מפלגת העבודה הישראלית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מפלגת העבודה" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו מפלגת העבודה (פירושונים).

-
HaAvoda Logo.svg
מדינה ישראלישראל  ישראל
מנהיגים לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין, שמעון פרס, אהוד ברק, בנימין בן אליעזר, עמרם מצנע, עמיר פרץ, שלי יחימוביץ', יצחק הרצוג, אבי גבאי, מרב מיכאלי
מזכיר כללי ערן חרמוני
תאריך ייסוד 21 בינואר 1968
אפיון מפלגת שמאל ציונית
אידאולוגיות ציונות
סוציאל-דמוקרטיה
ציונות סוציאליסטית
שתי מדינות לשני עמים
חופש דת
הפרדת דת ומדינה[1]
זכויות סוטים
כנסות 6 ואילך
ממשלות 1317, 2123, 2526, 2832, 35
אותיות אמת
שיא כוחה 55 מנדטים (1968)[2]
שפל כוחה 2 מנדטים (2020)[3]
רשימה פוליטית

המערך ‏(1968–1991)‏ ישראל אחת ‏(1999–2001)‏ העבודה-מימד ‏(2001–2008)‏ המחנה הציוני ‏(2015–2019)‏ העבודה-גשר ‏(2019-2020)‏

העבודה-גשר-מרצ ‏(2020)‏
נוצרה מתוך מפא"י, אחדות העבודהפועלי ציון ורפ"י
מטה יגאל אלון 53, תל אביב
מיקום במפה הפוליטית שמאל
ארגונים בינלאומיים מפלגת הסוציאליסטים האירופאים
ההסתדרות הציונית העולמית
תנועת העבודה הציונית העולמית
צבעים רשמיים אדום וכחול לבן
נציגויות בפרלמנטים
הכנסת
2 / 120
Havoda.org.il

מפלגת העבודה הישראלית היא מפלגה ציונית וסוציאל-דמוקרטית המשתייכת לשמאל הפוליטי בישראל. העבודה הוקמה ב-21 בינואר 1968[4] מאיחוד מפלגת השלטון – מפא"י, עם אחדות העבודה - פועלי ציון ורפ"י. היה זה איחודן מחדש של כל המפלגות יוצאות מפא"י ההיסטורית אשר החזיקו בשלטון במדינת ישראל ובמוסדות היישוב ממועד היווסדן ועד הבחירות ב-1977. עם ראשי המפלגה נמנו ראשי הממשלות לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין, שמעון פרס ואהוד ברק.

יושבת ראש המפלגה הנוכחית היא ח"כ מרב מיכאלי.

עם הקמת ממשלת ישראל ה-35 נכנסה המפלגה לממשלה וחברי סיעתה כיהנו כשרים במשרד הכלכלה והתעשייה ובמשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. לאחר בחירתה של ח"כ מרב מיכאלי ליו"ר המפלגה, התקבלה החלטה לפרוש מן הממשלה ושרי המפלגה נדרשו להתפטר מתפקידיהם[5]. בתגובה הודיעו השרים עמיר פרץ ואיציק שמולי שהם פורשים מהמפלגה. בהמשך התפטר איציק שמולי מתפקידו כשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים[6]. השר עמיר פרץ החליט להישאר בתפקידו כשר הכלכלה והתעשייה[7].

אידאולוגיה

מדיני-ביטחוני

העבודה תומכת בתהליך מדיני ובחתימת הסכמי שלום עם הפלסטינים ועם כל ארצות ערב, ובכלל זה תמכה בהסכם השלום עם מצרים והובילה את הסכמי אוסלו עם הפלסטינים ואת הסכם השלום עם ירדן. היא תמכה וקידמה גם צעדים חד-צדדיים כגון הנסיגה מלבנון, בניית גדר ההפרדה ביהודה ושומרון ובתוכנית ההתנתקות ברצועת עזה בשנת 2005.

מפלגת העבודה תומכת בפתרון שתי המדינות על בסיס מתווה קלינטון ועל העקרונות של סיפוח גושי ההתיישבות הגדולים לישראל הכוללים את אריאל, גוש עציון, גוש טלמונים, ומעלה אדומים, ופינוי של התנחלויות קטנות על גבול יהודה ושומרון שלא חלק מהגושים במסגרת חוק "פדיון הבית" (פינוי-פיצוי) כחלק מההסדר. בנוסף לזאת המפלגה תומכת בהנהגת מעמד מיוחד בעיר העתיקה בירושלים תוך כדי שמירתה כבירת ישראל. המפלגה מתנגדת לזכות השיבה הפלסטינית לתוך ישראל, ותומכת בדיון בינלאומי על פתרון הפליטים במדינה הפלסטינית אך לא במתן זכות שיבה.

חברתית-כלכלית

דוד בן-גוריון, מייסד מפלגת השמאל מפא"י שהתמזגה עם השנים אל תוך מפלגת העבודה

ההשקפה החברתית השולטת במפלגה נוטה לכיוון הסוציאל-דמוקרטי המודרני, בו נכללת מדינת רווחה הדואגת לציבור העובדים ולחלשים בחברה בהם נכים, אזרחים ותיקים וניצולי השואה ובהעלאת שכר המינימום כחלק ממאבק בעוני לצד העלאת קצבאות הזקנה והנכות. בנוסף לכך תומכת במערכות ציבוריות חזקות וקבלת כלכלה מעורבת. מתנגדת להפרטת רוב השירותים הציבוריים. בתחום משבר הדיור תומכת במעורבות ממשלתית בשוק הדירות להשכרה – זאת, באמצעות חקיקה אשר תסדיר את מערכת היחסים בין השוכר למשכיר, ותבטיח את זכויות שני הצדדים.[8]

המפלגה הוגדרה כ-"מפלגה חברה" באינטרנציונל הסוציאליסטי עד להצטרפות תנועת ה-BDS בשנת 2018 פרשה מהארגון כמחאה על הצטרפות התנועה.[9] המפלגה עודנה מוגדרת כ"מפלגה משקיפה" במפלגת הסוציאליסטים האירופאים, הפועלת במוסדות האיחוד האירופי. נוסף על כך, במסגרת תנועת העבודה הציונית העולמית, מפלגת העבודה פועלת במוסדות הלאומיים כדוגמת הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית וקרן קיימת לישראל.

דת ומדינה

הרמטכ"ל הרביעי משה דיין, שהיווה חלק מרשימת המערך של המפלגות מפ"ם והעבודה

מאז הקמתה, מפלגת העבודה תמכה בחופש דת והפרדת הדת מהמדינה. המפלגה דוגלת בנישואים וגירושים אזרחיים לכלל האזרחים שאינם יהודים על פי היהדות, חסרי דת ועוד והודיעה כי תיזום את תיקון חוק ברית הזוגיות בישראל.[10] המפלגה מבטיחה חופש גישה למקומות הקדושים לבני כל הדתות ושמירתם על פי עקרונות מגילת העצמאות ובהפעלת תחבורה ציבורית בשבת במסגרת אשר תוגבל על ידי הסדרים אשר ייקבעו ברשויות המקומיות על פי צרכי ואופי אוכלוסיותיהן כחלק מתוכנית בה יכללו פחות רכבים פרטים ועלייה של שימוש בתחבורה ציבורית לצמצום זיהום האוויר, פקקים ותאונות דרכים. המפלגה מציעה תיקון לחוק יסוד הממשלה לפיו תוגבל כהונתו של ראש הממשלה לשתי כהונות רצופות. בכותל המערבי, מציעה סידורי תפילה משותפים לכלל הזרמים הרואים עצמם חלק מהיהדות, כך שגם קונסרבטיבים ורפורמים יוכלו לקבל גישה לתפילה בתוכו. המפלגה תומכת בשיויון בין נשים לגברים בו יצומצמו פערי השכר, זכות לנשים לניהול בתי דין רבנים ובהבטחת ייצוג שיויוני ברשימת מפלגות בכנסת בין שני המינים.[11]

איכות הסביבה

המפלגה פועלת למען איכות הסביבה בישראל ותומכת במיגור התנהגויות הפוגעות בסביבה באמצעות מיסוי ירוק של מוצרים ושירותים מזהמים, הטלת מס פחמן וענישה כלכלית ופלילית של מזהמים. כמו כן בהענקת סמכויות ואמצעי אכיפה נרחבים בתחום זה לרשויות מקומיות ולאומיות. המפלגה הודיעה כי תפעל להעברתו וליישומו של חוק שיקום קרקעות מזוהמות בו נכללים דרישות מיפוי וריכוז קרקעות מזוהמות אצל רשם המקרקעין והקמת קרן לשיקום קרקעות.[12]

בהגנה על זכויות בעלי חיים, המפלגה מציעה תיקון לחוק צער בעלי חיים לפיו יוחל באופן מידי צמצום הדרגתי של המשלוחים החיים אל ישראל עד שבסופו של דבר יפסקו לחלוטין, לצד איסור סחר מכירת פרוות ללבוש. בתחום האנרגיה המתחדשת, המפלגה הודיעה כי תפעל להרחבת שילובם של מקורות אנרגיה מתחדשים במערך ייצור החשמל בישראל באמצעות חקיקה שתאפשר הקמתם של מתקנים להפקת אנרגיה סולארית על כלל גגות המבנים בישראל, ואיתור שטחי קרקע המתאימים להקמתן של תחנות כוח סולאריות.[13]

היסטוריה

1965–1999

ראש הממשלה לוי אשכול (משמאל) בביקור בחזית הדרום בתקופת ההמתנה לפני מלחמת ששת הימים, 25 במאי 1967, בחברת השר יגאל אלון והאלופים ישראל טל וישעיהו גביש

ב-19 במאי 1965 הוקם "המערך הראשון" בין מפא"י ו"אחדות העבודה – פועלי ציון". המערך היווה ריצה ברשימה משותפת בין מפלגות שאינן מאוחדות. ב-21 בינואר 1968 הפכו המפלגות, יחדיו עם רפ"י, למפלגה אחת מאוחדת – מפלגת העבודה. בתחילת 1969 הוקם המערך השני, בין מפלגת העבודה למפ"ם. במבנה זה התמודדה המפלגה במערכות הבחירות החל מ-1969 ועד 1984, אז פרשה מפ"ם מן "המערך" בעקבות הצטרפותו לממשלת אחדות לאומית. ב-40 שנות קיומה הראשונות, במשך 16 שנים כיהן מנהיג מפלגת העבודה כראש הממשלה (1969–1977, 1984–1986, 1992–1996, 1999–2001). החל מהבחירות לכנסת השביעית (1969) ועד לבחירות לכנסת ה-17 (2006), הייתה המפלגה תמיד אחת משתי המפלגות הגדולות בכנסת. לאחר הבחירות לכנסת ה-18 (2009), עם זאת, הפכה למפלגה הרביעית בגודלה בכנסת. בשנת 1977 איבדה המפלגה את השלטון לליכוד בראשות מנחם בגין. בבחירות 1984 הפכה המפלגה בראשות שמעון פרס למפלגה הגדולה בכנסת, אך מאחר שפרס לא הצליח להקים ממשלה, הוחלט על הקמת ממשלת אחדות לאומית עם הליכוד שבה כיהן פרס במשך שנתיים כראש ממשלה, ואחר כך התחלף עם יצחק שמיר. בבחירות ב-1988 זכה שוב הליכוד, והעבודה הצטרפה לממשלתו של שמיר, ללא רוטציה, אך פרשה ממנה ב–1990, בעקבות מה שכונה "התרגיל המסריח". כעבור שנתיים רצה המפלגה לבחירות בהנהגת יצחק רבין שנבחר בפריימריז (שהונהגו במפלגה לראשונה במקום בחירות במרכז המפלגה) בתחילת 1992, שלא במסגרת המערך אלא תחת שמה המקורי, "העבודה", גרפה 44 מנדטים, וחזרה לשלטון.

בשנת 1995, לאחר רצח יצחק רבין, שב שמעון פרס לתפקיד ראש הממשלה, והחזיק בתפקיד כששה חודשים עד לבחירות 1996. מבחירות אלה יצאה מפלגת העבודה כמפלגה הגדולה ביותר (34 חברי כנסת), אך את הממשלה הרכיב בנימין נתניהו, שזכה בבחירות הישירות לראשות הממשלה שנערכו אז לראשונה.

לחיצת יד בין חוסיין, מלך ירדן, ויצחק רבין, ברקע ביל קלינטון במעמד "הצהרת וושינגטון", ספטמבר 1994

בעקבות הכישלון בבחירות 1996 פרש שמעון פרס מראשות המפלגה, אך המשיך להיות גורם חשוב בהנהגתה. לראשות המפלגה נבחר אהוד ברק ביוני 1997. לקראת בחירות 2000 (שהוקדמו לבסוף ל-1999) התאגדה מפלגת העבודה עם מפלגת גשר ותנועת מימד לרשימה מאוחדת שנקראה ישראל אחת. ישראל אחת זכתה בבחירות ב-26 מנדטים (והייתה שוב למפלגה הגדולה ביותר), והרכיבה את הממשלה, הודות לניצחונו של אהוד ברק בבחירות הישירות לראשות הממשלה. במהלך הכנסת החמש-עשרה פרשה גשר מהממשלה ומישראל אחת.

2000–2010

בחודש מרץ 2001, בעקבות התפטרותו של אהוד ברק, וניצחונו של מועמד הליכוד אריאל שרון בבחירות מיוחדות לראשות הממשלה, הצטרפה מפלגת העבודה לממשלת אחדות לאומית בראשות שרון. בממשלה זו כיהנו שמעון פרס כשר החוץ, ובנימין בן אליעזר כשר הביטחון.

רבין לצד חוסיין, מלך ירדן והנשיא ביל קלינטון במהלך החתימה על הסכם השלום בין ישראל לירדן, יולי 1994

בסוף 2001 נבחר בנימין בן אליעזר כיו"ר הזמני של המפלגה, אחרי שתוצאות הפריימריז, שבהם ניצח אברהם בורג, נפסלו משום שלוו בזיופים קשים במגזר הדרוזי. ב-30 באוקטובר 2002 הודיע בן אליעזר על פרישת מפלגת העבודה מן הממשלה, בשל התנגדותה לתוכנית הכלכלית ולהצעת התקציב. בבחירות הפנימיות שהתקיימו לאחר מכן ניצח עמרם מצנע, שהוביל את הרשימה המאוחדת העבודה-מימד לתבוסה בבחירות 2003. מפלגת העבודה פנתה להנהיג את האופוזיציה. לאחר כמה חודשים הוחלף עמרם מצנע בשמעון פרס שנבחר כיו"ר זמני.

במהלך הכנסת השש-עשרה התמזגה מפלגת העבודה עם מפלגת עם אחד בראשות עמיר פרץ והצהירה על מחויבות מחודשת לדבקות בערכי השמאל החברתי. לאחר האיחוד מנתה העבודה 21 חברי-כנסת (חבר הכנסת דוד טל לא הצטרף עם מפלגתו). לאחר התפטרותו של אברהם בורג מהכנסת נכנס במקומו הנציג הערבי, ראלב מג'אדלה. בעקבות פרישת מפלגת שינוי מממשלת אריאל שרון בסוף 2004, נמשך משא ומתן עם מפלגת העבודה לאחר שהופסק בחודשי הקיץ והוחלט כי המפלגה תצטרף לממשלה עם 8 שרים (7 תיקים ומשנה לרה"מ) ושני סגני שרים, על מנת לתמוך ולבצע את תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון.

ב-9 בנובמבר 2005 נערכו פריימריז שבהם גבר עמיר פרץ על שמעון פרס ובנימין בן אליעזר, והתמנה לתפקיד יו"ר המפלגה ומועמדה לראשות הממשלה. מיד לאחר בחירתו הוביל פרץ את מפלגת העבודה לפרישה מהממשלה והיה ליו"ר האופוזיציה. ב-30 בנובמבר 2005 הודיע שמעון פרס על פרישתו ממפלגת העבודה לטובת מפלגת קדימה. בחירתו של פרץ היוותה משב רוח רענן למפלגה. מפלגת העבודה רצה לבחירות 2006 עם רשימה שכללה בעשיריה הראשונה לצד החברים הוותיקים גם שמות חדשים, ביניהם נשיא אוניברסיטת בן-גוריון אבישי ברוורמן, העיתונאית שלי יחימוביץ', ראש השב"כ לשעבר עמי אילון והפעילה החברתית נאדיה חילו. אך למרות תנאי הפתיחה המעודדים, בסופו של דבר זכתה סיעת העבודה-מימד ב-19 מנדטים בלבד. למרות זאת היא נותרה הסיעה השנייה בגודלה, אחרי סיעת קדימה בראשות אהוד אולמרט.

מפלגת העבודה הצטרפה לממשלת אולמרט כשותפה בכירה וקיבלה שבעה תיקים, ביניהם תיק הביטחון שניתן לעמיר פרץ, ותיק החינוך שניתן ליולי תמיר. בחודשים שלאחר מכן התעוררה ביקורת רבה מצד חברים במפלגה על התנהלותו של פרץ כיו"ר המפלגה וכשר ביטחון, וערעור על מנהיגותו. ביקורת זו גברה עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה, ועם הקיצוצים בתקציבי הרווחה שבאו אחריה. בהתחלה הייתה זו קבוצה קטנה של ח"כים שכונו "המורדים" (ובראשם ברוורמן ואילון), אך לאט לאט גברה ההתנגדות לפרץ והגיעה גם אל שרי המפלגה ואנשים שנחשבו לתומכיו. מצב זה יצר חוסר יציבות גדול במפלגה.

ראש הממשלה ה-10 אהוד ברק בביקור בפנטגון, בשנת 1999

ב-28 במאי 2007 התקיימו בחירות לראשות המפלגה, שבהן התמודדו עמי אילון, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, דני יתום, אופיר פינס-פז והיו"ר עמיר פרץ. הבחירות הסתיימו ללא הכרעה ברורה, כאשר אהוד ברק ועמי אילון עלו שניהם לסיבוב השני בבחירות ב-12 ביוני 2007, לראשונה בתולדות המפלגה. עמיר פרץ הגיע למקום השלישי בלבד, והודיע על תמיכתו בעמי אילון. בסיבוב השני ניצח אהוד ברק בהפרש קטן את עמי אילון והיה בפעם השנייה ליו"ר המפלגה. ב-18 ביוני 2007 החליף אהוד ברק את עמיר פרץ בתפקיד שר הביטחון וסגן ראש הממשלה.

באוגוסט 2007 הודיעה המפלגה על כוונתה לבטל את ההסכם הקיבוצי עם עובדיה. הסתדרות המעו"ף הכריזה עקב כך על סכסוך עבודה, וציינה כי "זו התנהגות שאינה הולמת מפלגה סוציאל-דמוקרטית, שהקימה את ההסתדרות וחרתה על דגלה שמירה על העבודה המאורגנת בישראל".[14] פרופ' דני גוטוויין העיר על כך: "ביטול החוזה הקיבוצי הוא עוד מהלך של ברק לניתוק העבודה משרידי עברה הסוציאל-דמוקרטי".[15] ב-4 בדצמבר 2008 התקיימו בחירות מקדימות לצורך הרכבת רשימת המפלגה לכנסת. למקומות שלאחר אהוד ברק (משוריין) נבחרו יצחק הרצוג ואופיר פינס.[16]

סיעות פועלים בכנסת
יוצאות מפא"י ואחדות העבודה

בבחירות 2009 נחלה העבודה, בראשות ברק, תבוסה קשה. המפלגה ירדה מ-19 מנדטים ל-13, והייתה לסיעה הרביעית בגודלה בכנסת, אחרי קדימה, הליכוד וישראל ביתנו. לראשונה בתולדותיה לא הייתה אחת משתי הסיעות הגדולות בכנסת. לאחר הבחירות הצהירו בכירי המפלגה, וברק בראשם, על כוונתם ללכת לאופוזיציה, אך עד מהרה החל ברק לנהל מגעים עם ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו מהליכוד לכניסה לממשלת הימין בראשותו. מהלך זה עורר התנגדות עזה במפלגה, ו-7 מתוך 13 הח"כים בסיעה יצאו נגדו בתחילה. בסופו של דבר הובא הנושא להכרעת ועידת המפלגה, ושם הצליח ברק לאשר את ההסכם הקואליציוני שחתם עם הליכוד. הוחלט על כניסת העבודה לממשלת נתניהו תמורת חמישה תיקים, כשביניהם תיק הביטחון, אשר יינתן לברק. לאחר ההחלטה הודיעו ארבעה מבין חברי-הכנסת של המפלגה (איתן כבל, אופיר פינס-פז, עמיר פרץ ויולי תמיר) כי הם אינם מקבלים את ההחלטה והחלו להצביע כקבוצה עצמאית.

2011 ואילך

ב-17 בינואר 2011 התפלגו יו"ר המפלגה אהוד ברק וחברי הכנסת מתן וילנאי, שלום שמחון, עינת וילף ואורית נוקד מסיעת העבודה בכנסת והקימו סיעה חדשה בשם "העצמאות". הרקע לפרישתם היה כוונתם לפרוש של שניים מחברי סיעת העבודה, כפי שהביעו אותה שבוע קודם לכן,[17] בשל התמרמרותם לנוכח מצב המפלגה והמוראל הנמוך של הפעילים בה. באותו היום התפטרו מהממשלה שלושה חברי כנסת מטעם המפלגה: יצחק הרצוג, אבישי ברוורמן ובנימין בן אליעזר. ימים ספורים לאחר הפילוג נבחר השר לשעבר מיכה חריש ליושב ראש המפלגה הזמני וכעבור חודשיים אושר באופן רשמי לתפקיד על ידי ועידת המפלגה.

לקראת הבחירות לראשות המפלגה שנקבעו להיערך בספטמבר 2011, הודיעו על מועמדותם חברי הכנסת יצחק הרצוג, עמיר פרץ (יו"ר המפלגה בעבר) ושלי יחימוביץ'; יו"ר המפלגה בעבר עמרם מצנע, ואיש העסקים אראל מרגלית. חבר הכנסת אבישי ברוורמן הודיע אף הוא על התחלת התמודדות אולם הסיר מועמדותו זמן קצר לאחר מכן.[18] ראש עיריית מעלות-תרשיחא שלמה בוחבוט הודיע שיתמודד לתפקיד אולם פרש מהמירוץ והביע את תמיכתו בעמיר פרץ, ימים ספורים לפני סגירת מפקד החברים.

ביוני 2011 הסתיים מפקד חברים שערכה המפלגה. מספר חברי המפלגה עלה מכ-20,000 חברים לכ-82,000 חברים. בעקבות טענות שהועלו נגד כשרות חלק מההתפקדויות, נעשתה בדיקה של הטפסים ואף היה חשש שהליך הבדיקה יביא לדחיית יום הבחירות. לבסוף, התפרסם ספר הבוחרים הסופי באיחור של כשלושה שבועות, זאת לאחר שכ-6,000 מתפקדים נפסלו ו-14,000 מתפקדים נוספים נשארו על תנאי עד הסדרת התשלום שלהם למפלגה. מרגלית הודיע כי הוא שוקל עתירה לבג"ץ לדחיית מועד הבחירות עקב הדחייה בפרסום ספר הבוחרים, אולם לבסוף החליט לפרוש מן המירוץ כשבוע לפני יום הבחירות, והעביר את תמיכתו להרצוג.

ב-12 בספטמבר 2011 נערכו בחירות מקדימות לראשות המפלגה. מספר בעלי זכות הבחירה היה 66,310 איש, ו-65% מהם הצביעו בבחירות שנערכו ב-171 קלפיות אשר היו פזורות ברחבי הארץ. תוצאות הבחירות היו: שלי יחימוביץ' – 32%; עמיר פרץ – 31%; יצחק הרצוג – 25%; עמרם מצנע – 12%. לאור העובדה שאיש מהמתמודדים לא השיג 40 אחוזים מהקולות, בהתאם לתקנון, נערך סיבוב שני בין שני המדורגים במקומות הראשונים. בסיבוב השני של הבחירות המקדימות, שנערך ב-21 בספטמבר ובו שיעורי ההצבעה עמדו על כ-61%, ניצחה יחימוביץ' כשגרפה 53.8 אחוזים מקולות המצביעים לעומת פרץ שסיים עם 45.5 אחוזים (0.7 אחוזים נוספים מהמצביעים בחרו להטיל פתק "נמנע"). בכך נבחרה יחימוביץ' לתפקיד יושבת-ראש המפלגה.[19][20]

במהלך שנתה הראשונה כיושבת ראש מפלגת העבודה, הצליחה יחימוביץ' להקטין את חובות המפלגה מ-128 מיליון ש"ח ל-30 מיליון בלבד וחידשה את פעילותם של למעלה מ-100 סניפים.

בהמשך הדרך, וביתר שאת לאחר הכרזתו של יאיר לפיד על כניסתו לפוליטיקה, התמתנו במעט מעמדה של יחימוביץ' ומעמד המפלגה.[21] עם זאת, חיזוק תקשורתי למפלגה הגיע במהלך שנת 2012, לאחר הכרזתם של מספר אישי ציבור על כוונתם להתמודד לכנסת במסגרת רשימת התנועה – בהם: נועם שליט,[22] משה מזרחי,[23] סתיו שפיר,[24] איציק שמולי,[25] מיקי רוזנטל,[26] יריב אופנהיימר,[27] אראל מרגלית,[28] חילי טרופר, עמר בר-לב ומרב מיכאלי. נוספו על כך הח"כים מקדימה נינו אבסדזה[29] ונחמן שי[30] שהצטרפו למפלגה. בחירת רשימת מועמדי המפלגה לכנסת נעשתה ב-29 בנובמבר אותה שנה. לאחר גיבוש הרשימה, ביום האחרון להגשת הרשימות לוועדת הבחירות, הודיע עמיר פרץ על פרישתו מהמפלגה, על התפטרותו מהכנסת ועל הצטרפותו למפלגת "התנועה". בבחירות לכנסת התשע עשרה שנערכו בינואר 2013, זכתה המפלגה ב-15 מנדטים, והייתה לסיעה השלישית בגודלה בכנסת. ב-21 בנובמבר 2013 עת נערכו בחירות מקדימות לראשות המפלגה שבמסגרתן התמודדו שלי יחימוביץ' ויצחק הרצוג, הרצוג ניצח את יחימוביץ' בפער של כ-17% אחוזים ונבחר ליו"ר המפלגה.[31]

המחנה הציוני

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המחנה הציוני

ב-10 בדצמבר 2014, לקראת הבחירות לכנסת ה-20, הודיע הרצוג יחד עם יו"ר "התנועה" ציפי לבני על ריצה משותפת של מפלגותיהם בשם "המחנה הציוני", כך שלבני תשוריין במקום השני אחרי הרצוג, וחמישה מועמדים נוספים מטעמה ישוריינו עד המקום ה-25.[32] השניים הכריזו כי אם יזכו בראשות הממשלה, יקיימו רוטציה בתפקיד,[33] אך יום לפני הבחירות לכנסת העשרים, ויתרה לבני על סעיף הרוטציה בהסכם.[34]

בבחירות זכתה רשימת המחנה הציוני ב-24 מנדטים, הייתה לסיעה השנייה בגודלה בכנסת, ונותרה באופוזיציה. שתי המפלגות נותרו מפלגות עצמאיות המיוצגות על ידי סיעת "המחנה הציוני" בכנסת.

הבחירות הפנימיות 2017

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הבחירות לראשות העבודה (2017)
עמדות הצבעה אלקטרוניות בבחירות המקדימות לתפקיד יו"ר המפלגה, יולי 2017

ב-4 ביולי 2017 נערכו במפלגה בחירות לתפקיד יושב הראש. לאחר שמספר מועמדים פרשו מהמירוץ במהלכו, ביום הבחירות התמודדו על התפקיד שבעה. תוצאות הבחירות, שלראשונה נערכו באופן ממוחשב לחלוטין, נודעו כשעה וחצי לאחר סגירת אתרי ההצבעה. אז התברר כי איש מהמועמדים לא השיג 40 אחוזים מקולות הבוחרים. לפיכך, נקבע שיערך בשבוע שלאחר מכן סיבוב שני בין שני המועמדים שקיבלו את מרב הקולות: עמיר פרץ ואבי גבאי. יצחק הרצוג, שכמות הקולות שקיבל הציבה אותו במקום השלישי, הודח בפועל מתפקיד היו"ר.[35]

בסיבוב השני גבר אבי גבאי על עמיר פרץ, כשזכה ביותר מ-52 אחוזים מקולות המצביעים, ובכך, נבחר לתפקיד יו"ר המפלגה.[36]

בחירות 2019

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הבחירות לראשות העבודה (2019)

בתאריך 1 בינואר 2019, הודיע גבאי על פירוק המחנה הציוני עקב מחלוקת עם ציפי לבני וגרר ביקורת במפלגה.[37] ב-19 בפברואר שריין גבאי את האלוף טל רוסו ואת חיים ילין שפרש מיש עתיד במקומות השני והעשירי בהתאמה ברשימת "העבודה" לכנסת. בבחירות המפלגה השיגה 6 מנדטים, התוצאה הנמוכה ביותר של המפלגה. לאחר מכן גברו קולות המבקשים מגבאי לפרוש.

לאחר הכניסה לכנסת ה-21, בסוף מאי 2019, ניהלו גבאי ובכירים נוספים במפלגת העבודה מגעים עם ראש הממשלה נתניהו בדבר אפשרות של כניסת מפלגת העבודה לממשלתו, על פי פרסומים נתניהו הציע לתת את תיק המשפטים לשלי יחימוביץ' והתחייבות שימליץ על עמיר פרץ בבחירות הקרובות לנשיאות המדינה.[38] המגעים נחשפו בתקשורת והמהלך לא יצא אל הפועל. ב-11 ביוני 2019, לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, הודיע אבי גבאי שלא יתמודד שנית על ראשות המפלגה.[39] ח"כ טל רוסו הודיע שיפרוש מהפוליטיקה ובהמשך הודיע זאת גם גבאי.[40][41] עם פרישתו של גבאי ולקראת הבחירות ליו"ר החדש קבעה ועידת המפלגה כי רשימת המועמדים לכנסת ה-22 תוקפא במתכונתה הנוכחית, ללא הח"כים ששוריינו על ידי היו"ר היוצא, ותוך שמירת זכותו של היו"ר הנכנס שטרם נבחר להכניס שינויים מינוריים כגון שריונים, מיזוגים או הבטחות ייצוג.

הבחירות לראשות העבודה התקיימו ב-2 ביולי 2019, ובהם התמודדו חברי הכנסת עמיר פרץ, סתיו שפיר, איציק שמולי ומועמד אלמוני בשם דוד לנדסמן. בבחירות ניצח עמיר פרץ בסיבוב הראשון עם 47% מהקולות. ב-18 ביולי הודיעו עמיר פרץ ויו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס ששתי המפלגות ירוצו ברשימה משותפת בשם "העבודה-גשר". במסגרת כך, מפלגת גשר קיבלה שלושה מקומות בעשירייה הראשונה.[42] בהמשך לאיחוד עם מפלגת גשר פרשה גם חברת הכנסת סתיו שפיר מהמפלגה, הצטרפה לחברת הכנסת לשעבר יעל כהן-פארן למפלגת התנועה הירוקה, ובעזרתה חברה לאיחוד המפלגות שהרכיבו את רשימת המחנה הדמוקרטי.

כרטיס חבר במפלגת העבודה

בחירות 2020

ב-13 בינואר הכריזו ראשי העבודה, גשר ומרצ, עמיר פרץ, אורלי לוי אבקסיס וניצן הורוביץ, על איחוד טכני בין הרשימות לקראת הבחירות לכנסת ה-23, עקב החשש שבריצה נפרדת אחת מהן לא תעבור את אחוז החסימה במסגרת העבודה-גשר-מרצ.[43] מפלגת העבודה קיבלה בבחירות שלושה מנדטים, מתוך שבעה של הרשימה. ב-4 באפריל הודיע פרץ כי בכוונתו להתפצל מהסיעה המשותפת עם מרצ בעקבות המגעים לכניסת מפלגת העבודה לממשלה, והפיצול אושר כעבור יומיים.

בחירות 2021

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הבחירות לראשות העבודה (2021)

יו"ר המפלגה, עמיר פרץ, הודיע שלא יתמודד על ראשות המפלגה בבחירות 2021.[44] הפריימריז לראשות המפלגה נערכו ב-24 בינואר 2021. ח"כ מרב מיכאלי הודיעה על התמודדותה,[45] וניצחה בפריימריז ברוב של 77.54%.

שמונה ימים לאחר מכן, ב־1 בפברואר, נערכו בחירות מקדימות לרשימה לכנסת. באופן חריג הבחירות היו בפועל פריימריז פתוחים: הן מצביעים והן מתמודדים הורשו להירשם עד ערב ה־30 לינואר (יומיים לפני הבחירות). ההצבעה התנהלה ברובה בהצבעה מרוחקת, אולם הופעלו גם תשע קלפיות. במקומות הראשונים זכו עומר בר לב ואמילי מואטי[46].

מוסדות

המשמרת הצעירה

המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה היא הגוף הרשמי אליו שייכים חברי מפלגת העבודה עד גיל 35. במשמרת חברים כ-15,000 חברים מתוכם כ-1,000 פעילים במוסדות ופעילויות הארגון. למשמרת כ-60 סניפים ביישובים שונים בארץ, וכן כ-15 תאי סטודנטים באוניברסיטאות השונות ובמכללות הציבוריות, הנושאים את השם "תא אופק".

יו"ר המשמרת הצעירה נבחר מדי שנתיים בבחירות, בשיטת "אלקטורים" שנבחרים בסניפי המשמרת, והם הבוחרים את יו"ר המשמרת הצעירה. בין יושבי ראש המשמרת הצעירה בעבר: השר לשעבר עוזי ברעם, השר לשעבר אופיר פינס-פז ויועץ התקשורת וחבר הכנסת לשעבר רונן צור.

נוער העבודה

תנועת "נוער העבודה" קמה בשנת 1968 כאיחוד ארגוני הנוער של המפלגות מפא"י ואחדות העבודה. הוא התחיל בשם "נוער המערך" וב-1992 השתנה ל"נוער העבודה". הארגון הוא ארגון נוער ציוני וחברתי הפועל למען צדק חברתי, סולידריות ושלום. התנועה מתאימה לגילאי 13–18 והיא ארגון הנוער של מפלגת העבודה הישראלית.[47]

ועידת המפלגה

מדי ארבע שנים מתקיימות בחירות לחברי (צירי) ועידת המפלגה. ועידת המפלגה היא המוסד העליון שלה, המוסמך לקבל החלטות כגון שינוי חוקת המפלגה, קביעת מתכונת הבחירות הפנימיות והכרעה בדבר הצטרפות לממשלה.

נכון לאפריל 2020 מונה ועידת המפלגה כ-3,700 צירים. כ-3,100 מתוכם נבחרו לכהונתם בדצמבר 2018. כ-200 צירים נוספו מכוח תפקידם (חברי כנסת, מזכירי סניפים, ראשי המשמרת הצעירה, ראשי ערים מכהנים וכו'). 400 נוספים אושרו בוועידה בדצמבר 2019, כמיקשה אחת, על פי רשימה שהגיש יו"ר המפלגה.

בחירות פנימיות

עד 1984 מפלגת העבודה קבעה את רשימת המועמדים שלה לכנסת על ידי ועדה מסדרת של אנשי מפתח במפלגה. ב-1988 המפלגה עברה לבחירות פנימיות על ידי ועידת המפלגה, ומאז 1992 ההתמודדות הפנים מפלגתית נעשית במתכונת של בחירות מקדימות. ההרכב הסופי של הרשימה לכנסת לוקח בחשבון את מספר הקולות בבחירות המקדימות בנוסף לשיריונים סקטוריאליים (לדוגמה: שריון לנשים) ואיחודים עם מפלגות אחרות.

נכון ליולי 2019, ישנם כ-65,000 מתפקדים למפלגה,[48] הזכאים להשתתף בבחירות המקדימות. בינואר 2021 נותרו רק 37,104 מתפקדים. לאור ההכרזה על פריימריז לקראת הבחירות לכנסת ה-24 בשנת 2021 הצטרפו מתפקדים רבים ובעת הפריימריז עמד מספר המתפקדים על למעלה מ-45,000.

סמלים

סמל המפלגה עוצב על ידי רובי הרטמן, בוגר המחלקה לעיצוב גרפי של בצלאל, בשנת 1991 עם שינוי שמה של הסיעה בכנסת מ"המערך" ל"העבודה". הסמל כולל את סמל השיבולים של מפא"י בצבע אדום, המזוהה עם התנועה הסוציאליסטית, וכחול, צבעו של דגל ישראל.[49]

ב-2016 עבר הסמל שינוי קל שכלל בחירת גופן חדש, עגול יותר, ישור של האותיות הנטויות וחיתוך פינת השיבולים לצורה עגולה יותר המתאימה לגופן. מדובר בגופן ״טקסטילר״ של "פונטביט", ישר ללא הטיה.[50]

ראשי המפלגה

בתחילת דרכה לא היה למפלגה יו"ר פורמלי ומנהיגות המפלגה התחלקה בין המזכ"ל לבין אלה שעמדו בראש הרשימה לכנסת ובראשות הממשלה. לאחר בחירות 1977 נוצר תפקיד היו"ר.

חברי כנסת

ח"כים במפלגה בכנסות שבהן פעלה
בחירות מנדטים חברי כנסת הערות
1965
הכנסת ה־6
54 אבא אבן, אהרן אוזן, ברוך אזניה, יגאל אלון, שולמית אלוני, אריה לובה אליאב, יוסף-אהרן אלמוגי, שושנה ארבלי-אלמוזלינו, משה ארם, זלמן ארן, לוי אשכול, אריה בהיר, מרדכי ביבי, אברהם ביטון, מרדכי בן-פורת, אהרן בקר, משה ברעם, ראובן ברקת, עקיבא גוברין, דוד גולומב, מטילדה גז, ישראל גלילי, עמוס דגני, משה דיין, צבי דינשטיין, דוד הכהן, רות הקטין, יזהר הררי, משה ורטמן, מרדכי זר, אשר חסין, אהרן ידלין, ישראל ישעיהו-שרעבי, גבריאל כהן, מנחם כהן, קדיש לוז, אמנון לין, גולדה מאיר, יצחק נבון, מרדכי נמיר, דבורה נצר, דוב סדן, מרדכי סורקיס, פנחס ספיר, משה סרדינס, מרדכי עופר, יוסף פישר, שמעון פרס, דוד פתל, רחל צברי, חיים יוסף צדוק, זאב צור, ישראל קרגמן, שמואל שורש, זאב שרף, אליהו ששון
1969
הכנסת ה־7
49 (מתוך 56) גולדה מאיר, יגאל אלון, אבא אבן, משה דיין, פנחס ספיר, יעקב-שמשון שפירא, זאב שרף, ישראל גלילי, חיים גבתי, שמעון פרס, ישראל ישעיהו-שרעבי, יוסף-אהרן אלמוגי, אליהו ששון, ראובן ברקת, גד יעקבי, משה כרמל, אהרן בקר, משה ברעם, ישראל קרגמן, חיים יוסף צדוק, מרדכי בן-פורת, יצחק בן-אהרן, אהרן ידלין, אריה לובה אליאב, צבי דינשטיין, מנחם כהן, יצחק נבון, עדה פיינברג-סירני, משה ורטמן, אברהם זילברברג, זינה הרמן, צבי גרשוני, מרדכי ביבי, דוד קורן, מרדכי זר, עוזי פיינרמן, מרדכי עופר, שלום לוין, מטילדה גז, שושנה ארבלי-אלמוזלינו, ארי אנקוריון, זאב הרינג, יצחק קורן, יהונתן יפרח, בן-ציון חלפון, עדיאל אמוראי, מרדכי סורקיס, אברהם עופר, יזהר הררי, משה שחל, אביעד יפה, מאיר אביזוהר ריצה במסגרת המערך
 • ב-1 בספטמבר 1971 נפטר מרדכי עופר. החליף אותו משה שחל.
 • ב-5 באפריל 1972 נפטר ראובן ברקת. החליף אותו אביעד יפה.
 • ב-17 ביולי 1973 הצטרף מאיר אביזוהר לסיעה, לאחר שפרש מהרשימה הממלכתית ב-25 באפריל 1972.
1973
הכנסת ה־8
44 (מתוך 51) גולדה מאיר, יגאל אלון, אבא אבן, משה דיין, פנחס ספיר, ישראל ישעיהו-שרעבי, שלמה הלל, ישראל גלילי, יוסף-אהרן אלמוגי, שמעון פרס, אהרן ידלין, משה ברעם, ישראל קרגמן, חיים יוסף צדוק, יצחק נבון, יצחק בן-אהרן, יצחק רבין, אריה לובה אליאב, אברהם עופר, ארי אנקוריון, מטילדה גז, משה כרמל, אהרן יריב, משה ורטמן, אברהם זילברברג, צבי גרשוני, גד יעקבי, שושנה ארבלי-אלמוזלינו, נוזהת קצב, שלום לוין, יוסי שריד, אסתר הרליץ, עדיאל אמוראי, מרדכי בן-פורת, מנחם הכהן, עוזי פיינרמן, משה שחל, בן-ציון חלפון, דוד קורן, אברהם גיבלבר, מיכה חריש, אליהו מויאל, אורה נמיר, אביעד יפה, חביב שמעוני, יעקב ז'אק אמיר, עמוס הדר, יעקב פרנק, סנטה יוספטל, יחיאל לקט, צבי אלדרוטי ריצה במסגרת המערך
 • ב-14 בפברואר 1974 נפטר עבד אל-עזיז זועבי חבר מפ"ם. החליף אותו חביב שמעוני.
 • ב-26 בפברואר 1974 הצטרפו חברי הסיעות רשימה ערבית לבדואים וכפריים וקידמה ופיתוח למערך.
 • ב-8 באפריל 1974 פרש מהכנסת עוזי פיינרמן. החליף אותו עמוס הדר.
 • ב-10 ביוני 1974 פרשה מהכנסת גולדה מאיר. החליף אותה יעקב ז'אק עמיר.
 • ב-29 באפריל 1975 פרש אריה לובה אליאב מהסיעה והפך לסיעת יחיד.
 • ב-12 באוקטובר 1975 נפטר פנחס ספיר. החליף אותו יעקב פרנק.
 • ב-1 בספטמבר 1976 נפטר צבי גרשוני. החליפה אותו סנטה יוספטל.
 • ב-8 ביוני 1976 פרשו מהמערך חברי קידמה ופיתוח, וב-4 בינואר 1977 פרשו ממנו חברי הרשימה הערבית לבדואים וכפריים.
 • ב-3 בינואר 1977 נפטר אברהם עופר. החליף אותו יחיאל לקט.
 • ב-15 במרץ 1977 פרש מרדכי בן פורת מהסיעה.
 • ב-10 באפריל 1977 פרשו מהמערך חברי מפ"ם והקימו שוב את סיעת מפ"ם העצמאית. יומיים לאחר מכן חזרו למערך.
 • ב-16 במאי 1977 פרש מהכנסת אהרן יריב. החליף אותו צבי אלדרוטי.
1977
הכנסת ה9
28 (מתוך 32) שמעון פרס, יגאל אלון, אבא אבן, שלמה הלל, חיים יוסף צדוק, משה דיין, שושנה ארבלי-אלמוזלינו, יצחק נבון, חיים בר-לב, גד יעקבי, אהרן ידלין, יהושע רבינוביץ, ירוחם משל, תמר אשל,

עמוס הדר, דניאל רוזוליו, יצחק רבין, מנחם הכהן, אליהו מויאל, משה שחל, אליהו שפייזר, עוזי ברעם, יעקב ז'אק אמיר, יחזקאל זכאי, אורה נמיר, יוסי שריד, עדיאל אמוראי, מיכה חריש, אברהם כ"ץ-עוז, זאב כץ, אסתר הרליץ, יהודה חשאי, דוד גולומב, מאיר עמית

ריצה במסגרת המערך
 • ב-5 ביולי 1977 פרש משה דיין מהמערך והפך לסיעת יחיד.
 • ב-2 בינואר 1978 פרש חיים יוסף צדוק מהכנסת. החליף אותו אמרי רון חבר מפ"ם.
 • ב-18 באפריל 1978 פרש מהכנסת יצחק נבון עם בחירתו לנשיא המדינה. החליף אותו אברהם כ"ץ-עוז.
 • ב-12 בינואר 1979 פרש מהכנסת אהרן ידלין. החליף אותו זאב כץ.
 • ב-14 באוקטובר 1979 נפטר יהושע רבינוביץ. החליפה אותו אסתר הרליץ.
 • ב-29 בפברואר 1980 נפטר יגאל אלון. החליף אותו יהודה חשאי.
 • ב-13 במאי 1980 הצטרפו דוד גולומב ומאיר עמית לעבודה לאחר שפרשו מהתנועה לשינוי ויוזמה.
1981
הכנסת ה־10
40 (מתוך 47) שמעון פרס, שושנה ארבלי-אלמוזלינו, אבא אבן, יצחק רבין, חיים בר-לב, רפאל אדרי, משה שחל, ירוחם משל, נאוה ארד, מרדכי גור, גד יעקבי, אליהו שפייזר, עוזי ברעם, אריה נחמקין, משה חריף, דניאל רוזוליו, שלמה הלל, אורה נמיר, חיים הרצוג, מנחם הכהן, עדיאל אמוראי, יוסי שריד, יעקב ז'אק אמיר, אהרן הראל, יחזקאל זכאי, אברהם כ"ץ-עוז, יעקב צור, מיכה חריש, דב בן-מאיר, שבח וייס, יעקב גיל, נפתלי בלומנטל, תמר אשל, יהודה חשאי, מיכאל בר-זוהר, אורי סבג, רפאל סוויסה, אהרן-רפאל נחמיאס, רענן נעים, חמד חלאילה, עדנה סולודר, אמנון לין, יצחק פרץ, נחמן רז, חיים רמון ריצה במסגרת המערך
 • ב-16 בנובמבר 1981 הצטרפה שולמית אלוני, חברת רצ, לסיעת המערך. ב-14 במאי 1984 פרשה מהסיעה ורצ חזרה להיות סיעה עצמאית.
 • ב-16 בינואר 1982 נפטר משה חריף. החליפה אותו עדנה סולודר.
 • ב-26 באוקטובר 1982 הצטרפו אמנון לין ויצחק פרץ לעבודה לאחר שפרשו מהליכוד.
 • ב-22 במרץ 1983 פרש חיים הרצוג מהכנסת עם בחירתו לנשיא המדינה. החליף אותו נחמן רז.
 • ב-16 במאי 1983 פרש מהכנסת דניאל רוזוליו. החליף אותו חיים רמון.
1984
הכנסת ה־11
37 (מתוך 44) שמעון פרס, יצחק נבון, יצחק רבין, חיים בר-לב, אבא אבן, ישראל קיסר, גד יעקבי, שושנה ארבלי-אלמוזלינו, מרדכי גור, משה שחל, רפאל אדרי, שלמה הלל, אורה נמיר, אליהו שפייזר, עוזי ברעם, אריה נחמקין, אברהם כ"ץ-עוז, יעקב צור, יצחק פרץ, מנחם הכהן, נאוה ארד, יוסי שריד, יעקב ז'אק אמיר, מיכה חריש, שבח וייס, אמנון לין, עדיאל אמוראי, דוד ליבאי, דב בן-מאיר, חיים רמון, אפרים שלום, נחמן רז, עדנה סולודר, אהרן הראל, עבד אל-והאב דראושה, שמחה דיניץ, אהרן-רפאל נחמיאס, עזר ויצמן, בנימין (פואד) בן אליעזר, שלמה עמר, יעקב גיל, אברהם בייגה שוחט, אורי סבג במסגרת המערך
 • ב-22 באוקטובר 1984 פרשו מסיעת המערך ששת חברי מפ"ם והצטרפו אליה חברי סיעת יחד: עזר ויצמן, בנימין בן אליעזר ושלמה עמר.
 • ב-22 באוקטובר 1984 פרש יוסי שריד מהסיעה והצטרף לרצ.
 • ב-10 באוקטובר 1986 התמזגה סיעת יחד אל תוך מפלגת העבודה.
 • ב-15 בפברואר 1988 פרש עבד אל-והאב דראושה מהעבודה והקים סיעת יחיד, אשר ב-7 במרץ 1988 ניתן לה השם מד"ע.
 • ב-15 במרץ 1988 פרש מהכנסת שמחה דיניץ. החליף אותו יעקב גיל.
 • ב-10 במאי 1988 פרש מהכנסת אהרן הראל. החליף אותו אברהם בייגה שוחט.
 • ב-31 באוקטובר 1988 פרש מהכנסת עדיאל אמוראי. החליף אותו אורי סבג.
1988
הכנסת ה־12
39 שמעון פרס, יצחק רבין, יצחק נבון, ישראל קיסר, עזר ויצמן, שלמה הלל, עוזי ברעם, משה שחל, אורה נמיר, שושנה ארבלי-אלמוזלינו, גד יעקבי, יעקב צור, מרדכי גור, חיים רמון, אברהם כ"ץ-עוז, דוד ליבאי, חיים בר-לב, עמיר פרץ, רפאל אדרי, אריה לובה אליאב, אברהם בורג, אברהם בייגה שוחט, שמעון שטרית, מיכה חריש, בנימין (פואד) בן אליעזר, אלי דיין, נאוה ארד, יוסף ביילין, גדליה גל, שבח וייס, אלי בן-מנחם, מיכאל בר-זוהר, עמנואל זיסמן, אפרים גור, נואף מסאלחה, חגי מרום, רענן כהן, מיכה גולדמן, עדנה סולודר, סאלח טריף
 • ב-25 בדצמבר 1990 פרש אפרים גור מהסיעה והקים את סיעת היחיד "אחדות למען השלום והעלייה" שלאחר מכן הצטרפה לליכוד.
 • ב-7 באוקטובר 1991 הפסיקה להיקרא הסיעה המערך ונקראה מעתה העבודה.
 • ב-3 בפברואר 1992 פרש עזר ויצמן מהכנסת. החליף אותו סאלח טריף.
1992
הכנסת ה־13
44 יצחק רבין, שמעון פרס, אברהם בורג, בנימין (פואד) בן אליעזר, אורה נמיר, חיים רמון, מיכה חריש, ישראל קיסר, דוד ליבאי, נסים זוילי, שמעון שטרית, עוזי ברעם, רפאל אלול, אורי אור, אברהם בייגה שוחט, שבח וייס, חגי מרום, מאשה לובלסקי, אלי בן-מנחם, נואף מסאלחה, משה שחל, רענן כהן, אלי דיין, יוסף ביילין, דליה איציק, גדליה גל, אפרים סנה, מיכה גולדמן, אברהם יחזקאל, סאלח טריף, אביגדור קהלני, יוסי כץ, רפאל אדרי, מרדכי גור, יעקב שפי, אלי גולדשמידט, יעל דיין, גדעון שגיא, עמנואל זיסמן, יורם לס, יוסף ונונו, שלמה בוחבוט, עמיר פרץ, שמואל אביטל, חנא חדד, אברהם כ"ץ-עוז, נאוה ארד, צבי ניר, פיני שומר
 • ב-5 ביולי 1995 פרש אברהם בורג מהכנסת. החליף אותו חנא חדד.
 • ב-16 ביולי 1995 נפטר מרדכי גור. החליף אותו אברהם כ"ץ עוז.
 • ב-4 בנובמבר 1995 נרצח יצחק רבין. החליפה אותו למחרת נאוה ארד.
 • ב-7 במרץ 1996 פרשה נאוה ארד מסיעת העבודה והקימה סיעת יחיד.
 • ב-7 במרץ 1996 פרשו אביגדור קהלני ועמנואל זיסמן מהסיעה והקימו את הדרך השלישית.
 • ב-21 במאי 1996 פרשה אורה נמיר מהכנסת. החליף אותה צבי ניר.
 • ב-28 במאי 1996 פרש אברהם כ"ץ עוז מהכנסת. החליף אותו פיני שומר.
1996
הכנסת ה־14
34 שמעון פרס, עוזי ברעם, אהוד ברק, בנימין (פואד) בן אליעזר, חיים רמון, אברהם בייגה שוחט, נסים זוילי, אפרים סנה, דליה איציק, אורי אור, יוסף ביילין, שבח וייס, רפאל אלול, רפאל אדרי, חגי מירום, יוסי כץ, נואף מסאלחה, אלי בן-מנחם, אלי גולדשמידט, דוד ליבאי, רענן כהן, עמיר פרץ, משה שחל, סופה לנדבר, אופיר פינס, שלום שמחון, יעל דיין, מיכה גולדמן, אדיסו מאסלה, סאלח טריף, אברהם יחזקאל, יונה יהב, אפי אושעיה, שלמה בן-עמי, איתן כבל, רפיק חאג'-יחיא
 • ב-15 באוקטובר 1996 פרש דוד ליבאי מהכנסת. החליף אותו איתן כבל.
 • ב-20 במרץ 1998 פרש משה שחל מהכנסת. החליף אותו רפיק חאג' יחיא.
 • ב-23 בפברואר 1999 פרשו נסים זוילי וחגי מרום מהסיעה והקימו את סיעת "ישראל במרכז א' "(מפלגת המרכז).
 • ב-25 במרץ 1999 פרשו עמיר פרץ, רפיק חאג' יחיא ואדיסו מסאלה והקימו את סיעת עם אחד.
1999
הכנסת ה־15
23 (מתוך 26) אהוד ברק, שמעון פרס, שלמה בן-עמי, יוסף ביילין, מתן וילנאי, אברהם בורג, רענן כהן, עוזי ברעם, דליה איציק, בנימין (פואד) בן אליעזר, חיים רמון, אלי גולדשמידט, אברהם בייגה שוחט, יעל דיין, אופיר פינס, אפרים סנה, נואף מסאלחה, אברהם יחזקאל, סופה לנדבר, סאלח טריף, שלום שמחון, יוסי כץ, ויצמן שירי, קולט אביטל, אלי בן-מנחם, אפי אושעיה, איתן כבל, דליה רבין-פילוסוף, אורית נוקד, צלי רשף ריצה במסגרת ישראל אחת ולאחר מכן העבודה-מימד

רשימת מועמדי "מפלגת העבודה הישראלית" לכנסת ה-15

 • ב-17 בנובמבר 1999 פרש מתן וילנאי מהכנסת עם מינויו לשר המדע התרבות והספורט. החליפה אותו קולט אביטל.
 • ב-17 בנובמבר 1999 פרש יוסי ביילין מהכנסת עם מינויו לשר המשפטים. החליף אותו אלי בן-מנחם.
 • ב-15 בפברואר 2001 פרש עוזי ברעם מהכנסת. החליף אותו אפי אושעיה.
 • ב-15 בפברואר 2001 פרש אלי גולדשמידט מהכנסת. החליף אותו מרדכי משעני חבר גשר.
 • ב-7 במרץ 2001 פרשו חברי גשר מישראל אחת. בעקבות כך שונה שמה ב-15 במאי 2001 לעבודה-מימד.
 • ב-9 במרץ 2001 פרש אהוד ברק מהכנסת בעקבות הפסדו בבחירות האישיות לראשות הממשלה. החליף אותו איתן כבל.
 • ב-7 במאי 2001 הצטרפה דליה רבין, חברת סיעת הדרך החדשה שפרשה ממפלגת המרכז, לישראל אחת.
 • ב-5 ביוני 2002 פרש מקסים לוי חבר גשר מהכנסת לאחר שנבחר לראשות עיריית לוד. החליף אותו יהודה גלעד חבר מימד (בשל העובדה שבמקור היו שניהם ברשימת ישראל אחת).
 • ב-11 באוגוסט 2002 פרש שלמה בן עמי מהכנסת. החליפה אותו אורית נוקד.
 • ב-21 באוגוסט 2002 פרש רענן כהן מהכנסת על מנת לשמש כיו"ר הבנק לפיתוח התעשייה. החליף אותו צלי רשף.
2003
הכנסת ה־16
18 (מתוך 19) עמרם מצנע, בנימין בן אליעזר, שמעון פרס, מתן וילנאי, אברהם בורג, דליה איציק, אופיר פינס, אפרים סנה, יולי תמיר, יצחק הרצוג, חיים רמון, דני יתום, איתן כבל, אברהם בייגה שוחט, קולט אביטל, שלום שמחון, אורית נוקד, אלי בן-מנחם, עמיר פרץ, אילנה כהן, ראלב מג'אדלה, סאלח טריף, סופה לנדבר, אבי יחזקאל, ויצמן שירי, אפי אושעיה, רונן צור, דני קורן, אורנה אנג'ל, נטע דוברין ריצה במסגרת העבודה-מימד

רשימת מועמדי "מפלגת העבודה הישראלית" לכנסת ה-16

 • ב-28 ביוני 2004 פרש אברהם בורג מהכנסת. החליף אותו ראלב מג'אדלה.
 • ב-23 בפברואר 2005 הצטרפו לסיעה אילנה כהן ועמיר פרץ מטעם עם אחד.
 • ב-18 בנובמבר 2005 פרש עמרם מצנע מהכנסת על מנת לשמש כראש הוועדה הקרואה בירוחם.[53] החליף אותו סאלח טריף.
 • ב-11 בינואר 2006 פרש אברהם שוחט מהכנסת. החליפה אותו סופה לנדבר.
 • ב-17 בינואר 2006 פרשה דליה איציק מהכנסת לטובת קדימה. החליף אותה אבי יחזקאל.
 • ב-17 בינואר 2006 פרש שמעון פרס מהכנסת לטובת קדימה. החליף אותו ויצמן שירי.
 • ב-18 בינואר 2006 פרש חיים רמון מהכנסת לטובת קדימה. החליף אותו אפי אושעיה.
 • ב-21 בינואר 2006 פרש אפי אושעיה מהכנסת. החליפה אותו טובה אילן חברת מימד.
 • ב-22 בינואר 2006 פרש סאלח טריף מהכנסת. החליף אותו רונן צור.
 • ב-28 בינואר 2006 פרש אבי יחזקאל מהכנסת. החליף אותו דני קורן.
 • ב-8 בפברואר 2006 פרשה סופה לנדבר מהכנסת לטובת ישראל ביתנו. החליפה אותה אורנה אנג'ל.
 • ב-15 בפברואר 2006 פרשה אורנה אנג'ל מהכנסת. החליפה אותה נטע דוברין.
2006
הכנסת ה־17
18 (מתוך 19) עמיר פרץ, יצחק הרצוג, אופיר פינס, אבישי ברוורמן, יולי תמיר, עמי אילון, איתן כבל, בנימין בן אליעזר, שלי יחימוביץ', מתן וילנאי, קולט אביטל, אפרים סנה, דני יתום, נאדיה חילו, שלום שמחון, אורית נוקד, יורם מרציאנו, ראלב מג'אדלה, שכיב שנאן, לאון ליטינצקי ריצה במסגרת העבודה-מימד
2009
הכנסת ה־18
13 אהוד ברק, יצחק הרצוג, אופיר פינס, אבישי ברוורמן, שלי יחימוביץ', מתן וילנאי, איתן כבל, בנימין בן אליעזר, יולי תמיר, עמיר פרץ, דניאל בן סימון, שלום שמחון, אורית נוקד, עינת וילף, ראלב מג'אדלה, יורם מרציאנו רשימת מועמדי "מפלגת העבודה הישראלית" לכנסת ה-18
 • ב-7 בינואר 2010 הודיע אופיר פינס על פרישה מהכנסת, ואת מקומו תפסה עינת וילף
 • ב-13 באפריל 2010 הודיעה יולי תמיר על פרישה מהכנסת, ואת מקומה תפס ראלב מג'אדלה
 • ב-17 בינואר 2011 פרשו מהמפלגה אהוד ברק (אשר כיהן כיושב-הראש שלה עד אז), מתן וילנאי, שלום שמחון, אורית נוקד ועינת וילף. יחד הם הקימו את סיעת העצמאות.
 • ב-14 בפברואר 2012 פרש מתן וילנאי מהכנסת; שכיב שנאן, הבא ברשימת העבודה, חבר לסיעת העצמאות.
 • ב-9 בדצמבר 2012 פרש עמיר פרץ מהכנסת ותחתיו נתמנה יורם מרציאנו.
2013
הכנסת ה־19
15 שלי יחימוביץ', יצחק הרצוג, איתן כבל, מרב מיכאלי, בנימין בן אליעזר, יחיאל בר, עמר בר-לב, סתיו שפיר, אבישי ברוורמן, אראל מרגלית, איציק שמולי, מיקי רוזנטל, מיכל בירן, נחמן שי, משה מזרחי, ראלב מג'אדלה רשימת מועמדי "מפלגת העבודה הישראלית" לכנסת ה-19
 • ב-11 בדצמבר 2014 פרש בנימין בן אליעזר מהכנסת. החליף אותו ראלב מג'אדלה.
2015
הכנסת ה־20
19 (מתוך 24) יצחק הרצוג, שלי יחימוביץ', סתיו שפיר, איציק שמולי, עמר בר-לב, יחיאל בר, מרב מיכאלי, איתן כבל, מנואל טרכטנברג, אראל מרגלית, מיקי רוזנטל, רויטל סויד, זוהיר בהלול, איתן ברושי, מיכל בירן, נחמן שי, איילת נחמיאס-ורבין, יוסי יונה, עמיר פרץ, סאלח סעד, לאה פדידה, רוברט טיבייב, משה מזרחי ריצה במסגרת "המחנה הציוני"
אפריל 2019
הכנסת ה־21
6 אבי גבאי, טל רוסו, איציק שמולי, סתיו שפיר, שלי יחימוביץ', עמיר פרץ, מרב מיכאלי
ספטמבר 2019
הכנסת ה־22
5 (מתוך 6) עמיר פרץ, איציק שמולי, מרב מיכאלי, עומר בר-לב, רויטל סויד רצה כחלק מסיעת העבודה-גשר
2020
הכנסת ה־23
2 (מתוך 7) עמיר פרץ, איציק שמולי, מרב מיכאלי רצה כחלק מסיעת העבודה-גשר-מרצ

לקריאה נוספת

 • ערן אלדר, הדרך ל–77': קריסתה של הגמוניית מפלגת הפועלים 1977–1965, עם עובד, 2018.[54]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מצע מפלגת העבודה, בסעיף "דת ומדינה"
 2. ^ נוסף מנדט לאחר הקמת הסיעה
 3. ^ בתחילת הכהונה היו 3 מנדטים ולאחר פרישת עמיר פרץ וכניסת אילן גילאון ממפלגת מרצ (בשל היותו הבא ברשימת העבודה-גשר-מרצ בבחירות) ירד יצוג המפלגה ל-2 מנדטים בלבד
 4. ^ היום מתכנסת ועידת-היסוד של מפלגת העבודה הישראלית, דבר, עיתונות יהודית היסטורית, ‏21 בינואר 1968
 5. ^ יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה, גלובס, ‏25 בינואר 2021
 6. ^ איציק שמולי מתפטר מהממשלה ולא יתמודד בבחירות, גלובס, ‏3 בפברואר 2021
 7. ^ עמיר פרץ הודיע למרב מיכאלי: עוזב את המפלגה, נשאר שר בממשלה, ynet, ‏26 בינואר 2021
 8. ^ מפלגת העבודה, מצע מפלגת העבודה לכנסת ה-19, הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה
 9. ^ אריאל כהנא, ‏העבודה פרשה מארגון מפלגות הפועלים העולמי, באתר ישראל היום, 10 ביולי 2018
 10. ^ מפלגת העבודה, מצע מפלגת העבודה לכנסת ה-19, הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה
 11. ^ הצעת תיקון לחוק הדיינים – כשירות למנהל בתי הדין הרבניים, מרב מיכאלי
 12. ^ מפלגת העבודה, מצע מפלגת העבודה לכנסת ה-19, הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה
 13. ^ מפלגת העבודה, www.idi.org.il
 14. ^ חיים ביאור, ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה במפלגת העבודה עקב ביטול ההסכמים, באתר הארץ, 31 באוגוסט 2007
 15. ^ דני גוטוויין, מפלגת העבודה? מפלגת ההון, באתר ynet, 1 בספטמבר 2007
 16. ^ מזל מועלם, בחירות 2009, פריימריז בעבודה: אהוד ברק: נבחרת מנצחת לעבודה, באתר הארץ, 4 בדצמבר 2008
 17. ^ הכוונה לעמיר פרץ ודניאל בן סימון. האחרון הודיע על כוונתו לפרוש מהסיעה ולהקים סיעת יחיד.
 18. ^ רוני סופר ויואב זיתון, הסקרים הכריעו: ברוורמן פרש מהמירוץ בעבודה, באתר ynet, 3 במרץ 2011
 19. ^ מתי טוכפלד, ‏יחימוביץ' נגד פרץ, באתר ישראל היום, 13 בספטמבר 2011
 20. ^ ‏מורן אזולאי ורועי מנדל, ראש חדש לעבודה: שלי יחימוביץ' זכתה בבחירות, באתר ynet, 22 בספטמבר 2011
 21. ^ רביב דרוקר, סקר חדשות 10: הליכוד מקבל 30 מנדטים, יאיר לפיד שני עם 16, באתר של "רשת 13", 10 בינואר 2012 (במקור, מאתר "nana10")(הקישור אינו פעיל, 25.3.2020)
 22. ^ סרטונים פנחס וולף‏, נעם שליט הודיע כי יתמודד על מקום ברשימת העבודה, באתר וואלה!‏, 9 בינואר 2012
 23. ^ פנחס וולף‏, כוכב חדש במפלגת העבודה: ניצב בדימוס משה מזרחי, באתר וואלה!‏, 11 בינואר 2012
 24. ^ עכשיו זה רשמי: סתיו שפיר הצטרפה למפלגת העבודה, באתר של "רשת 13", 12 באוקטובר 2012 (במקור, מאתר "nana10")(הקישור אינו פעיל, 25.3.2020)
 25. ^ פנחס וולף ומיכל רשף‏, איציק שמולי הודיע שיתמודד לרשימת העבודה לכנסת, באתר וואלה!‏, 17 באוקטובר 2012
 26. ^ סרטונים עמרי נחמיאס ו"המקור", מיקי רוזנטל מודיע בשידור חי על כניסתו לפוליטיקה, באתר של "רשת 13", 16 באוקטובר 2012 (במקור, מאתר "nana10")(הקישור אינו פעיל, 25.3.2020)
 27. ^ יוסי אלי, אופנהיימר רץ לעבודה: "יריב חזק מול הימין", באתר nrg‏, 22 באוקטובר 2012
 28. ^ צבי זרחיה, יו"ר JVP אראל מרגלית יתמודד בבחירות לרשימת מפלגת עבודה לכנסת, באתר TheMarker‏, 17 באוקטובר 2012
 29. ^ אריק בנדר, מכה לקדימה: ח"כ אבסדזה עוברת לעבודה, באתר nrg‏, 25 באוקטובר 2012
 30. ^ טל שלו‏, עוד אחד מצטרף: נחמן שי עוזב את קדימה לטובת העבודה, באתר וואלה!‏, 27 באוקטובר 2012
 31. ^ מורן אזולאי, הרצוג בנאום הניצחון: "יחד נחזור לשלטון", באתר ynet, 22 בנובמבר 2013
 32. ^ עמרי נחמיאס‏, החבילה הנדיבה של הרצוג נחשפת: לבני תזכה ל-6 שריונים, באתר וואלה!‏, 14 בדצמבר 2014
 33. ^ מורן אזולאי, העבודה אישרה את הסכם האיחוד עם לבני: "בסיס למהפך 2015", באתר ynet, 10 בדצמבר 2014
 34. ^ אורי תובל, בדקה ה-90: ציפי לבני מוותרת על הרוטציה, באתר כלכליסט, 16 במרץ 2015
 35. ^ תוצאות באתר מפלגת העבודה
 36. ^ מורן אזולאי, איתי בלומנטל ואטילה שומפלבי, דרמת ענק בעבודה: אבי גבאי נבחר לראשות המפלגה, באתר ynet, 10 ביולי 2017
 37. ^ מורן אזולאי, גבאי הדהים את לבני: מפרק את המחנה הציוני, באתר ynet, 1 בינואר 2019
 38. ^ יובל קרני, "הציע עד חצי המלכות": גבאי דחה הצעת נתניהו להצטרף לממשלה, באתר ynet, 29 במאי 2019
 39. ^ דני זקן, ‏אבי גבאי הודיע: לא אתמודד על ראשות מפלגת העבודה, באתר גלובס, 11 ביוני 2019
 40. ^ יובל קרני, טל רוסו פורש מהפוליטיקה: לא יתמודד בעבודה, באתר ynet, 10 ביוני 2019
 41. ^ יורי ילון, ‏גבאי פורש מהחיים הפוליטיים: "המפלגה בשבר גדול, אינני מסיר אחריות מעצמי", באתר ישראל היום, 12 ביוני 2019
 42. ^ חיים לוינסון, אורלי לוי-אבקסיס חוברת למפלגת העבודה; פרץ הודיע להורוביץ על הפסקת המגעים לאיחוד, באתר הארץ, 18 ביולי 2019
 43. ^ דן לביא, ‏בחירות 2020, באתר ישראל היום, 13 בינואר 2020
 44. ^ מורן אזולאי, עמיר פרץ לא יתמודד על ראשות העבודה: "עם הנהגה חדשה המפלגה תזנק", באתר ynet, 23 בדצמבר 2020
 45. ^ יהונתן קליין, חדשות כיפה, ‏מרב מיכאלי הודיעה: מתמודדת על ראשות מפלגת העבודה, באתר כיפה, 03 בינואר, 2021 14:12
 46. ^ העבודה בחרה רשימה: אלו תוצאות הפריימריז
 47. ^ נוער העבודה, מפלגת העבודה
 48. ^ טל שלו, קרב אחרון על המתפקדים: הבחירות המקדימות לראשות העבודה בעיצומן, באתר וואלה, 4 ביולי 2017
 49. ^ יובל סער, כיצד נוצר הלוגו של אובמה?, באתר הארץ, 30 בדצמבר 2008
 50. ^ מה שיותר כחול, מעושן ובנאלי: למה כל המפלגות נראות השנה אותו דבר, באתר Xnet
 51. ^ ג. מאיר - מועמדת "העבודה" והמערך לראשות הממשלה, עיתונות יהודית היסטורית, ‏9 במרץ 1969
 52. ^ דן פתיר, מועמד "העבודה" לראשות הממשלה ייבחר היום, עיתונות יהודית היסטורית, ‏22 באפריל 1974
 53. ^ מצנע הודיע: פורש לנגב, באתר nrg‏, 13 בנובמבר 2005
 54. ^ אורי משגב, "הדרך ל-77'": גוויעתה של תנועת העבודה נמשכה לפחות 12 שנה לפני המהפך, באתר הארץ, 3 בספטמבר 2018
מפלגת העבודה הישראלית- תבניות ניווט


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0