אלפבית פונטי בינלאומי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף IPA)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "IPA" מפנה לכאן. לערך העוסק במשמעות אחרת, ראו IPA (פירושונים).

האלפבית הפונטי הבינלאומי (באנגלית: IPA - International Phonetic Alphabet) הוא מערכת אותיות וסמלים פונטית המבוססת בעיקרה על האלפבית הלטיני. המערכת נבנתה בידי האגודה הבינלאומית לפונטיקה כדי להוות תקן סטנדרטי בייצוג צלילים של שפות מדוברות. ב-IPA משתמשים מורים ולומדי שפות זרות, בלשנים, קלינאי תקשורת, זמרים, שחקנים, מִלונאים, יוצרי שפות מתוכננות ומתורגמנים.

ה-IPA מיועד לייצוג אותם מאפיינים של דיבור הייחודיים לשפה מדוברת: פונמות, אינטונציה והפרדת מילים והברות. כדי לייצג מאפיינים נוספים של דיבור (כגון: חיכוך שיניים, גמגום וצלילים המושמעים בעקבות שפה שסועה) ניתן להשתמש בתוספת של סימנים הנקראת "תוספות ל-IPA".

סמלי ה-IPA מורכבים יחידה אחת או יותר הלקוחה מאותיות וסימנים דיאקריטיים. לדוגמה, הצליל של האות האנגלית "t" ניתן לייצוג ב-IPA בעזרת האות האחת [t] או בשילוב של אות וסימן דיאקריטי (t̺ʰ). הדיוק הוא בהתאם לרצון לדייק. לעיתים תכופות משתמשים באות אחת לייצוג מגוון של צלילים בתוך שפה אחת. כך לדוגמה האות "t" שאינה ייחודית לצליל מסוים יכולה לסמן את הצליל [t̺ʰ] או את הצליל [t] בהתאם לשימוש בשפה מסוימת.

האגודה הבינלאומית לפונטיקה מורידה או משנה מדי פעם אותיות או סימנים דיאקריטיים נוספים. מאז השינוי האחרון בשנת 2005 ישנם 107 אותיות, 52 סימנים דיאקריטיים ו-4 סימנים פרוזודיים. כל אלה מוצגים באתר ה-IPA.

היסטוריה של האלפבית הפונטי הבינלאומי

בשנת 1886 הוקם הארגון אשר משנת 1897 ואילך ייקרא "האגודה הבינלאומית לפונטיקה" (בצרפתית: l’Association phonétique internationale) על ידי קבוצה שבין חבריה היו מורי שפות בריטים וצרפתים, ובראשם הבלשן פּוֹל פּאסֶיי. האלפבית התבסס במקור על רפורמה בשיטת הכתיבה עבור השפה האנגלית הידועה בשם "אלפבית רומי". על מנת להפוך את השיטה לשימושית בשפות אחרות איפשרו את כך שצלילי התנועות ישתנו משפה לשפה. בשנת 1888 שונה האלפבית כך שיהיה אחיד לכל השפות, ובכך הציבו תנאי מקדים לכל שינוי עתידי.

מאז היווצרותו עבר האלפבית מספר שינויים. האלפבית עבר שינויים והרחבות גדולות בשנים 1900 ו-1932 ונותר ללא שינוי עד כנס קיל בשנת 1989. שינוי מזערי נעשה בשנת 1993 בכך שנוספו ארבע אותיות עבור תנועות אמצעיות מרכזיות והוסרו אותיות שסמלו עיצורים מפונמים "אטומים". השינוי האחרון של האלפבית היה בשנת 2005 בהוספת אות עבור עיצור שפתי-שיני, מקיש (Labiodental flap (Gentium).svg). מלבד הוספה והסרה של סמלים, שינויים באלפבית כוללים בעיקר מתן שמות חדשים לסמלים ולקטגוריות ושינוי צורות של אותיות קיימות.

תוספות לאלפבית הן יחסית חדשות. "תוספות ל-IPA" (אנ') היא מערכת של סמלים שנוצרה בשנת 1990. המערכת אומצה באופן רשמי בידי "האגודה הבינלאומית לקליניקה פונטית ובלשנות" (אנ').

טבלת האלפבית הפונטי הבינלאומי וטרפז התנועות

בתמונה להלן מופיעה טבלת האלפבית הפונטי הבינלאומי המציגה את הסימנים הפונטיים של העיצורים הממוינים על פי ערכיהם הפונטיים. בצד ימין במרכז מופיע טרפז התנועות המציג את הסימנים הפונטיים של התנועות המסודרות בהתאם לערך הפונטי של כל תנועה.

טבלת האלפבית הפונטי הבינלאומי וטרפז התנועות (2015)

ראו גם

קישורים חיצוניים


צלילי שפות העולם
עיצורים
בסיסי חיתוך אופני חיתוך
סדקיים - אפיגלוטיים - לועיים

ענבליים - וילוניים - חכיים
מכתשיים־חכיים - כפופים - בתר־מכתשיים - מכתשיים - שיניים
שיניים־שפתיים - שפתיים־שיניים - לשוניים־שפתיים - דו־שפתיים

ריאתיים: אפיים - סותמים - חוככים - מקורבים - מקישים - רוטטים - צדיים - מחוככים
לא־ריאתיים: מסודקים - מפונמים - מצוצים
תנועות
גובה תנועות מיקום התנועות
סגורות - כמעט־סגורות - חצי־סגורות - אמצעיות - חצי־פתוחות - כמעט־פתוחות - פתוחות אחוריות - כמעט־אחוריות - מרכזיות - כמעט־קדמיות - קדמיות
ראו גם: אלפבית פונטי בינלאומי - פורמנט
אלפבית פונטי בינלאומי
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0