דובהה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
‏דובהה
Ursa Major constellation map-he.svg
Cercle rouge 100%.svg
מיקומו של דובהה בדובה הגדולה
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים הדובה הגדולה
שמות נוספים α בדובה הגדולה
בהירות 1.81
עלייה ישרה 11ʰ 03ᵐ 43.7ˢ
נטייה ‏03″ ‏45′ ‏61°‏+
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 1.04-
עוצמת הארה פי 300 מהשמש
מערכת
כוכבים נלווים דובהה C / B / A
‏דובהה A
סוג ענק כתום
בהירות 1.87
סיווג ספקטרלי K0 III
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 1.04-
רדיוס 30 רדיוסי שמש
מסה 4 מסות שמש
עוצמת הארה פי 300 מהשמש
טמפרטורה 4,500 K
‏דובהה B
סוג כוכב הסדרה הראשית לבן-צהבהב
בהירות 4.8
סיווג ספקטרלי F0 V
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 1.83
רדיוס 1.3 רדיוסי שמש
מסה 1.7 מסות שמש
עוצמת הארה פי 15 מהשמש
טמפרטורה 7,400 K

דובהה (בכתיב לועזי: Dubhe מערבית ظهر الدب الاكبر - ט'הר א-דבּ אל-אכּבר - הגב של הדוב הגדול) או α בדובה הגדולה הוא הכוכב השני בבהירותו בקבוצת הכוכבים הדובה הגדולה והוא אחד הכוכבים הבהירים בשמים. ציון באייר α (אלפא) ניתן לו מכיוון שהוא הכוכב הבהיר המערבי ביותר בקבוצה ויוהאן באייר ציין את שבעת כוכבי הקבוצה הבהירים על פי הסדר ממערב למזרח ולא על פי בהירותם. הכוכב נמצא בפינה הצפון מערבית של "העגלה הגדולה" והמשך הקו המחבר אותו עם מראק (β בדובה הגדולה) מצביע אל כוכב הצפון.

תכונות

דובהה הוא למעשה מערכת בת ארבעה כוכבים שונים הנמצאת במרחק של כ-124 שנות אור ומכילה ענק כתום ושלושה כוכבים נוספים עמומים בהרבה מסוג ספקטרלי F. תכונה זו מבדילה אותו מרוב כוכבי העגלה, שכן כל השאר למעט אלקאיד הם כוכבים מסוג ספקטרלי A שנמצאים בערך בחצי המרחק ונעים בערך באותו הכיוון. מסיבה זו צפוי דובהה להפרד משאר כוכבי העגלה בעוד מספר אלפי שנים.

דובהה A

דובהה A הוא ענק כתום עם מסה של כ-4 מסות שמש ורדיוס של כ-30 פעמים רדיוס השמש. בהירותו היא מדרגה 1.89 כך שהוא מאיר בערך פי 300 מהשמש. טמפרטורת פני השטח שלו היא כ-4,500 קלווין, מה שגורם לצבעו הכתום, לעומת צבעם הלבן של שאר כוכבי הקבוצה. הכוכב נמצא בשלב של התכת הליום ליסודות כבדים יותר, לאחר שהמימן שבליבתו נגמר. כשיגמר שלב היתוך ההליום, דובהה צפוי להתנפח עוד ולהפוך לענק אדום.

דובהה B

דובהה B הוא כוכב הסדרה הראשית מסוג ספקטרלי F עם מסה של פחות משתי מסות שמש ורדיוס גדול בכ-30% משל השמש. הוא מקיף את דובהה A במרחק של כ-23 יחידות אסטרונומיות בזמן של כ-44 שנים. אף על פי שבהירותו היא מדרגה 4.8, שניתנת לכאורה להבחנה בעין לא מצוידת, קשה להבחין בו גם באמצעות טלסקופ חובבים בשל קרבתו לדובהה A וההבדל הגדול בבהירותם. הטמפרטורה של דובהה B גבוהה בהרבה משל דובהה A - כ-7,400 קלווין כך שצבעו לבן-צהבהב. אם יש לדובהה B כוכב לכת, אז דובהה A יראה ממנו כשמש נוספת שבהירותה כמחצית מהשמש של כדור הארץ.

דובהה C

במרחק של כ-10,000 יחידות אסטרונומיות מדובהה A מקיף אותו זוג נוסף של כוכבים עמומים מסוג ספקטרלי F8 שבהירותם המשותפת היא מדרגה 7. זוג הכוכבים מקיף זה את זה בזמן של כ-6 ימים.

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0