אולימפיאדת השחמט 1996

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אולימפיאדת 1996
עיר ירוואן, ארמניה
אתר Sports and Concert Complex
שופט ראשי Alesha Khachatrian (ארמניה)
קבוצות משתתפות 114
מס' משתתפים 665 (מהם 171 רבי אמנים ו-162 אמנים בינלאומיים)
מס' משחקים 3160
שיטה שווייצרית - 14 מחזורים

אולימפיאדת השחמט ה-32 אורגנה על ידי פיד"ה וכללה תחרות פתוחה ומספר אירועים נוספים לקידום השחמט. היא התקיימה בירוואן, שבארמניה, בין 15 בספטמבר ל-2 באוקטובר 1996.

התחרות הפתוחה

תוצאות הגמר

# מדינה שחקנים נקודות
1 רוסיהרוסיה  רוסיה גארי קספרוב, ולדימיר קרמניק, אלכסיי דרייב, פטר סבידלר, יבגני ברייב, סרגי רובלבסקי 38.5
2 אוקראינהאוקראינה  אוקראינה וסילי איוונצ'וק, ולדימיר מלניוק, אולג רומנישין, איגור נוביקוב, אלכסנדר אונישצ'נקו, סטניסלב סבצ'נקו 35
3 ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית בוריס גולקו, אלכסנדר ירמולינסקי, ניק דה פירמיאן, גרגורי קיידנוב, ג'ואל בנג'מן, לרי קריסטיאנסן 34
4 אנגליהאנגליה  אנגליה נייג'ל שורט, מייקל אדמס, ג'ונתן ספילמן, מטיו סדלר, מיכאל חודג'סון, סטיארט קונקווסט 34
5 ארמניהארמניה  ארמניה ולדימיר אקופיאן, רפאל ואגניאן, סמבט לפוטיאן, ארטשס מינסיאן, אשוט אנסטסיאן, ארשק פטרוסיאן 33.5
6 ספרדספרד  ספרד אלכסיי שירוב, מיגל אילסקס קורדובה, חורדי מדם בדאיס, דוד גרסיא אילונדיין, פבלו סו סקונדו קרילו, פליקס איזטה צברי 33.5
7 בוסניה והרצגובינהבוסניה והרצגובינה בוסניה והרצגובינה איוון סוקולוב, פרדרג נוקוליץ',בויאן קוראיצ'ה, אמיר דיזדרביץ',נדלקו קלצ'ביץ', מוחמד סיננוביץ' 33.5
8 גאורגיהגאורגיה  גאורגיה זוראב אזמאיפרשווילי, גיאורגי גיאורגידזה ,זוראב צורואה, גנדי זייצ'יק, לאשה יאניגבה, קבישה סופטשווילי 33
9 בולגריהבולגריה  בולגריה וסלין טופאלוב, קיריל גאורגייב, וסיל ספסוב,ולדימיר דימיטרוב, ולדימיר גאורגייב, בוריס צ'לדבשב 33
10 גרמניהגרמניה  גרמניה ארטור יוסופוב, רוברט היבנר, רוסטם דאוטוב, אריק לוברון, יורג חיקל, קריסטופר לוץ 33

מדליות אישיות

זהב כסף ארד
התוצאה הטובה ביותר גארי קספרוב (רוסיה) - 2873 וסילי איוונצ'וק (אוקראינה) - 2809 אלכסנדר ירמולינסקי (ארצות הברית) - 2760
הלוח הראשון מוחמג אל מודקי (קטר) עם תוצאה 8 מ-10 (80%) גארי קספרוב (רוסיה) עם תוצאה 7 מ-9 (77.8%) וסילי איוונצ'וק (אוקראינה) עם תוצאה 8.5 מ-11 (77.3%)
הלוח השני ריצ'רד רובינסון (ברמודה) עם תוצאה 8 מ-10 (80%) אלכסנדר ירמולינסקי (ארצות הברית) עם תוצאה 8 מ-11 (72.7%) גיאורגי גיאורגדזה (גאורגיה) עם תוצאה 8.5 מ-12 (70.8%)
הלוח השלישי סידלי יולדשב (אוזבקיסטן) עם תוצאה 11 מ-14 (78.6%) שוחר צ'איביצ'ית (תאילנד) עם תוצאה 7 מ-9 (77.8%) ולדימיר מגאי (קירגיזיה) עם תוצאה 10.5 מ-14 (75%)
הלוח הרביעי מתיו סדלר (אנגליה) עם תוצאה 10.5 מ-13(80.8%) ורפול סונטורנפומגסטורן תאילנד) עם תוצאה 7 מ-9 (77.8%) פטר סבידלר (רוסיה) עם תוצאה 8.5 מ-11 (77.3%)
לוח עתודה ראשון קרמן אסיריאן (ארמניה-2) עם תוצאה 10 מ-12(83.3%) יבגני ברייב (רוסיה) עם תוצאה 7.5 מ-10 (75%) טרייס נדב (מקדוניה) עם תוצאה 8 מ-11 (72.7%)
לוח עתודה שני ג'פרי מקומבי (אוגנדה) עם תוצאה 7.5 מ-8 (93.8%) פבל פצ'ולה (סלובקיה) עם תוצאה 7 מ-8 (87.5%) אמיר מלכי (איראן) עם תוצאה 6.5 מ-8 (81.3%)

נבחרת ישראל

באולימפיאדה זו השתתפה נבחרת ישראל שכללה את:

הנבחרת זכתה במקום ה-17.

להלן התוצאות הקבוצתיות:

התחרות לנשים

תחרות לנשים
קבוצות משתתפות 74
מס' משתתפים 294 (כולל 2 רבי אמנים, 7 רבי אמנים לנשים, 33 אמנים בינלאומיים ו-68 אמנים בינלאומיים לנשים
מס' משחקים 1551
שיטה שווייצרית - 14 מחזורים

אולימפיאדת ה-32 לנשים התקיימה במקביל לתחרות הפתוחה.

תוצאות הגמר

# מדינה שחקנים נקודות
1 גאורגיהגאורגיה  גאורגיה 30
2 הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין  סין 28.5
3 רוסיהרוסיה  רוסיה 28.5
4 אוקראינהאוקראינה  אוקראינה 26.5
5 הונגריההונגריה  הונגריה 26
6 רומניהרומניה  רומניה 25.5
7 ישראלישראל  ישראל 25
8 קזחסטןקזחסטן  קזחסטן 24.5
9 פוליןפולין  פולין 24.5
10 אנגליהאנגליה  אנגליה 24

מדליות אישיות

זהב כסף ארד
התוצאה הטובה ביותר ג'וּ צֶ'ן (סין) - 2561 ננה יוסליאני (גאורגיה) -2539 כתוואן אראחמיה (גאורגיה) - 2605
הלוח הראשון מרי אובזובה (טורקמניסטן ) עם תוצאה 10.5 מ-14 (75%) מרטה פיירו בקוארה (אקוודור) עם תוצאה 9.5 מ-13 (73.1%) סופיה פולגאר (הונגריה) עם תוצאה 10 מ-14 (71.4%)
הלוח השני ג'וּ צֶ'ן (סין) עם תוצאה 10 מ-13 (76.9%) ננה יוסליאני (גאורגיה) עם תוצאה 10 מ-13 (76.9%) מריה דיאז (האנטילים ההולנדיים) עם תוצאה 10.5 מ-14 (75%)
הלוח השלישי' כתוואן אראחמיה (גאורגיה) עם תוצאה 8 מ-10 (80%) נדידה רפרון (אוזבקיסטן) עם תוצאה 9 מ-12 (75%) ילנה סדינה (אוקראינה) עם תוצאה 9.5 מ-13 (73.1%)
לוח עתודה מרטה זלינסקה (פולין) עם תוצאה 6 מ-7 (85.7%) אלה פיטם (ישראל) עם תוצאה 9.5 מ-12 (79.2%) רחל פסקוא (הפיליפינים) עם תוצאה 6.5 מ-9 (72.2%)

נבחרת ישראל

באולימפיאדה זו השתתפה נבחרת ישראל שכללה את:

הנבחרת זכתה במקום ה-7.

להלן התוצאות הקבוצתיות:

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.