אישיות מהתנ"ך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אישיות מהתנ"ך (מכונה לפעמים אישיות מהתנ"ך, אישיות תנכ"ית, או דמות תנכ"ית) היא אישיות המוזכרת בתנ"ך. בין האישים המוזכרים בתנ"ך יש כאלה שסיפור חייהם מתואר בתנ"ך בפירוט רב, לעומת אחרים שמוזכרים באזכור בודד, לפעמים תוך תיאור תפקידם או מקום מגוריהם, לפעמים המידע היחיד המופיע עליהם בתנ"ך הוא שמם.

חלק מהאישים המוזכרים בתנ"ך מופיעים כדמויות אנונימיות, כמו המקושש. חלקם מוזכרים רק באמצעות תפקידם כמו פרעה או מקום מגוריהם כמו האשה השונמית או האשה הצרפית, אחרים מוזכרים לצד ייחוס משפחתי ארוך כמו בן האשה הישראלית[1]. במקרה של חלק מהאישים ששמם נשאר אנונימי בתנ"ך מסרו חז"ל את שמם, על חלקם מסרו חז"ל פרטים מזהים נוספים או תיאורים נוספים מחייהם שאינו מופיע בתנ"ך. פרטים נוספים על האישים המוזכרים בתנ"ך מופיעים לפעמים במקורות חיצוניים אחרים, כמו בספריו של יוסף בן מתתיהו או סופרים אחרים מתקופת הבית השני.

בתנ"ך, שנכתב במהלך תקופה של כאלף שנים, (בין ב'תמ"ח ועד סוף תקופת אנשי כנסת הגדולה בין ג'ת' לג'ת"ק) מתוארים אישים מאדם הראשון, חוה וצאצאיהם עד לתקופת שיבת ציון. חלק מהתיאורים נכתבו בידי נביאים בני התקופה שבה הם נכתבו, וחלקם נכתבו שנים רבות לאחר האירועים.  

מעט מהאישים המוזכרים בתנ"ך חיו גם אחרי סיום כתיבת התנ"ך, לפי שיטות שונות המשיך לחיות מרדכי היהודי מאות שנים אחרי חתימת התנ"ך. אישים אחרים המוזכרים בתנ"ך לא נפטרו.

לפי שיטה המוזכרת בתלמוד[2] מופיעה בתנ"ך גם אישיות שאינה אלא דמות ספרותית - איוב. בתנ"ך מוזכרים גם מלאכים כמו מיכאל וגבריאל, אלו מוזכרים בשמם רק בספר דניאל, אולם לפי חז"ל מוזכרים כבר באנונימיות מספר פעמים בתורה[3] ובנביאים האחרים[4].

חלק מהאישים המוזכרים בתנ"ך היו נביאים, אליהם נאמרו מפי ה' הנבואות שנכתבו בתנ"ך, בולט ביניהם משה רבינו גדול הנביאים, שאף כתב בעצמו את תיאור חייו מפי ה'.

ראו גם

הערות שוליים

Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.