שימפנזה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןשימפנזה
Pan troglodytes & Pan paniscus.jpg
משמאל לימין: שימפנזה מצוי ושימפנזה ננסי
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
משפחה: הומינידיים
תת־משפחה: הומיננאים
שבט: הומיניניים
תת־שבט: שימפנזים
סוג: שימפנזה
מינים

שימפנזה מצוי (Pan troglodytes)
שימפנזה ננסי (Pan paniscus)

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Pan
תחום תפוצה
Pan (genus) distribution map.svg
תפוצת השימפנזה לפי מינים ותת-מינים
שימפנזים מצויים בספארי ברמת-גן

שִׁימְפַּנְזֶה (שם מדעי: Pan) הוא סוג של קוף אדם במשפחת ההומינידיים, הכולל שני מינים: השימפנזה המצוי (Pan troglodytes), והשימפנזה הננסי או "בונובו" (Pan paniscus). שני המינים חיים בעיקר ביערות גשם טרופיים במערב ובמרכז אפריקה, והגבול הטבעי בין אזורי תפוצתם הוא נהר הקונגו ואגן הקונגו. סוג השימפנזה הוא הקרוב ביותר לאדם מכל שאר סוגי בעלי החיים בימינו, ומכאן העניין המדעי והציבורי בו.

מקור השם

המילה "שִׁימְפַּנְזֶה" מקורה במילה "קיבילי-צ'ימפנזה" באחת משפות בנטו המדוברת באנגולה, שמובנה "קוף אדם", וייתכן שפירושה המילולי "איש מחקה". בעברית השתרשה בטעות ההגייה שִׁימְפַּנזָה והמילה נשמעת כלשון נקבה ולכן יש המתייחסים אל הזכר במילה "שימפנז", אך אין זה מינוח תקני. באנגלית המילה מבוטאת "צ'ימפנזי" (chimpanzee) ולעיתים מקוצרת בלשון חיבה ל"צ'ימפ" (chimp).

השם המדעי של הסוג Pan נטבע בשנת 1816 על ידי חוקר הטבע הגרמני לורנץ אוקן (Lorenz Oken‏; 1851-1779), על שמו של האל פאן המתואר במיתולוגיה היוונית בדמות סאטיר.

במשך שנים רבות נחשב השימפנזה המצוי כמין היחידי בסוג שימפנזה, ולכן גם כיום מילה זו משמשת לעיתים קרובות לתיאור המין שימפנזה מצוי. בשנת 1929 תואר לראשונה המין השני בסוג - שימפנזה ננסי או "בונובו". במינוח מדעי "שימפנזה" הוא שם הסוג, אשר כולל את המינים "שימפנזה מצוי" ו"שימפנזה ננסי".

סיווג

סוג השימפנזה הוא אחד מתוך שלשה סוגים החיים כיום במשפחת ההומינידיים. שני האחרים הם הגורילה והאורנגאוטן.

על משפחה: קופי אדם (Hominoidea)

משפחה: גיבוניים (Hylobatidae)
משפחה: הומינידיים (Hominidae)
תת-משפחה: פונגינאים (Ponginae)
סוג: אורנגאוטן (Pongo)
תת-משפחה: הומינינאים (Homininae)
שבט: גוריליניים (Gorilini)
סוג: גורילה (Gorilla)
שבט: הומיניניים (Hominini)
תת-שבט: פאנינים (Panina)
סוג: שימפנזה (Pan)
מין: שימפנזה מצוי (Pan troglodytes)
מין: שימפנזה ננסי (Pan paniscus)
תת-שבט: הומינינים (Hominina)

הבדלים בין המינים

ההבדלים האנטומיים בין השימפנזה המצוי לשימפנזה הננסי מועטים. למרות שמו, השימפנזה הננסי אינו קטן בהרבה מן השימפנזה המצוי, אך הוא בעל מבנה גוף קל ועדין יותר. משקלם של שימפנזים מצויים הוא 40 עד 60 ק"ג בזכרים ו-32 עד 47 ק"ג בנקבות. משקל שימפנזים ננסיים הוא בממוצע 39 ק"ג בזכרים ו-31 ק"ג בנקבות.

הבדלים משמעותיים יותר בין שני המינים נמצאו בהתנהגותם החברתית, בלהקות שימפנזים מצויים הזכרים הם בעלי מעמד שליט על הנקבות, בעוד שבלהקות שימפנזים ננסיים הנקבות בעלות מעמד שליט על הזכרים.

אורח חיים

השימפנזים חיים בקבוצות גדולות אך לפעמים יעדיפו קבוצה קטנה כמו בעת חיפוש אחר מזון. לכל חבר בקבוצה יש "מעמד חברתי", ברוב המקרים זכר מוביל בראש והוא אחראי למשל להלחם נגד טורפים אחרים. כאשר זר יתקרב יתחילו השימפנזים לקרוא קריאות רמות כדי להרחיק את הזר, השימפנזים מתחלקים במזונם וכשאחד מוצא עץ פרי הוא יקרא על פי רוב לחבריו לבוא ולהצטרף.

שימפנזים חיים עד גיל 40-50 בטבע, אולם בשבי יכולים להגיע אף לגיל 60. השימפנזה המתועד כזקן בעולם היה כוכב הסרט טרזן, צ'יטה, שנפטר ב-2011 בגיל 80.

הריון ולידה

הנקבה יכולה להמליט אחת לחמש או שש שנים ובכל חייה היא תביא בסך הכל עד חמשה ולדות. הקופיף נולד במשקל של כקילוגרם וחצי, ועד גיל ארבע או חמש יישן לידה ויינק מחלבה.

לתינוק השימפנזה ילדות ארוכה מכיוון שהוא צריך ללמוד רבות כיצד להסתדר בכוחות עצמו, כשהשימפנזה נולד הוא בצבע ורוד צהוב ובמשך הזמן הצבע מתכהה.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0