איירבראש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איירבראש

איירבראשאנגלית: Airbrush, משמעות מילולית "מברשת אוויר") הוא מרסס ידני קטן דמוי עט המשמש להתזת צבע נוזלי על אובייקט באמצעות אוויר דחוס. ניתן ליישם באמצעותו סוגים שונים של צבע נוזלי (צבעי מים, דיו, שמן וצבעים אקריליים) על גבי משטחים שונים. האיירבראש משמש בעיקר לצביעת ציורים ריאליסטיים, ריטוש תמונות, צביעת ציורי קיר, קריקטורות, קעקועים זמניים, צביעת מכוניות וכדומה.

היסטוריה

הכלי הראשון שדמה במידת מה לאיירבראש הומצא בשנת 1876 על ידי האחים סטנלי, תאומים-ממציאים, אמריקאים, שהפכו אחר כך לחלוצים בתחום המכוניות. האיירבראש הראשון שכונה בשם "איירבראש" נוצר בשנת 1879 על ידי אבנר פילר מאיווה, ארצות הברית. המכשיר לא היה יעיל, והוא כלל דחיסת אוויר ידנית. למרות זאת, אבנר המשיך בפיתוח המכשיר, והמכשיר תפס תאוצה בעולם האומנות. האומן המפורסם הראשון שעשה שימוש באיירבראש היה האימפרסיוניסט האמריקאי וילסון איירויין.

בשנת 1893 הומצא האיירבראש הראשון שעשה שימוש בדחיסת אוויר אוטומטית. הוא הוצג בהתערוכה העולמית של שיקגו לצד פיתוחים מהפכניים כמו הנורה הפלאורסצנטית, המנוע החשמלי ומדיח הכלים. מאז הוא חלק אינטגרלי מעולם האומנות.

מבנה וסוגי איירבראש

איירבראש

המכשיר ודרך פעולתו

המכשיר מעוצב לרוב כמו עט, כאשר בצידו האחד מורכב אגן צבע קטן ובצידו השני מורכב צינור לחץ המזין אוויר דחוס. בקצה המכשיר דמוי העט מורכבות דיזות[1] דרכן מותז הצבע בעת הצביעה. כאשר לוחצים על הדק המכשיר מעברי הצבע והאוויר נפתחים והצבע נמשך עם זרם האוויר על ידי יניקה ונטורית.
את הדיזות שבראש המכשיר ניתן להחליף בהתאם לצמיגות החומר המותז ולקוטר הריסוס הרצוי. ברוב המכשירים המודרניים ישנה אפשרות להחלפה מהירה של אגן הצבע, אפשרות זו מקלה מאוד את עבודת האמן ואת ניקוי ותחזוקת המכשיר.

מקובל להבחין בין שתי תצורות שונות: "איירבראש פעולה אחת" (Single Action) ו"איירבראש שתי פעולות" (Double Action).

  • ב"איירבראש פעולה אחת" לחיצה על הדק המכשיר פותחת בו זמנית את מעברי הצבע והאוויר ולכן דיזות החומר והאוויר חייבות להיות מותאמות במדויק מראש לאופי העבודה הנדרשת. החיסרון בשיטה זו הוא שלא ניתן לווסת את כמות הצבע תוך כדי פעולת האיירבראש.
  • ב"איירבראש שתי פעולות" לחיצה על הדק המכשיר פותחת את מעבר האוויר הדחוס ולחיצה שנייה או הזזה של ההדק לאחור מאפשרת את ויסות כמות הצבע המותז. איירבראש כזה הוא כמובן יעיל ונוח יותר, אך הוא יקר יותר ומצריך מיומנות מסוימת לתפעולו.

דחיסת האוויר

כאמור, על מנת שהאיירבראש יפעל, צריך להגיע אליו זרם בלתי פוסק של גז דחוס כלשהו. ישנן שתי שיטות דחיסה מקובלות כיום:

  • דחיסת אוויר באמצעות מדחס אוויר (קומפרסור) הפועל על מנוע. (לרוב מנוע חשמלי, אך ישנם גם מדחסים הפועלים על בנזין). המדחס מחובר לאיירבראש באמצעות צינור. החיסרון העיקרי של שיטה זו היא הצורך בחיבור לרשת החשמל.
  • שימוש במכלי גז דחוס. רכישת מכלים עם גז דחוס זולה יותר מרכישת קומפרסור וניתן להשתמש בהם גם בתנאי שטח, אולם הם נגמרים מהר, ולחץ האוויר שהם יוצרים אינו אחיד כמו זה של המדחס. בנוסף, שימוש ממושך בבלונים לאורך פרק זמן ארוך הוא יקר מאוד.

ערבוב הצבע עם האוויר הדחוס

ב"איירבראש ערבוב פנימי" הצבע מתערבב עם האוויר בתוך האיירבראש עצמו, וכך נוצר זרם ממוקד מאוד של צבע. ב"איירבראש ערבוב חיצוני" האוויר "מתיז" את הצבע החוצה, וכך נוצרת פעולה הדומה לפעולתו של תרסיס צבע. על כן "איירבראש ערבוב חיצוני" משמש כאשר רוצים לכסות שטח רחב יותר, ו"איירבראש ערבוב פנימי" משמש לציור מדויק.

האיירבראש באומנות

לאיירבראש שימוש מצומצם באומנות של המאה העשרים, וציירים גדולים ממעטים להשתמש בו, אך משתמשים בו רבות בתחומים משיקים, כמו באיורים של ספרי קומיקס ובפרסומות. בנוסף, משתמשים בו רבות לציור על משטחים לא שגרתיים, כמו בציורי קיר ובציור על מכוניות.

אומני רחוב רבים מציירים באמצעות איירבראש, ויוצרים באמצעותו תמונות שנמכרות לתיירים. במקומות מסוימים בארצות הברית, כמו כיכר ג'קסון בניו אורלינס והעיר פנמה סיטי ביץ' שבפלורידה, הדבר הפך למנהג.

האיירבראש בקוסמטיקה

לאיירבראש שימושים רבים בתחום הקוסמטיקה. ביניהם:

  • ציור על ציפורניים - איירבראש משמש קוסמטיקאים רבים לציור על ציפורניים ויצירת דוגמאות.
  • איפור - האיירבראש משמש לעיתים לאיפור, בעיקר של אנשים המופיעים בסרטים או בטלוויזיה. לאורך השנים הוא לא זכה לפופולריות רבה בתור אמצעי איפור, אבל עם התפתחות טכנולוגיית ה-HDTV עלתה קרנו מחדש, מכיוון שהוא מאפשר דיוק מרבי ומאפשר "לעצב" פרטים קטנים מאוד.
  • ציורי גוף וקעקועים - האיירבראש משמש רבות לציור על גוף האדם, וליצירת "קעקועים זמניים".
  • שיזוף - האיירבראש משמש לעיתים כאחת השיטות ליצירת שיזוף חסר שמש. על ידי צביעת העור בצבע חום, ניתן לדמות שיזוף בלי להיאלץ להיחשף לפגעיו.

האיירבראש ככלי לריטוש תמונות

לפני העידן הדיגיטלי האיירבראש שימש כאמצעי העיקרי לריטוש תמונות, שהוא עיצוב מחדש של תמונה שצולמה.

בתקופת שלטונו של יוסיף סטלין, ובייחוד בתקופת הטיהורים הגדולים, היה שימוש אינטנסיבי באיירבראש לעיצוב תמונות ע"פ רצונו של סטלין. לעיתים אף הועלמו אנשים במלואם מתמונות שבהם הם "לא היו רצויים".

האיירבראש שימש גם לריטוש תמונות לא פוליטיות, בייחוד לעיצוב תמונות אופנה של דוגמנים, והסתרת פגמים בגופם או בפניהם.

עם המצאת המחשב והתמונות הדיגיטליות, ירדה קרנו של האיירבראש ככלי לריטוש תמונות. כיום משתמשים במקום בתוכנות עיבוד תמונה ממוחשב, כמו אדובי פוטושופ, כדי לרטש תמונות.

בגרפיקה ממוחשבת

בתוכנות גרפיקה ממוחשבת שונות ישנם כלים המחקים את פעולת האיירבראש על תמונות דיגיטליות. בצייר, למשל, ישנו כלי שצובע באקראי פיקסלים בתוך מעגל המקיף את סמן העכבר. בתוכנות אחרות ישנם כלים שבהם הצביעה היא הדרגתית - פיקסלים רחוקים ממרכז המעגל נצבעים פחות מפיקסלים קרובים למרכז.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איירבראש בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ אחת פנימית דרכה עובר הצבע ואחת חיצונית (Air Cup) דרכה עובר האוויר
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0