אנדרטת הלוחם הבדואי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנדרטת הלוחם הבדואי
מפת האתר

אנדרטת הלוחם הבדואי נמצאת לצד כביש 77 (כביש המוביל) כקילומטר צפונית למחלף המוביל.

הקמה

שיתוף הפעולה בין הבדואים וצה"ל החל עוד במלחמת העצמאות כשבדואים מהשבט ערב אל הייב מהכפר טובא הביעו את רצונם לעזור לכוחות ההגנה כבר בתחילת המלחמה. מפקד הפלמ"ח יגאל אלון הסכים לצרף לפלמ"ח פלוגה של 70 בדואים שכונתה "פל-הייב".

הבדואים שירתו בצה"ל בעיקר בתפקידי גששים וב-1987 הוקם גדוד הסיור המדברי המורכב בעיקר מבדואים ומשתתף בפעולות ביטחון בגזרת רצועת עזה.

אנדרטת הלוחם הבדואי נמצאת בתוך אתר הנצחה גדול ומטופח. באתר שתי ככרות, אחת על שם יצחק רבין ולידה אבן שחורה גדולה ועליה חקוקות מילותיה של חמוטל בן זאב: "לתת את הנשמה ואת הלב/לתת, לתת כשאתה אוהב". הככר הנוספת הקרויה על שם אריאל שרון. עוד באתר רחבת טקסים, גן תבלינים וגן בו הוצבו ממצאים ארכאולוגים שהתקבלו מרשות העתיקות העוסקים בחיי היום יום בארץ ישראל, כגון בתי בד ועוד.

האנדרטה עשויה בטון שעליו חקוקים בעברית וערבית שמות הנופלים וכן פסוקים בעברית. במקום גם גן הנצחה לחללים שמקום קבורתם לא נודע ובו נמצאים סלעי בזלת שחורים המביעים צער. במרכז האתר נמצא בית יד לבנים ובו חדר הנצחה עם תמונות הנופלים ותיקי זיכרון לכל נופל. בבית גם אולם להתכנסות. באתר יש גם טנק ותותח.

שמות הנופלים חקוקים על אבני זיכרון לבנות במרכז האתר. מדי שנה, ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, מתקיים במקום טקס ממלכתי - צבאי.

גלריה

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0