וואטסאפ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פגעי הטכנולוגיה.png בהוראת גדולי ישראל השימוש במחשבים ובאינטרנט מותנה בסינון והגנה ראויה, אך ורק לצרכי פרנסה ובאישור רב
שימוש בטכנולוגיה בלתי מאושרת כבר הפיל חללים רבים, צעירים ומבוגרים, ומסכן את עתידנו ועתיד ילדינו.
WhatsApp
Whatsapp logo svg.png
מפתח .WhatsApp Inc (במקור)
Facebook
תאריך השקה ינואר 2010
מערכת הפעלה BlackBerry OS, iOS, אנדרואיד, סימביאן, Windows Phone
סוג רישיון חינמי למשתמשים פרטיים, קנייני לעסקים
קטגוריה מסרים מידיים
whatsapp.com

וואטסאפאנגלית: WhatsApp, ובעגה: ווטצאפ או וואצָפ) הוא יישומון ותוכנה חינמית להעברת מסרים מידיים, תמונות, מסמכים, קטעי וידאו וקול. היישום פותח על ידי חברת "WhatsApp", שהוקמה ב-24 בפברואר 2009 על ידי יאן קום ושותפו בריאן אקטון, ונמצא בבעלות חברת פייסבוק שרכשה ב-2014 את החברה תמורת 19 מיליארד דולר במזומן ובמניות[1].

השם באנגלית "WhatsApp" הוא משחק מילים, "?What's up" משמעותו בעברית "מה נשמע?". השם "WhatsApp" הוא בעל צליל דומה, כאשר המילה App היא קיצור המילה "Application" (אפליקציה), בעברית – יישומון.

היישום זמין עבור מערכות ההפעלה iOS ("אייפון"), אנדרואיד, בלקברי, סימביאן ("נוקיה"), ו-Windows Phone של מיקרוסופט[2]. כמו כן היא תומכת במחשבים ביתיים באמצעות הדפדפנים גוגל כרום, מוזילה פיירפוקס, אופרה ו-ספארי. היישום נחשב למוביל בתחומו במערכות אלו.

נכון לפברואר 2018, ליישומון יש 1.5 מיליארד משתמשים ברחבי העולם[3].

באוגוסט 2019 הודיעה ואצאפ שתגביל את השימוש בה לגיל 13 ומעלה[4].

ממשק

היישום מעוצב בצורה שונה בכל מערכת הפעלה, אך בכל אחת קיימים אותם המסכים: מסך לרשימת הצ'אטים (עם קבוצות או עם עמיתים בודדים), מסך להוספת "סטטוס", מסך ליצירת שיחה עם איש קשר ואפשרות לפתיחת קבוצה, לשידור מסר, לעריכת פרופיל המשתמש ולהגדרות. היישום תומך בשפות רבות, ומגרסה 2.7 הוטמעה השפה העברית ביישום. "וואטסאפ" עושה שימוש בחותם זמן המאפשר לבדוק מתי הייתה הפעם האחרונה בה משתמש היה מחובר. בעוד שניתן לבטל מאפיין זה בכל הפלטפורמות (ביטול האפשרות מונע מלראות את חותם הזמן של משתמשים אחרים), בנוסף יש אפשרות להשתמש בסטטוס ובתמונה אישית. שימוש נרחב נעשה דרך קבוצות "וואטסאפ" שבו מספר משתמשי "וואטסאפ" (עד 256 משתמשים) משתתפים בצ'אט אחד.

אבטחה

במאי 2011 דווח על פרצת אבטחה ביישום המאפשר גניבה של חשבונות[5] ודיווח נוסף על כך שהתקשורת שביישום אינה מוצפנת, והמידע שנשלח ושמתקבל דרך היישומון ניתן לקריאה באמצעות רחרחן אם האדם שברצונו לקרוא את המידע משתמש באותה הרשת של המשתמש[6]. עם זאת, באתר האינטרנט של "וואטסאפ" כתוב כי כל ההודעות של "וואטסאפ" מוצפנות[7].

בספטמבר 2011 יצאה גרסה 2.6.5 שהביאה לסגירת חורי אבטחה קריטיים שאיפשרו קריאת הודעות של משתמשים אחרים ואף שליחת הודעות בשמם[8].

נוכח תפוצתו הרבה של היישום, פותחו יישומים נוספים המדמים את היישומון ומטרתם היא להונות את משתמשיהם. בספטמבר 2012, חברת האבטחה "ESET" פירסמה את דו"ח האיומים ברשת שלה לחודש אוגוסט ובו דווח על יישום "פייסבוק" המתחזה ליישום "וואטסאפ" המקורי, וייתכן שפרטיהם האישיים של המשתמשים שנפלו בהונאה נגנבו[9]. בנוסף, ביולי 2013 דווח על צעיר מספרד שפיתח דף אינטרנט מתחזה, במסווה של אתר אינטרנט של יישומון המציע למשתמשיו לצפות בהודעות שאחרים שלחו דרך "וואטסאפ". המשתמשים הופנו לאתר אחר שבו הם התבקשו להזין את מספר הטלפון שלהם במטרה לשלוח להם קוד להורדת היישומון למכשירם האישי. הקורבנות להונאה הצטרפו ללא ידיעתם לאתר ששולח פרסומות בתשלום. כ-11,000 משתמשים נפלו בפח והצעיר הרוויח מכך כ-53,000 דולרים בחודשיים[10].

בנובמבר 2014 הכריזה חברת "Open Whisper Systems" על שיתוף פעולה עם "וואטסאפ" להקמת תשתית להצפנה מקצה-לקצה עם פרוטוקול סיגנלשגיאת לואה: (בקריאה לתבנית:הערה) תוכן כפול: WhatsApp Encryption Overview – Technical white paper (PDF). WhatsApp Inc. April 4, 2016. Retrieved April 5, 2016. וגם 2=שמאל.. הקמת התשתית הסתיימה באפריל 2015 וחברת "וואטסאפ" הצהירה שכיום מתבצעת הצפנה חזקה של כל צורות התקשורת של היישומון (שיחות "וואטסאפ" מוצפנות באמצעות פרוטוקול SRTP) באופן כזה, שלפי טענת החברה, אף אחד כולל חברת "פייסבוק" עצמה ש-"וואטסאפ" בבעלותה ואפילו ה-NSA או כל ארגון ממשלתי אחר לא יכול לקבל גישה לתוכן של מיסרון או שיחה כלשהם.

פרטיות

החל מאפריל 2016 "וואטסאפ" החלה להצפין את כל ההודעות, התמונות, הסרטים, ההודעות הקוליות, המסמכים והשיחות של המשתמשים, באמצעות הצפנה מקצה-לקצה. וטענה כי: "כשאתם שולחים הודעה, האדם היחיד שיוכל לקרוא אותה הוא האדם או הקבוצה אליהם אתם שולחים את ההודעה. אף אחד לא יוכל לקרוא את ההודעה שלכם: לא פושעי סייבר, לא האקרים, לא משטרים מדכאים, אפילו לא אנחנו"[11].
למרות זאת, מספר גדול של מומחי אבטחת מידע טוענים שזוהי הצהרה ללא כיסוי, וכי אין כל דרך לדעת שהחברה או כל צד שלישי אחר לא יכול לקרוא את תוכן ההודעות. מכיוון שהחברה לא מספקת גישה לקוד המקור של התוכנה, אי אפשר לדעת האם היא מכילה דלת אחורית או פרצת אבטחה מובנת שתאפשר לצד שלישי לקרוא את תוכן ההודעות[12]שגיאת לואה: (בקריאה לתבנית:הערה) תוכן כפול: Why I Moved from Signal to WhatsApp, Ben Dechrai Blog וגם 2=שמאל..
יש כאלו שאפילו טוענים, שההצפנה מקצה לקצה ביישומון "וואטסאפ" היא "מלכודת דבש", שנועדה למשוך אנשים שמעוניינים לתקשר ביניהם בצורה פרטית ומאובטחת, ועל ידי כך סוכנויות הריגול יוכלו להאזין לתקשורת שלהם באמצעות דלת אחורית או פרצת אבטחה מובנת שמכיל היישומון. בשנת 2013 מידע שהודלף על ידי אדוארד סנודן, הראה שיש דלת אחורית בתוכנת "סקייפ" שמאפשרת לחברת "מיקרוסופט" לשלוח את כל תוכן הודעות המשתמשים לסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית, אף על פי שתוכן ההודעות היה מוצפן מקצה לקצה מבחינה רשמית[13].

ב־13 בינואר 2017 אתר "הגארדיאן" פרסם כתבה שבה נאמר שביישומון "וואטסאפ" יש פרצת אבטחה חמורה שמאפשרת לצד שלישי לנטר אחר הודעות המשתמשים[14], אך המפתחים של מערכת ההצפנה ביישומון "וואטסאפ" ("Open Whisper Systems") וגורמים בחברת "פייסבוק" טענו כי זו אינה דלת אחורית וכאשר משתמש מסוים מחליף מכשיר או מתקין מחדש את יישומון "וואטסאפ" מפתחות ההצפנה משתנים והמשתמש מקבל על כך הודעה, וכך מערכות הצפנה מקצה לקצה פועלות[15].

באוקטובר 2015 "וואטסאפ" החלה להעביר את כל הודעות המשתמשים ביישומון לשרתי "גוגל" באמצעות "גוגל דרייב" כברירת מחדל[16]. צעד זה מעלה תהיות רבות בנוגע להצהרתה של החברה כי אף צד שלישי לא יוכל לקרוא את הודעות המשתמשים, משום שכל הודעות המשתמש מועלות לשרתים של "חברת גוגל" ללא הצפנה מצד "וואטספ" אלא רק אם קיימת הצפנה על ידי השרת.

"וואטסאפ" טוענת כי פרטיותם של נתוני אנשי הקשר של המשתמש נשמרת. לא קיימת אפשרות גישה לנתוני אנשי הקשר של המשתמש, אלא אם כן המשתמש משתף איש קשר באמצעות האפשרות שקיימת בצ'אט "שתף איש קשר"[דרוש מקור]. למרות הבטחה זו, בסוף אוגוסט 2016 שונו כללי השימוש ב-"וואטסאפ" כך שהמידע שותף עם "פייסבוק"[17]. המידע על אנשי קשר שנשמר בשרתי "וואטסאפ" עלול לעבור ל-"פייסבוק" ללא אישור המשתמש - רישום מספר טלפון ב-"פייסבוק" (לעיתים, משתמשי "פייסבוק" יאולצו להזין מספר טלפון לצורכי אימות) ינוצל להצעת אנשי קשר חדשים ב-"פייסבוק" גם לאחר מחיקת המספר מ-"פייסבוק", על בסיס אנשי הקשר ב-"וואטסאפ" שמקושרים למספר הטלפון. כחודש לאחר מכן הממונה על הפרטיות בהמבורג, גרמניה, אסר על חברת "וואטסאפ" לאסוף את המידע בתחומי מדינתו וכן הורה ל-"פייסבוק" למחוק את כל המידע שנאסף ממשתמשי "וואטסאפ" במדינה, בנימוק של הפרת חוק הגנת הפרטיות הגרמני[18].

במרץ 2017, הועלו לאתר ההדלפות "ויקיליקס" אלפי מסמכים של ה-CIA, בין השאר, נכתב בהם על יכולות פריצה של ה-CIA לתוכנות מסרים מיידיים בהן "וואטסאפ".

גרסאות

 • בפברואר 2014 שחררה החברה עדכון למשתמשי ה-"אנדרואיד" שבו ניתן לחסום את חותם הזמן, סטטוס ותמונת הפרופיל.
 • בנובמבר 2014 שלחה החברה עדכון OTA (אנ') (עדכון מהאוויר שלא דרך חנות היישומונים) ובו האפשרות לבדוק האם האדם בצ'אט קרא את ההודעה שנשלחה לו (בפרטי ובקבוצה) באמצעות סימן V כפול בצבע כחול. הדבר גרר ביקורת על אובדן הפרטיות, מה שגרם לחברה להוסיף לאחר מכן אפשרות לבטל את סימן ה-V הכחול. כמו כן, האפשרות לביטול קיימת אך ורק בהודעות פרטיות, ולא בקבוצות.
 • באפריל 2015 הוסיפה החברה אפשרות של שיחות קוליות ביישום.
 • באוגוסט 2015 הוסיפה החברה אפשרות של גיבוי השיחות והמדיה בענן, דבר המקל על משתמשים את המשך השימוש במידע זה גם אם התקינו את היישומון על מכשיר אחר.
 • בנובמבר 2015 הוסיפה החברה אפשרות להוספת הודעות מועדפות בעזרת סימונן בכוכב ובכך להקל את מציאתן לאחר מכן.
 • במרץ 2016 הוסיפה החברה אפשרות לשלוח ולקבל קובצי PDF, ומעל 100 סמלי אימוג'י חדשים, וגיבוי "Google Drive".
 • באפריל 2016 הוסיפה החברה עדכון כך שכל ההודעות, התמונות, הסרטים, ההודעות הקוליות, המסמכים והשיחות של המשתמשים מאובטחים עם הצפנה מקצה-לקצה.
 • בעדכון נוסף הוסיפה החברה את האפשרות לשינוי גופן הטקסט לנטוי, מודגש, מחוק על ידי קו ושילוב ביניהם.
 • ביוני 2016 הוסיפה החברה אפשרות לתגובה להודעה מסוימת בשיחה, שמכילה בתוכה גם קישור להודעה שעליה המשתמש מגיב.
 • באוקטובר 2016 הוסיפה החברה אפשרות לצייר הודעה.
 • בנובמבר 2016 הוסיפה החברה את האפשרות לשלוח ולקבל תמונות מסוג GIF.
 • בנובמבר 2016 נכנסה האפשרות לבצע שיחת וידאו בין משתמשים.
 • בינואר 2017 התווספו 72 אימוג'ים חדשים, חלקם במטרה להראות שוויון בין המינים וחלקם במטרה להוסיף עוד רגשות שאנשים רוצים להביע באימוג'ים, בנוסף התרחש שינוי באופן האימוג'ים, האימוג'ים עכשיו נראים יותר "מציאותיים". "וואטסאפ" הוסיפה גם אפשרות לצפייה בסרטון בסטרימינג.
 • בפברואר 2017 הסטטוס השתנה מטקסט קצר לתמונות וסרטונים, אותם ניתן לשתף עם כל אנשי הקשר או עם אנשי קשר מסוימים. לאחר 24 שעות הסטטוס נמחק (פונקציונליות שהועתקה מ-"סנאפצ'ט").
 • במרץ 2017, בעקבות תלונות משתמשים, החזירה "וואטסאפ" את הסטטוס הישן בנוסף לחדש[19].
 • באפריל 2018, הודיעה חברת "פייסבוק" שהשימוש ב-"וואטסאפ" יותר באירופה רק למי שמלאו לו כבר 16 שנים, כדי להשמע לחקיקת הפרטיות האירופאית GDPR[20].
 • ביולי 2018 הוסיפה החברה אפשרות לערוך שיחת ועידה עד ארבעה משתתפים באמצעות קול/ווידאו.
 • 2019
 • ביולי 2019, הוסיפה החברה אפשרות ליצור לינק ליצירת שיחה חדשה, על ידי שילוב מספר הטלפון בקישור. חידוש זה חוסך זמן בפעולת שליחת הודעה לאינדיווידואל שאינו באנשי הקשר של המשתמש.

"וואטסאפ" במצבי חירום

במקרים של מצבי חירום כגון אסונות טבע, התקפות טרור אלימות וגדולות, מלחמות ומצבים נוספים, המדיה תופסת חלק ניכר. במהלך מבצע צוק איתן בשנת 2014, הגיעו לאזרחי ישראל ידיעות רבות, חלקן שמועות בלבד וחלקן אמיתיות, לגבי מצב הנפגעים, ההתקדמות המבצעית של צה"ל, החלטות הדרג המדיני, דיווחים על משא ומתן ועוד. לפי מחקר שנערך בשנת 2015, "וואטסאפ" משמשת מקור מידע ראשי עבור אזרחים רבים, ויש לה חלק בלתי נפרד משגרת מצבי החירום.[דרוש מקור]

עלות השימוש

"וואטסאפ" ניתנת להורדה בחינם. עד שנת 2016 עלות השימוש ביישום הייתה 0.99 דולר לשנה, כאשר שנת השימוש הראשונה ניתנה בחינם. עם זאת, החברה לא הייתה גובה את התשלום מחלק נכבד מהמשתמשים ואלה נהנו מהיישום בחינם. עד ליציאת גרסה 2.10.1 של היישום למכשירי "iOS" ביולי 2013, נדרשו משתמשי המכשיר לקנות את היישום בתשלום חד-פעמי של 0.99 דולר[21].

ציר זמן

שנה חודש ותאריך סוג אירוע פרטים
2009 4 בפברואר חברה יאן קום מוציא לראשונה את וואטסאפ בקליפורניה.
2009 אוקטובר מימון בריאן אקטון משכנע חמישה חברי Yahoo! לשעבר להשקיע 250,000 דולר במימון זרע[דרושה הבהרה], והוא מעניק להם מעמד מייסד.
2009 אוגוסט מוצר WhatsApp 2.0 שוחרר ב־App Store עבור מכשירי iPhone.[22]
2009 דצמבר מוצר אפשרות חדשה לשליחת תמונות ב־WhatsApp עבור iPhone.
2010 אוגוסט מוצר התחלת תמיכה במכשירי אנדרואיד.[23]
2011 21 בינואר תחרות WeChat, אפליקציית מסרים מיידיים, נוסדה,[24] וצברה פופולריות בסין.
2011 אפריל מימון בסבב הגיוס הראשון של החברה, המייסדים של WhatsApp הסכימו לקחת 8 מיליון דולר מסקויה קפיטל, בנוסף למימון הזרע[דרושה הבהרה] של 250,000 דולר, לאחר חודשים של משא ומתן עם השותף של סקויה ג'ים גוטס.
2011 מאי תחרות נוסדה אפליקציית SnapChat, אפליקציה מתחרה להעברת תמונות בהודעות.[25]
2012 6 בינואר אבטחה האקר לא ידוע מפרסם אתר המאפשר לשנות את הסטטוס של משתמש WhatsApp באופן שרירותי, כל עוד מספר הטלפון היה ידוע.[26][27]
2012 אוגוסט אבטחה צוות התמיכה של WhatsApp מודיע שהודעות הוצפנו בגרסה האחרונה של WhatsApp עבור iOS ו־Android (אך לא ב־BlackBerry, Windows Phone ו־Symbian), מבלי לציין את שיטת ההצפנה.
2013 פברואר כמות משתמשים כמות המשתמשים מגיעה לכ־200 מיליון משתמשים; וכמות העובדים ל־50.
2013 יולי מימון סקויה משקיעה עוד 50 מיליון דולר בסבב השני של המימון, והעריכה את שווי WhatsApp ב־1.5 מיליארד דולר.[28]
2013 16 ביולי מוצר WhatsApp מוצעת בחינם, עם דמי מנוי שנתי של דולר אחד לאחר השנה הראשונה.[29][30]
2013 אוגוסט תחרות Telegram, שירות ענן מבוסס הודעות מיידיות, מושק.[31]
2013 אוגוסט מוצר WhatsApp מציגה הודעות קוליות.[32]
2014 19 בפברואר חברה פייסבוק מכריזה על רכישת ווטסאפ בעלות של 19 מיליארד דולר, הרכישה הגדולה ביותר שלה עד אז[33]. פייסבוק משלמת 4 מיליארד דולר במזומן, 12 מיליארד דולר במניות פייסבוק, ועוד 3 מיליארד דולר במניות חסומות שהוענקו למייסדי ה־WhatsApp.[34]
2014 22 בפברואר מוצר קום אומר שהם עובדים כדי להציג שיחות קוליות בחודשים הקרובים.[דרוש מקור]
2014 מרץ אבטחה מישהו מגלה פרצה בהצפנת WhatsApp באפליקציית Android המאפשרת לאפליקציה אחרת לגשת ולקרוא את כל שיחות הצ'אט של המשתמש בתוכה.[35]
2014 נובמבר מוצר WhatsApp מציג תכונה בשם אישורי קריאה, אשר מתריאה כאשר נמענים קראו את ההודעות שנשלחו אליהם. תוך שבוע, הוצג עדכון המאפשר למשתמשים להשבית תכונה זו כדי שמקבלי הודעות לא ישלחו אישורים[36].
2015 21 בינואר מוצר WhatsApp משיקה את WhatsApp Web, אפשרות לראות את כל השיחוחים ב-WhatsApp על ידי חיבור הטלפון באמצעות קוד QR[37].
2015 21 בינואר מוצר WhatsApp מכריזה על מדיניות שלה על הגבלה על לקוחות צד שלישי, כולל "WhatsApp+"[38] משתמשים לא יוכלו להשתמש בשירותי WhatsApp כלל עד להסרת יישומי צד שלישי.[39]
2015 דצמבר משפטי WhatsApp נסגר לזמן קצר בברזיל לאחר שהוא מנע לבצע האזנות סתר על חשבונות מסוימים של WhatsApp.[40] הוא נסגר שוב בברזיל במאי 2016 וביולי 2016.[41]
2016 18 בינואר מוצר יאן קום מודיע כי WhatsApp לא תחייב יותר את משתמשיה בדולר בכל שנה.[42] אין עדיין תוכנית ברורה למונטיזציה של WhatsApp.[43]
2016 מרץ משפטי דייגו דזודן, אחד ממנהלי פייסבוק, נעצר על ידי המשטרה הפדרלית הברזילאית לאחר שפייסבוק לא הצליחה למסור מידע מתוך חשבון ה־WhatsApp לבקשת שופט לחקירת סחר בסמים.[44]
2016 2 במרץ מוצר WhatsApp מציג את התכונה "שיתוף מסמכים", המאפשרת בתחילה למשתמשים לשתף קובצי PDF[45].
2016 5 באפריל מוצר, אבטחה WhatsApp ו־Open Whisper Systems מודיעים כי הם מסיימים להוסיף הצפנה מקצה-לקצה[46] לכל צורה של תקשורת ב־WhatsApp, וכי משתמשים יכולים כעת לאמת את המפתחות של אחרים.[47][48][49]
2016 10 במאי מוצר WhatsApp הציגה תמיכה עבור שתי מערכות ההפעלה Windows ו־Mac.[50]
2017 5 בספטמבר מוצר WhatsApp החלה בדיקה חיצונית של פלטפורמה ארגונית המאפשרת לחברות לספק שירות לקוחות למשתמשים בקנה מידה[דרושה הבהרה].[51] חברת התעופה KLM משיקה שירות כזה[52].

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

Vered Malka, Yaron Ariel, Ruth Avidar, Media, War & Conflict, SAGE

הערות שוליים

 1. דפנה מאור, פייסבוק קונה את ווטסאפ בסכום עתק של 19 מיליארד דולר, באתר TheMarker‏, 20 בפברואר 2014
 2. מ-31 בדצמבר 2016 ווטסאפ איננה פעילה בגרסאות המוקדמות של מערכות ההפעלה השונות
 3. Josh Constine‏, WhatsApp hits 1.5 billion monthly users. $19B? Not so bad‏, באתר TechCrunch, ‏1 בפברואר 2018
 4. אילן גטניו, "ווטסאפ תגביל את גיל המשתמשים" ישראל היום 18.08.2019, עמוד 21
 5. בראד מקארטי, ההרשמה בוואטסאפ משאירה את המשתמשים חשופים לגניבת חשבונות, אתר The Next Web, מה-23 במאי 2011.
 6. וואטסאפ מדליף שמות משתמשים, מספרי טלפון והודעות, אתר YourDailyMac, מה-19 במאי 2011.
 7. האם ההודעות שלי מאובטחות?, אתר WhatsApp.
 8. דורית שקף, עדכון גרסה משמעותי לאפליקציית המסרים WhatsApp, אתר iPhoneil, מה-8 בספטמבר 2011.
 9. יוסף פאר, הונאה ברשת: אפליקציית "וואטסאפ" מזויפת, אתר כיכר השבת, מה-11 בספטמבר 2012.
 10. חדשות 2, הונאת הווטסאפ הגדולה: 11,000 משתמשים נפלו בפח, אתר mako, מה-21 ביולי 2013.
 11. ההודעה הרשמית שפרסמה החברה, בכתבה באתר geektime
 12. Adding End-To-End Encryption To WhatsApp Is Great...But Not Quite As Secure As People May Think, באתר techdirt
 13. מיקרוסופט איפשרה לסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית גישה להודעות מוצפנות של משתמשים בסקייפ, באתר הגארדיאן
 14. פרצת אבטחה באפליקצית וואטסאפ מאפשרת לנטר אחר הודעות מוצפנות באתר הגארדיאן
 15. אין דלת אחורית באפליקצית וואטסאפ, באתר של Open Whisper Systems
 16. השיחות בוואטסאפ מועלות לשרתי גוגל, באתר מאקו
 17. גלי פיאלקוב, ‏ווטסאפ משתפת את המידע שלנו עם פייסבוק; איך מונעים זאת?, באתר "אנשים ומחשבים", 28 באוגוסט 2016
 18. יניב הלפרין, ‏גרמניה לפייסבוק: אסור לכם לאסוף מידע על משתמשי ווטסאפ, באתר "אנשים ומחשבים", בספטמבר 2016
 19. באתר tgspot
 20. ראיון עם פרופ' שיזף רפאלי ב"כאן תרבות"
 21. אהוד קינן, וואטסאפ לאייפון יעלה דולר בשנה, באתר ynet, 17 ביולי 2013
 22. "WhatsApp 2.0 is submitted - WhatsApp Blog". בדיקה אחרונה ב-5 ביוני 2016. 
 23. "Three-quarters of WhatsApp users are on Android, 22% on iOS (study)". בדיקה אחרונה ב-5 ביוני 2016. 
 24. "5 years of WeChat". בדיקה אחרונה ב-5 ביוני 2016. 
 25. "Snapchat". בדיקה אחרונה ב-5 ביוני 2016. 
 26. Schellevis, Joost (12 בינואר 2012). "What’s app status: van Anderen os nog speeds te wijzigen" (בהולנדית). Tweakers. בדיקה אחרונה ב-12 בינואר 2012. 
 27. rvdm (12 בינואר 2012). "How What’s app net works". Wire trip. אורכב מ-המקור ב-November 5, 2013. בדיקה אחרונה ב-7 באפריל 2013. 
 28. "PrivCo". בדיקה אחרונה ב-30 במאי 2016. 
 29. "The Granddaddy Of Messaging Apps, WhatsApp, Finally Goes For A Subscription Model on iOS". בדיקה אחרונה ב-8 ביוני 2016. 
 30. "WhatsApp, the Internet Messenger, to Become Free". בדיקה אחרונה ב-28 באוגוסט 2016. 
 31. "Russia's Zuckerberg launches Telegram, a new instant messenger service". בדיקה אחרונה ב-5 ביוני 2016. 
 32. "Voice Messaging Comes To Whatsapp". בדיקה אחרונה ב-6 ביוני 2016. 
 33. "WhatsApp Was Valued At ~$1.5B In Final Round Before Sale". Techcrunch. בדיקה אחרונה ב-22 בפברואר 2014. 
 34. "Facebook to Buy WhatsApp for $19 Billion". בדיקה אחרונה ב-28 באוגוסט 2016. 
 35. "Hole In WhatsApp For Android Lets Hackers Steal Your Conversations". בדיקה אחרונה ב-6 ביוני 2016. 
 36. "Whatsapp now lets you disable Read notifications". 15 בנובמבר 2014. 
 37. "WhatsApp Web". 21 בינואר 2015. 
 38. "(Updated) WhatsApp begins crackdown on unlicensed 3rd party clients". בדיקה אחרונה ב-6 ביוני 2016. 
 39. "WhatsApp Says It's Not "Permanently" Banning Users From Its Service, Just Blocking Third-Party Clients". בדיקה אחרונה ב-6 ביוני 2016. 
 40. "Brazil Restores WhatsApp Service After Brief Blockade Over Wiretap Request". 17 בדצמבר 2015. בדיקה אחרונה ב-28 באוגוסט 2016. 
 41. "WhatsApp Is Briefly Shut Down in Brazil for a Third Time". 19 ביולי 2016. בדיקה אחרונה ב-28 באוגוסט 2016. 
 42. "Whatsapp to Drop Subscription Fee". Wall Street Journal. Dow Jones & Company, Inc. 18 בינואר 2016. בדיקה אחרונה ב-18 בינואר 2016. 
 43. "No Subscription Charges For WhatsApp: Does Facebook Have A Monetization Strategy In Place?". בדיקה אחרונה ב-30 במאי 2016. 
 44. "Brazil Arrests Facebook Executive in WhatsApp Data Access Case". 1 במרץ 2016. בדיקה אחרונה ב-28 באוגוסט 2016. 
 45. "WhatsApp adds support for document sharing, but only PDFs at launch". TechCrunch. 2 במרץ 2016. בדיקה אחרונה ב-2 במרץ 2016. 
 46. ""What is new Feature of Whatsapp?"". בדיקה אחרונה ב-2 בדצמבר 2016. 
 47. Metz, Cade (5 באפריל 2016). "Forget Apple vs. the FBI: WhatsApp Just Switched on Encryption for a Billion People". Wired. Condé Nast. בדיקה אחרונה ב-5 באפריל 2016. 
 48. Lomas, Natasha (5 באפריל 2016). "WhatsApp completes end-to-end encryption rollout". TechCrunch. AOL Inc.. בדיקה אחרונה ב-5 באפריל 2016. 
 49. "WhatsApp Introduces End-to-End Encryption". 5 באפריל 2016. בדיקה אחרונה ב-28 באוגוסט 2016. 
 50. "Introducing WhatsApp's desktop app", WhatsApp Blog, 10 במאי 2016, בדיקה אחרונה ב-11 במאי 2016 
 51. "Building for People, and Now Businesses". WhatsApp.com. 
 52. "KLM first airline with verified WhatsApp business account". KLM first airline with verified WhatsApp business account. בדיקה אחרונה ב-21 בדצמבר 2018. 


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0