המכלול:מה המכלול איננו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אודות המכלול

תוכן וסגנון כתיבה

המכלול הוא אנציקלופדיה יהודית, וככזה ישנם דברים שהוא איננו. דף זה אמור להתאים לעקרונות וקווים מנחים במכלול, אך אם קיימת סתירה ביניהם, האחרון הוא המכריע.

צורה

המכלול אינו אנציקלופדיה מודפסת. לכן, למכלול אין מגבלת גודל, הוא יכול לכלול קישורים, להתעדכן בתכיפות וכך הלאה. הדבר אומר גם שסגנון הכתיבה והאורך המתאימים לדפוס לא בהכרח מתאימים לכאן.

תוכן

המכלול איננו:

 1. מילון, מונחון, אילן יוחסין או לקסיקון ביוגרפיות.
 2. בימת נאומים או פורום דיונים.
 3. מאגר קישורים.
 4. עיתון - לא לכל התפתחות חדשותית יש מקום במכלול. לפני ש"רצים" לעדכן ערכים במידע חדש שזה עתה פורסם, יש להמתין מעט ולחשוב האם יש לתוספת זאת חשיבות בפרספקטיבה היסטורית. בנוסף, אין מקום לפירוט על כל שינוי והתפתחות בגופים בהם שינויים, פרסונליים למשל, הם לרוב דבר שבשגרה. ראו גם: המכלול:אקטואליה.
 5. המכלול אינו שרת ויקי חופשי – אם אתם מעוניינים להשתמש בטכנולוגיית ויקי או בתוכנת מדיה-ויקי לצורך עבודה משותפת כלשהי, אפילו דף בודד, ישנם אתרים רבים המספקים שירותי אירוח ויקי (חינם או בתשלום). אתם יכולים גם להתקין את תוכנת מדיה-ויקי על המחשב שלכם.
 6. המכלול אינו מקום לפרסום מחקר מקורי – אם ערכתם מחקר ראשוני בנושא כלשהו, פרסמו את תוצאותיכם בכתבי-עת רגילים שיש בהם ביקורת-עמיתים. המכלול ידווח על עבודתכם לאחר שזו תיהפך לחלק מהידע האנושי המקובל. עם זאת, מובן שאינכם חייבים להביא את כל המידע על ערכים מכתבי-עת עם ביקורת-עמיתים. יש להקפיד על איכותם של המקורות.
 7. המכלול אינו מקום לפרסום חידושי תורה אישיים – אם חידשתם חידושי תורה בנושא כלשהו, פרסמו את חידושיכם בקבצים תורניים או בבמות תורניות אחרות, או הדפיסו אותם בספר. יתכן והמכלול ידווח על חידושיכם, אם הם יהפכו לחלק מהידע התורני המקובל. עם זאת, בערכים במכלול המכילים ידע הדורש התייחסות תורנית-חרדית, ישלבו עמיתי מכון חכמת התורה דברי הגות ואספקלריה תורנית המציגה מבט תורני-חרדי. בערכים בהם משולבת הגות תורנית זו מצוין בסוף הערך תבנית:גילוי נאות. מלבד בערכים הנ"ל, גם עמיתי המכון אינם מפרסמים במכלול חידושים שלא פורסמו קודם לכן בבמה תורנית אחרת.
 8. אוספים של מקורות מרשות הציבור ותו לא (כגון ספרים או קודי-מקור בשלמותם, מסמכים היסטוריים מקוריים, מכתבים, חוקים, הכרזות ועוד חומרים מקוריים שיש בהם תועלת רק כשהם מוצגים בנוסח המקורי וללא שינויים) - קטעים קטנים, או חיוניים בהקשרם, של חומר מקורי, כמלל או כתמונה, אמנם דרושים ואין פסול בשימוש במשאבים מרשות הציבור כדי להוסיף תוכן עובדתי וניסוחים לערך. עם זאת, אם אתם מעוניינים לתרום טקסטים מלאים מהסוג המצוין פה, אנא פנו לוויקיטקסט.
 9. דף בית אישי – לעורכי המכלול יש דפים אישיים משל עצמם, אך הם משמשים לעבודה על האנציקלופדיה. כמה עורכים מפורסמים במידת-מה עשויים לתרום משמעותית לערכים אנציקלופדיים על אודות עצמם ועל הישגיהם, ותרומה זו תתקבל על פי רוב; אך הסטנדרטים של ערכים אנציקלופדיים תופסים לגבי דפים כאלה בדיוק כמו לכל ערך אחר. יצירת שפע קישורים והפניות למאמרים אוטוביוגרפיים אינו עולה בקנה אחד עם רוח המכלול. אם אתם רוצים לבנות דף בית אישי בלי קשר לעבודה על האנציקלופדיה, יש הרבה ספקים של דפי בית בחינם במרשתת.
 10. שרת אחסון קבצים – אם אתם מעלים קבצים, אנא העלו רק קבצים שנוגעים לערכים אנציקלופדיים; כל דבר אחר יימחק.
 11. מדיום פרסומי – ערכים במכלול לא נועדו לקדם מכירתו של מוצר או שירות כלשהו. האנציקלופדיה אינו כלי שיווקי.
 12. אתר חדשות – המכלול לא צריך לספק דיווחי חדשות על אירועים בעת התרחשותם, אך יצירת ערכים אנציקלופדיים על נושאים בחדשות אפשרית (אם כי כדאי להמתין ולא לכתוב מידע חדשותי מיד, כדי לראות אם קיימים עדכונים). תהליך העבודה במכלול מאפשר בנייה משותפת ועדכנית של אקטואליה בעלת חשיבות היסטורית, כל עוד הוא נכתבת כערכים אנציקלופדיים. כשהכותבים מוסיפים חדשות טריות לערכים, עליהם להשתמש בלשון עבר, כדי שהחדשות תהיינה הגיוניות גם כשיקראו אותן בעוד כמה שנים. באותו אופן, אין להשתמש במונחים כגון "בשנים האחרונות". דוגמה לכך הוא הערך רעידת האדמה באוקיינוס ההודי (2004) שנכתב בזמן האירועים.
 13. מדריך דפי זהב או כלי לניהול עסקים - אנחנו כאן בעסקי כתיבת אנציקלופדיה משובחת בלבד. לדוגמה: ערך על עיתון, בדרך כלל, לא צריך לציין אירועים עתידיים, מבצעים שמתקיימים, מספרי טלפון וכו' (אף על פי שאזכור אירועים ומבצעים עיקריים הוא כמובן קביל). כמו כן, עמוד השיחה הקשור לערך נועד לשיחה על הערך, לא לניהול העסק נשוא הערך.
 14. מקום לבקשות עבודה או הצעות עבודה - המכלול איננו לשכת התעסוקה. הודעות בדבר היכן ניתן להשיג עבודה תימחקנה ללא התראה מוקדמת.
 15. מקום להגשת עזרה מקצועית – המכלול איננו מתיימר להביא עזרה מקצועית לעולם. המטרה היא ליצור אנציקלופדיה.
 16. אתר הומוריסטי - על כן, כל ערך פיקטיבי בו יימחק לאלתר.
 17. אתר סטטיסטיקות - על כן, אין בו מקום לסטטיסטיקות שונות (רשימת תוצאות משחקים נרחבת). עם זאת, ניתן לכתוב על מאפיינים סטטיסטיים (דמוגרפיה של מקומות יישוב, לדוגמה).
 18. ויקיפדיה - נוהג שקיים בוויקיפדיה לא בהכרח קיים גם במכלול ואינו מחייב אותו. זאת בדומה לכל אחת מהוויקיפדיות בשפות השונות אשר כל אחת היא עצמאית במידה רבה, למעט הכללים של קרן ויקימדיה, ובכל ויקיפדיה יש לחברי הקהילה חופש נרחב לקבוע את הנהוג והמקובל אצלם. בפרט, קיומו של ערך בויקיפדיה לא מבטיח את הצורך בקיומו ושמירתו במכלול.

המכלול איננו אוסף צילומים

 1. המכלול איננו אוסף צילומים או שרת לאחסון תמונות. אין להעלות קבצים אשר לא נעשה או ייעשה בהם שימוש בערכים. תמונות שאינן מוגנות בזכויות יוצרים ניתן, ואף רצוי, להעלות למאגר התמונות הגדול בעולם, "ויקישיתוף".

המכלול איננו מילון

 1. הגדרות מילוניות – אין ליצור ערך רק כדי להגדיר מונח, אם כי ערך יכול וצריך להיפתח בהגדרה או בתיאור ברור של הנושא. אם אתם נתקלים בערך שאינו אלא הגדרה (פעמים רבות, ערכים כאלה נמנים עם קטגוריית הקצרמרים), חשבו אם יש מידע שאתם יכולים לתרום בנושא ומתאים לאנציקלופדיה. אם אתם רוצים לתרום ערכים מילוניים, תוכלו לתרום אותם למיזם ויקימילון.
 2. רשימות של הגדרות מילוניות – ערך יכול להיות הפניה לדפים אחרים, כאשר מילה הוא כללית מכדי להיות משויכת לנושא אחד. לדף כזה קוראים "דף פירושונים". כמו כן, המכלול כולל מונחונים – רשימות מונחים בתחומים שונים.
 3. מדריך לשימוש בשפה – המכלול אינו עוסקת בתיאור אופן השימוש בביטויים וכו', אך לעתים קרובות, חשוב מאוד, בהקשר של ערך אנציקלופדי, לומר איך בדיוק משתמשים במילה/בביטוי.
  1. (כהרחבה לסעיף הקודם) מילון עגה (סלנג) וביטויים של בני ישיבות ("ישיבישערס"), מתכנתים או כל נושא אחר - איננו מלמדים אנשים איך לדבר כמו בן ישיבה או מתכנת. אנו כותבים אנציקלופדיה. עם זאת ערכים, אפילו מעמיקים מאוד, על ההווי הישיבתי יתקבלו בברכה, ואם מושגים מעגת בני הישיבות הכרחיים לצורך הבנת הערכים, מובן שייטב אם ייכתבו.
 4. אילן יוחסין או לקסיקון ביוגרפיות - ערכים ביוגרפיים צריכים להיכתב רק על אנשים בעלי הישגים מסוג כלשהו. קנה מידה טוב להישגים הוא אם האדם מופיע במספר מקורות חיצוניים. כמובן, ניתן להזכיר דמויות משניות במסגרת ערכים אחרים.

המכלול איננו בימת נאומים

 1. פורומי דיונים – אנא נסו להיצמד למשימה – יצירת ערכים אנציקלופדיים. למרות שממבט ראשון אפשר קצת להתבלבל, המכלול אינו פורום דיונים או חדר שיחה, אך מובן, שאתם יכולים לשוחח עם אנשים בדפי המשתמש שלהם, ואתם יכולים ללבן סוגיות הנוגעות לערכים בעמודי השיחה הרלוונטיים.
 2. תעמולה או קידום רעיונות מכל סוג שהוא – ערך יכול לדווח באופן אובייקטיבי מה אומרים מצדדיו של רעיון מסוים, כל עוד שואפים לשמור על איזון ועל נקודת מבט נייטרלית.
 3. דפי הערצה נלהבים או ביקורות קטלניות – ביוגרפיות וערכים על תכנים ואישים אמורים להיות ערכים אנציקלופדיים ונייטרלים ללא הערצה או ביקורת אישית.
 4. ערכים אישיים המבטאים את דעתכם הפרטית בנושא (פובליציסטיקה) – המכלול אמור לקבץ את הידע התורני והאנושי; לא לשמש ככלי להפיכת דעות אישיות לחלק מהידע התורני והאנושי. במקרה הנדיר, שבו דעותיו של אדם בודד מספיק חשובות בכדי לדון בהן, עדיף לתת לאנשים אחרים, שאותן דעות חשובות להם, לכתוב עליהן.
 5. כלי לפרסום וקידום עצמי – איננו צריכים ערכים על נושאים, רק משום שלכותב יש קשר אליהם. קישורים מסחריים הם בסדר, כל עוד הם מסייעים בזיהוי תאגידים גדולים הקשורים לנושא. רצוי גם שלא ליצור ערכים על עצמכם או על מיזמים שיש לכם מעורבות אישית גדולה בהם – ראו המכלול:אוטוביוגרפיה למידע נוסף.

המכלול איננו מאגר קישורים

 1. מאגר רשימות של נושאים, שהקשרים ביניהם רופפים - כגון ציטוטים, פתגמים או אנשים. אך אין פסול ביצירת רשימות, אם הערכים בהן מפורסמים בזכות הקשר שלהם או התרומה המשמעותית שלהם לנושא הרשימה.
 2. אוספים של קישורים חיצוניים ותו לא - הוספה סדרתית של קישורים של אותו מחבר או מאותו אתר (בייחוד אם מדובר באחד מבעלי או עורכי האתר) מעלה חשד להוספת קישורים מתוך אינטרס לפרסום (ראוי לציין כי המכלול איננו משפר דירוג במנועי חיפוש). במקרה זה עדיף לנהוג לפי מאמר החכם מכל אדם "יהללך זר ולא פיך" ולאפשר לגורם אובייקטיבי להחליט האם הקישור מוסיף לערך הנדון או לא. כמובן, אין פסול בהוספת רשימת קישורים ורשימת מקורות מקוונים שהשתמשתם בהם בכתיבת הערך (ביבליוגרפיה).
 3. אוספים של קישורים פנימיים ותו לא - כמובן, אין פסול בדפי פירושונים, כאשר המילה הוא כללית מכדי להיות משויכת לנושא אחד.

קהילה והתנהלות

המכלול איננו:

 1. מועדון ויכוחים או זירת קרב – המכלול אינו מקום לניהול מלחמות אידאולוגיות, מריבות אישיות והפצת פחד או שנאה. הפיכתם של דיונים בנושאי תוכן או מדיניות ליריבויות אישיות מנוגדת למטרות ועקרונות המכלול.
 2. אנרכיה – העובדה שהמכלול הוא מיזם שיתופי אין פירושה שחלק מתכליתה הוא לחקור את ההתכנות של קהילות שיתופיות. תכליתנו הוא לבנות אנציקלופדיה. כל זה כמובן לא שולל את העובדה שחלק נכבד מהצלחתנו נובע בדיוק מהפתיחות של המיזם.
 3. דמוקרטיה – המכלול איננו ניסוי בדמוקרטיה או בכל שיטת ממשל אחרת. המכלול עוסק בעובדות, ואלה מטבען אינן מתכופפות בפני רצון הרוב. לאור זאת, יש להשתדל לפתור מחלוקות בהסכמה ומתוך התבססות על מקורות אמינים ונייטרליים, ולא באמצעות הצבעות. יש להימנע מהיצמדות עיקשת להחלטות שהתקבלו בהצבעה בעבר אם הדבר מפריע להתפתחות האנציקלופדיה.
 4. מונרכיה – המכלול שייך לכל קוראיו, אין בו משתמשים בעלי מעמד גבוה יותר מאחרים.
 5. בירוקרטיה – החוקים אינם מטרת קיומה של הקהילה, אלא אמצעים לניהולה היעיל. המטרה הוא כתיבת אנציקלופדיה. יש לנהוג על פי רוח החוק כשלשון החוק אינו מקדמת את המיזם. פתרון מחלוקות צריך להתרחש בדרך של דיון והסכמה רחבה ככל האפשר, ולא על ידי היצמדות ללשון החוק.

צעדים אפשריים נגד הפרה של כללים אלה

 • שינוי תוכן הערך (עריכה רגילה).
 • הפיכת הדף להפניה; ההיסטוריה של הדף נשמרת.
 • מחיקת הדף עם ההיסטוריה שלו לגמרי, בדרך כלל לאחר הצבעת מחיקה. כדי לפתח הבנה של סוג הכתיבה שנמצאת בסכנת מחיקה, כדאי שתעקבו בקביעות אחרי הצבעות המחיקה.
 • במקרים חמורים (העלאה חוזרת ונשנית של אותו מידע) תיתכן גם חסימה של המשתמש המעלה.

ראו גם


Logo hamichlol 3.png
הדף באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0