אלקאיד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אלקאיד
Ursa Major constellation map-he.svg
Cercle rouge 100%.svg
מיקומו של אלקאיד בדובה הגדולה
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים הדובה הגדולה
שמות נוספים בנטנאש, η בדובה הגדולה
סוג כוכב הסדרה הראשית כחול
בהירות נראית 1.86
סיווג ספקטרלי B3 V
עלייה ישרה 13ʰ 47ᵐ 32.4ˢ מילי-שניות קשת בשנה
נטייה ‏48″ ‏18′ ‏49°‏+ מילי-שניות קשת בשנה
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 0.58-
מרחק 101 שנות אור
30.97 פארסק
רדיוס 1.8 רדיוסי שמש
מסה 6 מסות שמש
עוצמת הארה פי 150 מהשמש
טמפרטורה 20,000 K
מהירות סיבוב כ-200 ק"מ/שנייה

אלקאיד (בכתיב לועזי: Alkaid מערבית "המוביל"), נקרא גם בנטנאש או η (אטא) בדובה הגדולה, הוא הכוכב בקצה הזנב של הדובה הגדולה (או בקצה היצול של העגלה הגדולה). לאלקאיד ציון בהירות של 1.84+ והוא הכוכב השלישי בבהירותו בדובה הגדולה ואחד הכוכבים הבהירים בשמים.

ציון באייר η (אטא) ניתן לו מכיוון שיוהאן באייר ציין את שבעת כוכבי הקבוצה הבהירים על פי מיקומם ממערב למזרח ולא על פי בהירותם. מקור שני השמות של הכוכב מתייחס לזיהוי עתיק של הקבוצה כשלוש מקוננות (הכוכבים אלקאיד, מיזר ואליות) העומדות ליד מיטת המת (הכוכבים דובהה, מראק, פקדא ומגרז). שמו המלא של הכוכב בערבית היה "אל-קאיד בנאת אל-נאש", כלומר המקוננת המובילה, וממנו נגזרו שני השמות.

תכונות

אלקאיד הוא כוכב הסדרה הראשית כחול, מסוג ספקטרלי B3. הכוכב נמצא במרחק של 101 שנות אור והוא בעל מסה של כ-6 מסות שמש ורדיוס כמעט פעמיים רדיוס השמש. בהירותו היא מדרגה 1.86 והוא מאיר פי 150 מהשמש באור נראה ופי 700 בתוספת הקרינה בתחום העל-סגול, הנוצרת בשל טמפרטורת פני השטח הגבוהה שמגיעה לכ-20,000 קלווין. לו היה הכוכב חם מעט יותר הוא היה פולט קרינת X שנוצרת מהתנגשות של ענני גז הנפלטים ממנו במהירויות גבוהות.

בעוד שמרבית הכוכבים הבהירים בקבוצת הדובה הגדולה נמצאים במרחק דומה, נעים יחד והם בעלי מאפיינים ספקטרלים דומים, אלקאיד, בדומה לדובהה, אינו חלק מהם. הוא רחוק יותר, חם יותר ונע בכיוון אחר משאר הכוכבים, מה שיגרום בעתיד להתפרקות הקבוצה.

קישורים חיצוניים