אופרה מיני

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Opera Mini
Opera 2015 icon.svg
תמונת מסך של עמוד הבית של ויקיפדיה העברית באופרה מיני 14.0.0 במערכת ההפעלה iOS 10
תמונת מסך של עמוד הבית של ויקיפדיה העברית באופרה מיני 14.0.0 במערכת ההפעלה iOS 10
מפתח Opera Software
גרסה אחרונה

18.0.2254.106542 (לאנדרואיד) ב-8 באוגוסט 2016
14.0.0 (ל-iOS) ב-16 ביוני 2016
8.0.1 (לבלקברי) ב-7 באוקטובר 2014
7.1 (לסימביאן) ב-25 בינואר 2013


8.0 (ל-Java ME) (12 במרץ 2014)
מערכת הפעלה Java ME, אנדרואיד,Windows Mobile, iOS, BlackBerry OS, סימביאן, Zeebo, Bada
סוג רישיון Proprietary
קטגוריה דפדפן
opera mini
עמוד ויקיפדיה העברית בדפדפן אופרה מיני

אופרה מיני הוא דפדפן מבוסס J2ME לטלפונים ניידים. הדפדפן נתמך על ידי רוב הטלפונים התומכים ב-JavaMidlets. הדפדפן זמין בשתי גרסאות, גרסה בסיסית לטלפונים בעלי זיכרון מטמון קטן וגרסה מתקדמת לטלפונים בעלי זיכרון מטמון גדול. דגמים אלו ידועים גם בתור MIDP1 ו-MIDP2.

מאפיינים

תרשים מסלול העברת הנתונים לדפדפן: הנתונים מועברים לשרת מיוחד של החברה, אשר מבצע התאמה של האתר למכשיר נייד, ורק אז נשלחים הנתונים אל המכשיר עצמו

שלא כמו דפדפן רגיל, אופרה מיני מקבל את דפי ה-HTML לאחר שהם עוברים קידוד מחדש בשרת ייעודי של חברת אופרה. השרת משכתב את רוחבם של דפי האינטרנט על מנת שיתאימו למסכים קטנים בעזרת אלגוריתם תרגום מיוחד. התוכן מועבר לטלפון בשפה ייעודית בשם OBML ‏(Opera Binary Markup Language), שבהיותה בינארית ולא טקסטואלית, מתאפיינת ביעילות העברת נתונים גבוהה ומתאימה ליכולת העברת הנתונים האיטית יחסית של התקשורת הסלולרית.

אופרה מיני היא תוכנה בעלת ממשק משתמש פשוט וכוללת רק אפשרויות חיוניות. סימניות, שדה חיפוש, רשימת היסטוריה וכפתורי קדימה ואחורה. בהתאם לבחירת המשתמש, ניתן להקטין את הפרדת התמונות המועברות לדפדפן ובהתאם להקטין את נפח הנתונים המועבר, או למנוע לחלוטין את הצגתן ובכך לחסוך אף יותר תעבורת נתונים.

היסטוריה

אופרה מיני יצא לראשונה בנורווגיה בשיתוף עם חברת TV 2 ב-10 באוגוסט 2005. ב-20 באוקטובר אותה שנה הוציאו לשוק גרסת בטא לקהל במדינות סקנדינביה. אחרי תקופת הפצה קצרה במספר מדינות באירופה, הדפדפן יצא בגרסת הפצה עולמית ב-25 בינואר 2006. גרסאות מאוחרות יותר הוסיפו לגרסה המתקדמת תכונות כמו הורדת קבצים לזיכרון המכשיר הנייד, אפשרות לשינוי המראה, שדה חיפוש נוסף לשימוש במנועי חיפוש נוספים, גלישה מאובטחת, אפשרות קבלת שדות RSS, העלאת תמונות, ואפשרות מיון תוכן והצגה נוחה (קיפול רשימות, כלומר צמצום הצגת רשימה ארוכה של לינקים, דבר שמצוי בסרגלי ניווט וכדומה, לשורה אחת בלבד, עם האפשרות לפרוס את הרשימה כדי להשתמש בלינק ספציפי).

ב-8 בינואר 2007 הכריזו חברת Opera Software ויאהו! על שיתוף פעולה, שבעקבותיו כל הגרסאות החדשות של אופרה מיני יגיעו עם חיפוש של יאהו! מותקן כברירת מחדל באתר הבית המובנה. ברירת המחדל הקודמת הייתה מנוע החיפוש גוגל.

מהדפדפן נעדרות תכונות הנפוצות בדפדפנים אחרים, בשל מגבלות טכנולוגיות. אין אפשרות לשמור דפים לגלישה לא מקוונת, לפתוח באופן מקומי דפי HTML או תמונות, להציג דפים הכוללים קוד AJAX ומכיל תמיכה מוגבלת מאד בשליטה במאפייני הדף על ידי קוד CSS.

אופרה מיני 4

ב-19 ביוני 2007 הושקה גרסת בטא של אופרה מיני 4 וכינויה "מֵמַד" (אנגלית: Dimension). גרסת הבטא כוללת את אפשרות להצגת דפי אינטרנט באופן דומה לאופן הצגתם בדפדפן רגיל, על ידי פונקציית הזום ופונקציית המראה הכללי. באפשרות "מראה כללי" המשתמש יכול לעשות זום החוצה בדפי אינטרנט מסוימים, ואז לעשות זום פנימה לתוך חלק כלשהו מדף האינטרנט ולראות את אותו הקטע במצב חלק על כל המסך. פונקציה זו דומה לפונקציה בדפדפן אופרה מבוסס ממשק נינטנדו. ב-7 בנובמבר 2007 הושקה גרסה סופית של אופרה מיני 4.

גרסת הדפדפן למכשירים ניידים שלה אופרה מיני 4 כוללת פונקציית "עכבר וירטואלי" שמקלה בהרבה את הגלישה במכשירים ניידים, כמו כן היא כוללת סינכרון למשתמשים הרשומים באתר אופרה ופונקציית חיוג מהיר הקיימת בדפדפן לשולחן העבודה. הדפדפן גם מאפשר מבט מלא על דף האינטרנט שלא כמו בדפדפנים תומכי מכשירים נידיים אחרים. דפדפן אופרה למכשירים ניידים זמין להורדה חינם.

אופרה מיני 4.1

אופרה 4.1 גרסת בטא יצאה במרץ 2008 החידושים העיקריים שנוספו מהגרסה האחרונה הם:

 • אפשרות חיפוש של ערכים בתוך דף האינטרנט
 • כתיבת כתובת האתר המבוקש בראש העמוד בדומה לדפדפן רגיל במחשב ולא על ידי פתיחה של עמוד חדש בטלפון סלולרי
 • אפשרות העלאת תמונות ישיר אחרי הצילום בפלאפון לבלוג או לאתר FLICKER

אופרה מיני 5

אופרה גרסה 5 הוכרזה בספטמבר 2009. הגרסה מאופיינת בחידושים רבים, והם:

 • ממשק משתמש חדש והרבה יותר נוח לשימוש
 • גלישה בטאבים, כלומר, תמיכה בגלישה במספר חלונות בבת אחת
 • קישורים מהירים - מעבר מהיר לדף השמור כקישור מהיר הישר מעמוד הפתיחה של הדפדפן
 • התאמה מיידית לכל סוג של מכשיר נייד, בין מכשיר עם מסך רגיל לבין מכשיר עם מסך מגע

אופרה מיני 6

אופרה גרסה 6 שוחררה במרץ 2011 ל-אנדרואיד, בלקברי, iOS, סימביאן וגם גרסת J2ME, החידושים המשמעותיים הם:

 • שופרו פונקציית הזום ופונקציית המראה הכללי
 • לחצן "שיתוף"
 • ממשק משתמש משודרג
 • גרסה נפרדת למחשבי לוח

שותפים בהפצה

החברות הבאות והפורטלים האינטרנטים שתפים בהפצת התוכנה

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אופרה מיני בוויקישיתוף

הערות שוליים