קשת (קבוצת כוכבים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קשת
sagittarius
Sagittarius IAU.svg

מפת קבוצת הכוכבים קשת
סמליות קנטאור נושא חץ וקשת
עלייה ישרה 19 שעות
נטייה °‏25-
שטח נראה 867 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-15
מספר כוכבים בבהירות < 3 7
הכוכב הבהיר ביותר קאוס אוסטרליס (ε בקשת)
בהירות הכוכב הבהיר 1.79
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏55 ו-°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש אוגוסט

קשת Sagittarius.svg היא קבוצת כוכבים על גלגל המזלות ששוכנת בין עקרב במערב וגדי במזרח. השמש נמצאת בקבוצה זו מסוף דצמבר עד לסוף ינואר ובה היא מגיעה לנקודה הדרומית ביותר במסלולה המדומה על פני השמיים. מרכז שביל החלב נמצא בקבוצה זו שעשירה בערפיליות ובצבירי כוכביםחור שחור על מסיבי אשר ככל הנראה מניע את גלקסיית שביל החלב ומתפקד כגרעין גלקטי.

כוכבים בולטים

הכוכבים הבהירים יותר בקבוצת כוכבים זו יוצרים אסטריזם הדומה לקומקום תה. בצירוף הכוכבים החלשים יותר קבוצה זו מייצגת קנטאור האוחז קשת ומכוון חץ אל העקרב שלידו.

גרמי שמים עמוקים

קבוצת קשת היא אחת הקבוצות האהודות על ידי חובבי התחום בשל הגיוון והעושר של אובייקטים המצויים בקרבתה. מיקומה על רקע שביל החלב הוא הסיבה העיקרית לכך. מרכז הגלקסיה נמצא בקבוצה זו, ולכן ניתן לראות צבירי כוכבים וערפיליות רבות. 15 עצמי מסיה נמצאים בקבוצה זו.

M23 הוא צביר פתוח גדול בקוטר של כחצי מעלת קשת וניתן לצפיה במשקפת. בטלסקופ ניתן להבחין בכ-100 כוכבים מדרגת בהירות 9 וחלשים יותר.

M8 היא "ערפילית הלגונה" אותה ניתן לראות ללא ציוד עזר ככתם מעורפל בבהירות מדרגה 5. בתוך הערפילית נמצא צביר כוכבים (NGC 6618) הכולל כ-25 כוכבים בבהירות סביב דרגה 7 אותם ניתן לראות במשקפת או בטלסקופ חובבים. טלסקופים מקצועיים מאפשרים להבחין באזור חשוך בתוך הערפילית שכביכול חוצה אותה ומכאן מקור שמה.

M17 היא ערפילית חלשה יותר שנראית במשקפת כמו כתם מעורפל המכיל צביר קטן של כמה עשרות כוכבים. טלסקופים גדולים מגלים שלערפילית צורת פרסה ולכן היא מכונה "ערפילית הפרסה" או "ערפילית Ω".

M20 היא "ערפילית הטריפיד" - ענן גז עצום שפסי אבק כהים מחלקים אותו לשלושה חלקים. במרכז הערפילית יש צביר כוכבים בבהירות מדרגות 7 ו-8. הצורה המיוחדת של הערפילית ניתנת להבחנה רק בצילום ארוך חשיפה. בקרבת הערפילית נמצא הצביר הפתוח M21.


.

ראו גם


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קשת בוויקישיתוף