אודיגו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אודיגו
OdigoComverse.gif
מפתח קומברס
מחזור חיים 1998–הווה (כ־25 שנים)
גרסה אחרונה  
קטגוריה מסרים מיידיים
www.odigo.org

אודיגו (Odigo) הייתה תוכנת מסרים מיידיים שבה חלק גדול מהקשרים החברתיים נוצרו על ידי בחירת משתמשים אקראית ולא רק בהתאם לבחירת שמות מוכרים מראש, כפי שהיה נהוג בתוכנות המסרים המידיים עד אותה תקופה.

החברה נוסדה בשנת 1998 בהרצליה על ידי משה זילברשטיין ונרכשה בשנת 2002 על ידי חברת קומברס תמורת כעשרים מיליון דולרים[1]. קומברס שילבה רכיבים מאודיגו בפתרונות מסרים מיידיים שפיתחה לטלפונים ניידים, אולם בשנת 2007 הודיעה על השבתת השירות והשרתים של אודיגו[2].

מקור השם 'אודיגו' הוא במילה היוונית "οδηγώ", שמשמעותה "אני קובע".

חברת אודיגו דיווחה ששעתיים לפני פיגועי 11 בספטמבר 2001, שני עובדים של החברה בהרצליה פיתוח, קיבלו מסר עוין בשפה האנגלית, שאף שלא היה ספציפי, התריע על כל שהתקפת טרור צפויה להתרחש[3]. העובדים לא מסרו למעסיקם על המסר עד לאחר ששמעו דיווחי חדשות על התקפת הטרור בארצות הברית. לאחר מכן דיווחו העובדים להנהלה על המסרים שקיבלו. החברה איתרה את כתובת ה-IP שממנה נשלחה ההודעה והעבירה את המידע ל-FBI של ארצות הברית כדי שיוכל לאתר את ספק האינטרנט שממנו יצאה ההודעה ומשם לאתר את שולחי ההודעה. כאמור, תוכנת אודיגו הייתה ייחודית בכך שמשתמשיה יכלו לאתר משתמשים על ידי מאפיינים דמוגרפיים וכך נשלחה ההודעה לעובדי אודיגו. עיתון הוושינגטון פוסט מסר שתוכן ההודעה הייתה שפעולה כלשהי תתרחש, ושההודעה כללה גם נאצה אנטישמית בסופה. לשון ההודעה הייתה "something big was going to happen in a certain amount of time".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים