אברהם יחזקאל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אברהם יחזקאל
Avraham Yehezkel.jpg
סיעה עבודה, ישראל אחת, עבודה-מימד, העבודה-מימד-עם אחד
חבר הכנסת
13 ביולי 1992–17 בפברואר 2003
(10 שנים)
כנסות ה־1315
17 בינואר 2006–28 בינואר 2006
(12 ימים)
כנסות ה־16
תפקידים בולטים

אברהם (אבי) יחזקאל (נולד ב-10 ביוני 1958), הוא חבר כנסת לשעבר מטעם העבודה.

ביוגרפיה

יחזקאל נולד בתל אביב. הוא שימש מזכ"ל המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה וטרם כניסתו לכנסת כיהן כחבר הוועדה המרכזת של ההסתדרות ויו"ר אגף כח אדם בהסתדרות.

יחזקאל נבחר לראשונה לכנסת בשנת 1992, וכיהן כחבר כנסת עד תום כהונת הכנסת החמש עשרה. כיהן כיו"ר ועדת הספורט בכנסת השלוש עשרה, כיו"ר ועדת הכלכלה בכנסת הארבע עשרה וכיו"ר הוועדה לפניות הציבור וועדת המשנה לתקציב הבטחון בכנסת החמש עשרה.

בשנת 1997 הועמד לדין וזוכה באשמה כי ניצל את משאבי ההסתדרות על מנת לסייע לו במערכת הבחירות הפנימית של מפלגת העבודה של שנת 1992. בחקירתו במשטרה ניצל את זכות השתיקה והשופט שהחליט לזכותו אמר כי "כי לא נפל כל פגם בהחלטתו של יחזקאל לנצל את זכות השתיקה במשטרה, מתוך נימוק שמדובר בחקירה מגמתית שנועדה להביא להרשעה"[1].

ב-1997 הציג שאילתה למשרד המדע בשאלה האם יש לממשלה קשר עם חייזרים או שהמדינה חוקרת בתחום[2]. בממשלת שרון הראשונה מונה לסגן שר התחבורה, אך התפטר מהתפקיד ב-29 באפריל 2002 תוך שהוא מכנה את הממשלה "ממשלת כישלון", תוקף את התוכנית הכלכלית שאושרה באותו יום בממשלה כ"בדיחה, גסות רוח וכניסה לכיסי האזרחים" וקורא לחבריו למפלגת העבודה לפרוש גם הם מהממשלה[3].

יחזקאל הגיש בשנת 2002 מספר הצעות חוק אשר הגיעו לידי מימוש. בין השאר הוא הציע לאסור עיסוק נוסף על רבנים ראשיים, רבני ערים וחברי מועצות דתיות, להעניק נקודות זיכוי ממס הכנסה למקבלי תואר אקדמי, לחיוב הבנקים לעבוד עם כל חברות כרטיסי האשראי ולחייב כל רוכב אופניים בחבישת קסדת מגן[4].

בשלהי ימי הכנסת ה-16, בעקבות ריבוי ההתפטרויות מהכנסת לצורך מעבר למפלגות אחרות, נכנס יחזקאל לכנסת ב-17 בינואר 2006 במקומה של דליה איציק, אך התפטר מתפקידו ב-28 בינואר, עוד קודם שהצהיר אמונים, ובמקומו נכנס לכנסת דני קורן.

יחזקאל מכהן כחבר הנהגה וכיו"ר אגף המרחבים בהסתדרות החדשה.

יחזקאל בעל תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן. הוא מתגורר בראשון לציון, נשוי ואב לארבעה ילדים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ח"כ אבי יחזקאל זוכה מכל ההאשמות; ביהמ"ש: לא ניתן לסמוך על עדות עוזי פסה
  2. ^ שאילתה בכנסת: האם עב"מים נחתו בארץ? אתר הידען, 23 בנובמבר 1997
  3. ^ צבי לביא, ‏סגן שר התחבורה אבי יחזקאל הודיע על התפטרותו, באתר גלובס, 29 באפריל 2002
  4. ^ תקציר השבוע שהיה במליאת הכנסת, יוני 2002


תמונה חילופית.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא חברי הכנסת. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0