנוסף נמצא בחזקתו "המרכז לתרגול תקשורת" (מת"ת), אולפן של חטיבת דובר צה"ל, בו מדומים ראיונות לטלוויזיה ולרדיו על מנת לתרגל את מפקדי צה"ל בהתמודדות עם התקשורת.

בית הספר לתקשורת הוא מוקד הידע התורתי-הכשרתי של מערך הדוברות.

ענף קשרי הציבור

קצ"ב הוא ענף האחראי על הקשר עם הציבור הרחב בישראל ומחוץ לה. הענף מחולק לשלושה מדורים.

 • מדור צבא-חברה אמון על ממשקי צבא וקהילה ועוסק בין היתר בביקורים של ציבור ישראלי בבסיסי ומתקני צה"ל השונים, הרצאות של גורמים צבא בפורומים שונים, שימור הלגיטימציה של צה"ל, חיזוק הקשר ויצירת ממשקים של צה"ל עם הציבור בכל האמור לאירועים של צבא-חברה.
 • מדור ארי"ה (ארגונים יהודיים וממשל בינלאומי) אמון על הקשר עם הארגונים היהודיים בעולם, הקהילות היהודיות וגורמי ממשל בינלאומי. פעילות המדור מול הארגונים היהודים מתבטאת, בין היתר, במתן מענה לביקורים וסיורים, הרצאות והשתתפות חיילים באירועים.
 • מדור קידום דוברות מגוונת (קד"ם) אמון על הטיפול בתקשורת סקטוריאלית ובלתי פורמלית למובילי דעת קהל. בין השאר עובד המדור אל מול בלוגרים וכתבים עצמאים מובילים. כמו כן, המדור מסייע בהפקות טלוויזיוניות, קולנועיות וכן ספרים ומחקרים שונים. במדור תא האמון על חוק חופש המידע וזכויות האדם. כיום תא זה נמצא תחת לשכתו של דובר צה״ל.

ענף זה נסגר כחלק מעבודת מטה ושינוי ארגוני בחודש ינואר 2018. כיום המדורים קיימים במתכונת אחרת תחת ענפי תקשורת ישראלית ותקשורת בין-לאומית.


יחידת ההסרטה של דובר צה"ל

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחידת ההסרטה של דובר צה"ל

יחידת ההסרטה של דובר צה"ל היא מכלול מקצועי בחטיבת דובר צה"ל, המתמקצע בתחומי הצילום (וידאו וסטילס) וההפקות.

בנוסף ליחידת ההסרטה הוקמה פלגת צלמים אשר עוברים הכשרה קרבית שנקראת פלגת "תיעוד מבצעי".

הכשרת מקצועות הדוברות

קורס מש"קי הדוברות של חטיבת דובר צה"ל נערך בבה"ד 7, ומשכו 6–9 שבועות. לקורס משובצים חיילים שעברו מיונים, בהיותם מלש"בים במסגרת אשכול דוברות והם בעלי נתונים אישיים גבוהים. המבחנים בודקים ידע כללי, יכולת ביטוי בכתב ובעל-פה, התמודדויות עם מצבי לחץ. שלושת השלבים כוללים מבחני ידע בנושאים כלליים, הדמיות (סימולציות) וראיון הנעשה על ידי ועדת קצינים מהחטיבה ופסיכולוג חיצוני.

החניכים מגיעים לקורס לאחר שסיימו טירונות בבסיסי הטירונות הכלל צה"ליים השונים. הקורס כולל היכרות מעמיקה עם תחום התקשורת והדוברות וכן עם מבנה צה"ל ופעילותיו השונות. בקורס עוברים החניכים הרצאות של מרצים בכירים מתחום התקשורת בצה"ל ומעולם התקשורת האזרחי וכן סימולציות המדמות את הפעילות הדוברותית בה עתידים לעסוק בוגרי הקורס בסיומו. בסיום הקורס משובצים הבוגרים בענפי החטיבה השונים ובגופי יחסי הציבור של הזרועות ואגפי המטכ"ל.

מסלול התיעוד המבצעי

תיעוד מבצעי היא יחידת צלמים של חטיבת דובר צה"ל של חיילים אשר עוברים הכשרה קרבית בחיל הגנת הגבולות ולאחר מכן קורס בדובר צה"ל. החיילים מוכשרים רובאי 06 ומוסמכים להיכנס לאזורי לחימה על מנת לשלוח חומרי תיעוד משדה הקרב למערכות החדשות בארץ ובעולם. חיילי היחידה מתגייסים פעמיים בשנה בגיוס קרבי לחטיבת חי"ר אשר בה הם עוברים הכשרה קרבית מלאה של 8 חודשים ביחד עם לוחמי החטיבה. מקום ההכשרה משתנה ממחזור למחזור. מחזור אוגוסט 2012 התגייסו לגדודים השונים של חטיבת גולני (גדודים 12, 13 ו-51) ולאחר סיום ההכשרה עברו הכשרת צילום בדובר צה"ל ונכנסו לתפקיד. מחזור אוגוסט 2013 התגייסו ליחידת אגוז ובמהלך ההכשרה הוצאו לפרק זמן של כחודשיים לעבור הכשרה קרבית ומקצועית בדובר צה"ל, לאחר ההכשרה בדובר צה"ל חזרו לאגוז לסיים את ההכשרה הקרבית ולעשות מסע כומתה שבסיומו קיבלו כומתה חומה. מחזור נובמבר 2014 התגייסו לגדוד הסיור של גולני ועברו הכשרה מלאה של 8 חודשים במהלכה הוצאו לשבועות בודדים מדי חודש לעבור הכשרה מקצועית בדובר צה"ל. לאחר מסע הכומתה החיילים נכנסו ליחידה. מחזור גיוס נובמבר 2015 2016 2017 עברו את ההכשרה בחיל האיסוף הקרבי.

לאחר סיום ההכשרה החיילים מוגדרים באופן רשמי כמתעדים מבצעיים, כלומר, צלמים קרביים. לכל גדוד חי"ר מוקצה מתעד שצמוד לגדוד זה בחירום ובשגרה משתתף באימונים (תרגילים גדודיים וחטיבתיים).

דוברי צה"ל

דובר צה"ל הנוכחי, תא"ל רונן מנליס
שם תקופת כהונה הערות
משה פרלמן 1948 - 1952
עמינדב פרי 1952 - 1953
נחמן קרני 1953 - 1955
נחמיה ברוש 1955 - 1957
שאול רמתי 1957 - 1959
דב סיני 1959 - 1963
אריה שלו 1963 - 1967
רפאל אפרת 1967 - 1969
יוסף כלב 1970 - 1972
פנחס להב 1972 - 1974
אפרים פורן 1974 - 1975 לימים המזכיר הצבאי של ראש הממשלה
דב שיאון 1975 - 1976
יואל בן פורת 1976 - 1977
יצחק גולן 1977 - 1979
יעקב אבן 1979 - 1984
אפרים לפיד 1984 - 1989 דיברור האינתיפאדה הראשונה
נחמן שי 1989 - 1991 כונה "המרגיע הלאומי", לימים חבר הכנסת מטעם סיעות קדימה והעבודה
אילן טל 1991 - 1994
עמוס גלעד 1994 - 1996 לימים מתאם פעולות הממשלה בשטחים
עודד בן-עמי 1996 - 2000
רון כתרי 2000 - 2002
רות ירון 2002 - 2005
מירי רגב 2005 - 2007 לימים שרת התרבות והספורט, חברת כנסת מטעם סיעת הליכוד
אבי בניהו 2007 - 2011
יואב מרדכי 2011 - 2013 לימים מתאם פעולות הממשלה בשטחים
מוטי אלמוז 2013 - 2017 לימים אלוף וראש אגף כוח האדם (אכ"א)
רונן מנליס 2017 - מכהן

ביקורת

אמינות והגינות הדיווחים שמספק דובר צה"ל לתקשורת ספגה ביקורת, במיוחד במקרים שבהם פרסם הדובר ידיעות שגויות בזמן שמידע נכון נמסר דווקא על ידי גופים מחוץ לצבא. חלק מהמבקרים מאשימים את דובר צה"ל בשקרים מודעים, אחרים מבקרים פרסום ידיעות מוטעות טרם בדיקה מעמיקה דיה. עם המבקרים נמנים מבקר המדינה[2], עיתון "הארץ"[3] וועד מתיישבי השומרון[4].

ביקורת נוספת המופנית כלפי דובר צה"ל היא היותו צנזור צבאי נוסף על הצנזורה הביטחונית המופעלת במדינת ישראל. תופעה זו מופיעה ביתר שאת בתקופות לחימה ובאה לביטוי בין היתר באמצעות המונופול אותו מחזיק דובר צה"ל על המידע הצבאי, מניעת סיקור חופשי ובניית מערכת של יחסי "קח-תן" בין המערכת הצבאית לכתבים המסקרים אותה[5]. מנגד, במלחמת לבנון השנייה נמתחה ביקורת על כך שהתאפשר סיקור פתוח מדי במסגרתו גופי תקשורת דיווחו על מיקומי נפילות רקטות בישראל (דבר שחזר על עצמו גם במבצע עופרת יצוקה, לפני שמערכת כיפת ברזל הייתה מבצעית), מידע המאפשר לחוליות השיגור לאכן את הפגיעות. כמו כן צולמו שטחי כינוס באופן שמסגיר את מיקומם.[דרוש מקור]

בעקבות סיקור הפשיטה על המרמרה נמתחה ביקורת על העיכוב הרב בהפצת המידע כאשר בעולם כבר הופץ מידע מסולף מטעם גורמים עוינים לישראל.[דרוש מקור]

בינואר 2017 נמתחה ביקורת על אמינות הודעותיו של דובר צה"ל בפרשת אלאור אזריה ופיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב[6].

עמותת בוגרי חטיבת דובר צה"ל

בשנת 2012 הוקמה עמותת "בוגרי חטיבת דובר צה"ל" המשמשת כעמותה הרשמית של בוגרי החטיבה. יושב ראש העמותה, נכון לשנת 2012, הוא סגן דובר צה"ל לשעבר (20072010) אל"ם (מיל') זאב שרוני. מטרות העמותה הן טיפוח וקידום מורשת חטיבת דובר צה"ל ומערך הדוברות והדיפלומטיה הציבורית הצה"לי באמצעות הנחלת מורשת חטיבת דובר צה"ל ומערך הדוברות של צה"ל, עזרה בתיעוד היסטוריית חטיבת דובר צה"ל ומערך הדוברות של צה"ל וקיום פעילויות ואירועים להנחלת מורשת חטיבת דובר צה"ל ומערך הדוברות.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. שרגא הר-גיל, היו"ר החדש, מעריב, 4 בספטמבר 1967
 2. מבקר המדינהיחידת דובר צה"ל, דוח שנתי 40 לשנת 1989 ולחשבונות שנת הכספים 1988, עמ' 783 - 791
 3. שרה ליבוביץ-דר, דובר צה"ל? קשה להאמין, באתר הארץ, 22 בינואר 2002
 4. איציק וולף, המתנחלים: דיווחי דו"צ מוטים לטובת פלשתינים, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 1 במאי 2012
 5. טל אלוביץ, דובר או צנזור? בחינת התפקוד של דובר צה"ל במלחמת "לבנון השנייה" ובמבצע "עופרת יצוקה", מערכות, 452
 6. קלמן ליבסקינד, ‏אלוף פיקוד הספין: מה קורה כשהמציאות בשטח מתנגשת עם דובר צה"ל, באתר מעריב השבוע, 14 בינואר 2017


זרועות, פיקודים ואגפּים
אגפּים אגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף התכנוןאגף כוח האדםאגף התקשוב וההגנה בסב"ר
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים פיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאייםהפרקליטות הצבאיתהמכללות הצבאיותדובר צה"להרבנות הצבאיתמפקדת העומקהגיס הצפוניהגיס המטכ"לי
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואהחיל הלוגיסטיקהחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל המודיעיןחיל הקשר והתקשובחיל המשטרה הצבאיתחיל משאבי האנושחיל החינוך והנוערהחיל הכללי
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשים
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםדין משמעתי

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0