מירנדה IM

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Miranda IM
Miranda IM logo.svg
תצלום מסך של התוסף TabSRMM
מפתח מפתחים שונים
מערכת הפעלה Windows
סוג רישיון GPL
קטגוריה מסרים מיידיים
www.miranda-im.org

מירנדה IM היא תוכנת קוד פתוח המהווה לקוח לרשתות מסרים מיידיים עבור מערכת ההפעלה Windows, ששמה דגש בצורה קפדנית על עקרונות הפשטות והיעילות. עם הצגת גרסה 1.0 ייתכנו כמה שינויים בהצמדות עקרונות אלו.

מירנדה מספקת שלד לקוח בסיסי וארכיטקטורת תוספים מתקדמת, שהיא לב העניין. תמיכה בפרוטוקולי מסרים מיידיים נבחרים ותכונות נוספות מיושמים בעזרת תוספים אופציונליים, אשר כמה מהם מגיעים עם החבילה הארוזה של מירנדה כברירת מחדל והשאר ניתנים להורדה מאתר הבית של מירנדה. כך נשארת מירנדה בלתי-תלויה ומהירה, מאחר שהמשתמש יכול בקלות להסיר תכונות שאינו משתמש בהם. נכון לכתיבת שורות אלה ישנם כ-450 תוספים עבור מירנדה.

קישוריות

פרוטוקולים הנתמכים על ידי מירנדה בעזרת תוספים:

ופרוטוקולים נוספים שלא מפורטים לעיל.

מירנדה, שבמקור נועדה להיות לקוח אלטרנטיבי לרשת ICQ, יצאה לציבור לראשונה בשנת 2000 ופיתוחה המשיך מאז. גרסת מירנדה 0.9.43 יצאה ב־6 בפברואר 2012.

בעוד תיקוני שגיאות ותכונות משניות עדיין מתוכנתות לתוך קוד המקור, המפתחים הציגו את הגרסה העיקרית הבאה (1.0) שתכיל קוד שנכתב מחדש שיאפשר תכונות חדשות ויכולות נרחבות מעבר למה שמציעה הארכיטקטורה הנוכחית.

מירנדה ברוב חלקיה אינה תומכת בכיוון כתיבה עברי (המאפשר הצגה של תיבת ההתכתבות בתצורת מימין־לשמאל) אך ניתן להשתמש בתוספי קריאה וכתיבה מימין לשמאל כמו "TabSRMM". כמו כן, עקב לחצים מצד משתמשים ישראלים נוספה תמיכה ביישור רשימת אנשי הקשר על ידי מפתחי התוספים בתוספי רשימות הקשר השונים (Clist Nicer, Clist Modern ועוד) כך שניתן ליישר את שמות אנשי הקשר ולסדר את הסמלים המופיעים עבור אותם המשתמשים בהתאם.

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0