פסל (קבוצת כוכבים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־19:04, 11 בינואר 2018 מאת יהודה 1 (שיחה | תרומות) (גרסה אחת של הדף wikipedia:he:פסל_(קבוצת_כוכבים) יובאה: ייבוא מוויקיפדיה העברית: ראה רשימת התורמים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פַּסָּל
Sculptor
Sculptor IAU.svg

מפת קבוצת הכוכבים פַּסָּל
סמליות פַּסָּל
עלייה ישרה 0 שעות
נטייה °‏30-
שטח נראה 475 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-36
מספר כוכבים בבהירות < 3 0
הכוכב הבהיר ביותר α בפסל
בהירות הכוכב הבהיר 4.3
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏50 ו-°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש נובמבר

קבוצת הכוכבים פַּסָּל נמצאת בשמי הדרום. זאת קבוצה חלשה במיוחד, ללא כוכבים בהירים יותר מדרגה 4. הקוטב הדרומי של גלקסיית שביל החלב נמצא בקבוצה (כשלוש מעלות צפונית מערבית לכוכב α בפסל), כלומר כשמביטים בכיוון הקבוצה קו הראיה ניצב למישור הגלקסיה, מה שמסביר את מיעוט הכוכבים בקבוצה ובפרט את היעדרם של כוכבים בהירים. הקבוצה הוגדרה במאה ה-18 על ידי האסטרונום הצרפתי ניקולא לואי דה לאקאי ובמקור הייתה אמורה לייצג חדר עבודה של פסל אך שמה קוצר מאוחר יותר.

כוכבים חשובים

α בפסל הוא ענק כחול במרחק של כ-680 שנות אור ובעל בהירות נראית מדרגה 4.3. עוצמת ההארה שלו משתנה בשעור זעום של 0.01 דרגות, שינוי שניתן להבחנה רק במדי אור רגישים ביותר.

גרמי שמיים מעניינים נוספים

NGC 55 היא גלקסיה לא-סדורה במרחק של כ-7.2 מיליון שנות אור, בין הקבוצה המקומית וקבוצת פסל שהיא קבוצת הגלקסיות הקרובה ביותר לקבוצה המקומית במרחק של כ-12.7 מיליון שנות אור. ניתן לראות את הגלקסיה בטלסקופ ככתם מעורפל עם בהירות לא אחידה סביב דרגה 8.

NGC 253 שנקראת גם גלקסיית פסל היא גלקסיה ספירלית במרחק של 11.4 מיליון שנות אור והיא הגלקסיה הבהירה ביותר מבין כ-13 הגלקסיות של קבוצת פסל. בהירותה היא מדרגה 7 וניתן להבחין בה באמצעות משקפת.


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פסל בוויקישיתוף