קודו הביצות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־09:08, 28 באוגוסט 2020 מאת בוט מקוה (שיחה | תרומות) (Cat-a-lot: העברה מקטגוריה:מגפאונה של אפריקה ל קטגוריה:מגה-פאונה של אפריקה שימוש בCat-a-lot)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןקודו הביצות
Sitatunga, Zoo, Budapest.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: מכפילי פרסה
משפחה: פריים
תת־משפחה: פרים
סוג: קודו
מין: קודו הביצות
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Tragelaphus spekii
תחום תפוצה
Tragelaphus spekii map.png
נקבת הקודו
קודו הביצות בגאבון

קודו הביצות או הסיטטונגה (שם מדעי: Tragelaphus spekii) הוא מין אנטילופה משפחת הפריים.

קודו הביצות נפוץ ברחבי אפריקה, בעיקר ליד נהר הקונגו. ישנם עדרים מסוימים אשר חיים בסביבות נהר הזמבזי. מתגוררים באזורים בהם ביצות, יערות וסבכי שיחים.

גובה הכתפיים של הזכר הוא 160-175 ס"מ. משקלם של הזכרים 200-350 ק"ג והקרניים הסליליות מגיעות באורכן עד ל-90 ס"מ. צבעו של הזכר חום כהה ופס לבן חוצה את גבו לאורך. הנקבות חסרות קרניים וצבען חום בהיר, מבנה גופן עדין יותר משל הזכרים. פרסותיו של קודו הביצות מפושקות וגדולות, ומבנה זה תורם ליכולתו לנוע בבוץ הטובעני.

כמו כל האנטילופות, קודו הביצות ניזון אך ורק ממזון צמחי - עלים, שורשים, פקעות, עשב וצמחי מים.

בעונת הרבייה, זכרי הקודו נוגחים בקרניהם ביריב שלהם כדי לזכות בנקבות. הזכר המנצח זוכה בנקבות ומזדווג אתן. הזכרים המובסים הכפופים לזכר השליט, יוצרים עדרים משלהם. לאחר היריון שנמשך 8-9 חודשים הנקבה ממליטה גור אחד בלבד. לאחר הלידה גור "קודו הביצות" דומה לנקבה (גם אם הוא זכר).

אורך חייו הממוצע של קודו הביצות הוא 15-20 שנה.

אויביו העיקריים של הקודו הם אריות, נמרים, צבועים, ואת הגורים הקטנים טורפים הבבונים והשימפנזים. הביצה היא מקום המפלט של הקודו. הקודו נמלט לעבר הביצה כדי לברוח מטורפיו, אם הביצה עמוקה דיה יוכל הקודו לקפוץ למים ולהסתתר כשנחיריו מחוץ למים כדי שיוכל לנשום. הקודו יוצא מהמים כאשר האויב מתייאש והסכנה חולפת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים