אנטארס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנטארס
Antares - Eso1726a.tif
אנטרס, כפי שצולם ב-2017 באמצעות הטלסקופ הגדול מאוד.
Scorpius constellation map.svg
Cercle rouge 100%.svg
מיקומו של אנטארס בקבוצת עקרב
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים עקרב
שמות נוספים α בעקרב, כאלב אל עקרב, וספרטילו
סוג על-ענק אדום
בהירות 1.06 משתנה
נטייה ‏55″ ‏25′ ‏26°‏-
משך מחזור השתנות לא סדיר
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 5.28- משתנה
מרחק 600 שנות אור
רדיוס 883 רדיוסי שמש
מסה 15.5 מסות שמש
עוצמת הארה פי 10,000 מהשמש
טמפרטורה 3,600 K
מערכת
כוכבים נלווים אנטארס B
אנטארס B
-
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים -
סוג כוכב הסדרה הראשית כחול
בהירות 5.5
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 0.82-
רדיוס 5 רדיוסי שמש
מסה 7-8 מסות שמש
עוצמת הארה פי 170 מהשמש
טמפרטורה 17,000 K

אנטארס או α בעקרב (מכונה בערבית: قلب العقرب, תעתיק: קלב אלעקרב, תרגום: לב העקרב[1]) הוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצת עקרב, ואחד מהכוכבים הבהירים ביותר בשמי הלילה. יחד עם אלדברן, ספיקה ורגולוס הוא אחד מארבעת הכוכבים הבהירים במישור המילקה. אלדברן, הדומה לו בצבעו, שוכן כמעט בדיוק בכיוון ההפוך ממנו בגלגל המזלות. אנטארס נמצא בבועה המקומית על זרוע אוריון שבשביל החלב.

בשנת 2017 היה לכוכב הראשון (מלבד השמש) אשר הופקו אודותיו תמונות מפורטות.[2]

מאפיינים

השוואת גדלים בין השמש, ארקטורוס ואנטארס

אנטארס הוא על-ענק אדום מטיפוס ספקטרלי M1.5, שנמצא בשלב האחרון של חייו. כתוצאה מסיום היתוך המימן והמעבר להתכת הליום ליסודות כבדים יותר, הכוכב התנפח וקוטרו קרוב ל-4 יחידות אסטרונומיות - יותר מהמרחק בין השמש שלנו למאדים, אך צפיפותו נמוכה מאוד. באור נראה, הכוכב מאיר בעוצמה גדולה פי 10,000 מהשמש, אך אם כוללים גם את התחום התת אדום, שבו נמצאת רוב הקרינה של הכוכב, עוצמת ההארה שלו היא פי 60,000 מהשמש. בהירות הכוכב משתנה באופן לא סדיר בין דרגות 0.9 ו-1.2 על פני מספר שנים.

אנטארס B

לאנטארס יש בן זוג עמום - אנטארס B. זהו כוכב הסדרה הראשית מטיפוס B2.5, שמסתו 7-8 מסות שמש ועוצמת ההארה שלו היא פי 170 מהשמש. זוג הכוכבים מקיפים זה את זה במרחק של כ-550 יחידות אסטרונומיות בזמן מחזור של כ-880 שנים. בשל הבדל הבהירות הגדול קשה מאד להבחין באנטארס B, גם באמצעות טלסקופים גדולים. עם זאת, ניתן לצפות בו בעין בלתי מזוינת למשך כמה שניות בעת ליקוי ירח, כשאנטארס עצמו מוסתר על ידי הירח. כך נתגלה הכוכב ב-13 באפריל 1819. אף על פי שזהו כוכב הסדרה הראשית כחול, הוא נראה בתצפיות ירקרק בשל ניגוד הצבעים עם הענק האדום.

אנטארס בתרבות

מקור שמו של אנטארס הוא במיתולוגיה היוונית. ανταρης פירושו "כנגד ארס (מאדים)", שכן צבעו האדמדם הזכיר לקדמונים את מאדים. צבע ייחודי זה הפך את הכוכב למקור עניין לקבוצות שונות במהלך ההיסטוריה: מקדשים מצריים קדומים רבים נבנו כך שאורו של אנטארס יאיר דרך פתח בגג וישמש בטקסים פולחניים. אנטארס היה גם אחד מארבעת "הכוכבים המלכותיים" של הפרסים הקדמונים, בסביבות שנת 3000 לפנה"ס.

בשנת 1971, נאס"א קראה למודול הירח של אפולו 14 על שם אנטארס. אחת משמונה ספינות התובלה המהירות של חיל הנחתים האמריקאי (T-AKR 294) נקראת "אנטארס" גם היא.

תצפית

הזמן הטוב ביותר לצפות באנטארס הוא בסביבות ה 31 במאי. אז הכוכב נמצא "במנוגד" לשמש, וזורח במשך כל הלילה. למשך כשבועיים-שלושה בסביבות ה 30 בנובמבר אנטארס אינו נראה כלל בשל זוהר השמש, תקופה זו ארוכה יותר בחצי הכדור הצפוני משום שאנטארס נוטה מספר מעלות דרומה ממישור המילקה. בשל קרבתו למישור המלקה מוסתר אנטארס לעיתים על ידי הירח.

כמעלה וחצי ממערב לאנטארס נמצא הצביר הכדורי M4 שקל למוצאו באמצעות משקפת או אפילו ללא ציוד עזר בתנאי תצפית מיטביים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים