אגן הגאות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עצי דובדבן על גדת אגן הגיאות. ברקע נראית אנדרטת וושינגטון

אגן הגאות (באנגלית: Tidal Basin) הוא מאגר מים מלאכותי, השוכן בדרום-מזרח וושינגטון, בירת ארצות הברית. המאגר, המיועד לניקוז עודפי מים מנהר הפוטומק בעת הגאות, משמש גם אחד מאתרי הנוי והתיירות המרכזיים של העיר.

האגן, שצורתו הכללית היא כשל מעוין ועומקו כ-3 מטרים, משתרע על פני שטח של כ-433 דונם בפארק הפוטומק המערבי, מדרום למחציתה המערבית של שדרת המול. הקמתו נהגתה בשנות ה-80 של המאה ה-19. מערכת של שערי מים מחברת אותו במערבו לנהר הפוטומק ובדרומו לתעלת וושינגטון. בעת גאות בנהר נפתחים השערים בין האגן לנהר, ומים זורמים אליו מן הנהר. באותה עת נסגרים השערים מן האגן אל תעלת וושינגטון. לאחר שמסתיימת הגאות בנהר נסגרים השערים בינו לבין האגן, והשערים מהאגן אל התעלה נפתחים על מנת להזרים את המים ממנו אליה. חיל ההנדסה של צבא ארצות הברית מתחזק את מערכות השערים.

על גדות האגן ניצבות אחדות מן האנדרטאות הידועות של וושינגטון: אנדרטת ג'פרסון, אנדרטת רוזוולט, אנדרטת מרטין לותר קינג וכן אנדרטת ג'ורג' מייסון.

כמו כן, על גדות האגן ובסביבתו נטועים אלפי עצי דובדבן יפניים, שניתנו במתנה לוושינגטון מאת העיר טוקיו שביפן בשנת 1912 והפכו לחלק קבוע מנוף העיר. לציון מתנה זו נערך בוושינגטון בכל אביב מאז 1935, למעט בשנים 19421946 בעקבות מלחמת העולם השנייה, פסטיבל פריחת הדובדבן הלאומי (National Cherry Blossom Festival).

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אגן הגאות בוויקישיתוף
מראה פנורמי של אגן הגאות מאנדרטת רוזוולט. מימין נראית אנדרטת ג'פרסון ומשמאל אנדרטת וושינגטון
Magnify-clip.png
מראה פנורמי של אגן הגאות מאנדרטת רוזוולט. מימין נראית אנדרטת ג'פרסון ומשמאל אנדרטת וושינגטון