א-ב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

א-ב היא תוכנה לעיבוד תמלילים בעברית בסביבת DOS שהייתה פופולרית בישראל בשנות השמונים והתשעים של המאה העשרים. א-ב פותחה על ידי עמי גרינברג, מנכ”ל חברת א-ב גרינברג מהנדסים בשנת 1984. א-ב היה מעבד התמלילים הראשון בעברית שפותח לסביבה זו[דרוש מקור] ותוך זמן קצר הפך להיות מעבד התמלילים הנפוץ ביותר בארגונים בישראל הן במגזר העסקי והן במגזר הממשלתי. לדוגמה: בתי המשפט, משרדי עורכי דין, צה"ל, ממשלה, בנקים גדולים, ובכלל ארגונים קטנים וגדולים[דרוש מקור].

הגרסה הראשונה נכתבה בשפת פסקל ורצה על מחשב IBM PC עם 64kb זיכרון, ללא הארד דיסק ועם שני כונני דיסקטים. א-ב היה מעבד תמלילים פורץ דרך בתקופתו, הראשון שאפשר לעשות כתיבה דו לשונית באותה שורה ומספור סעיפים אוטומטי.

בשנת 1988 הורחב המוצר ושולב בו 'משרד ממוחשב' אשר אפשר מיזוג והדפסה ניהול כרטיסיות ועוד. א-ב היה מעבד התמלילים היחידי ששולב עם 'משרד ממוחשב'.

המתחרה העיקרי של א-ב היה וורדמיל, שעבד על חומרה ייעודית ולאחר מכן עבר ל-PC. בסוף שנות ה-80 נכנסו מעבדי תמלילים פשוטים יותר שכוונו בעיקר למשתמשים ביתיים, דוגמת איינשטיין וקיוטקסט.

בשנת 1992 הנפיקה חברת א-ב גרינברג בבורסה הישראלית, והפכה לחברת התוכנה הישראלית הראשונה על PC שהונפקה בבורסה הישראלית.

התוכנה הייתה מוגנת על ידי דיסקט מוצפן בטכניקה שפותחה על ידי עמי גרינברג ושותפים בחברת דפנדיסק. בשלב מאוחר יותר עברה התוכנה להגנה בשיטת דונגל, שפותחה על ידי חברת אלדין. ההגנה על התוכנה אפשרה לא-ב לגדול ולהגיע להנפקה בבורסה שכן העתקה לא חוקית של תוכנה הייתה דבר שבשגרה בישראל של שנות ה-80.

בשנת 1995 כשהחלה חברת מיקרוסופט לשווק את מעבד התמלילים Word בעברית ב- Windows בחרה החברה אסטרטגית לא להתחרות במיקרוסופט העולמית ועברה לשתף עימה פעולה.

נכון לשנת 2010 מעבד התמלילים א-ב עדיין נמצא בשימוש במספר קטן של משרדים לצורך איחזור מידע ארכיוני שנכתב במקור ב א-ב.