א אידישע קאפ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
א אידישע קאפ
מאת גדי פולק
איורים גדי פולק
שפת המקור עברית
תורגם לשפות אנגלית יידיש צרפתית וספרדית
מהדורות נוספות
מספר כרכים 3
הסכמות הועדה הרוחנית לביקורת ספרי קריאה 'עיני לאה' בנשיאות הרב ישראל גנס

א אידישע קאפ היא סדרת ספרים מבית היוצר החרדי גדי פולק הכוללת (נכון לשנת ה'תשע"ט, 2019) שלשה ספרים ובהם שאלות מאתגרות לפיתוח הכישרונות ולחידוד המחשבה. מקור השם הוא בשפת היידיש ומשמעותו ראש יהודי כאשר הכוונה למוח היהודי החריף, כיון שלצורך מענה התשובות יש להיעזר בחשיבה רבה. הספרים מומלצים על ידי מחנכים חרדיים ומאושרים על ידי הרב ישראל גנס (הועדה הרוחנית לביקורת ספרי קריאה 'עיני לאה') ואת הפן ההלכתי בודק הרב סיני פרלמוטר, מו"ץ בעיר מודיעין עילית. הספרים תורגמו גם לאנגלית יידיש צרפתית וספרדית ונמכרו (נכון לשנת ה'תשע"ט 2019) מעל 200,000 עותקים[1].

גדי פולק והסדרה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גדי פולק

יוצר הסדרה הוא גדי פּוֹלַק, אמן חרדי ממוצא רוסי העוסק בעיקר באיור ספרים.

את ההשראה לסדרה זו הוא לקח מעיתון ילדים שקרא בילדותו ברוסיה. בעיתון היו סיפורים, קומיקסים ומשחקים. באחד הגיליונות הופיעה ציור שחור לבן עם הכותרת 'חידות לבלשים הצעירים' ולצד הציור הופיעו 7 שאלות, שניתן לענות עליהן לאחר התבוננות מעמיקה בציור.[2].

א אידישע קאפ

בשנת 2016 יצא לאור הספר הראשון בסדרה א אידישע קאפ בתוך שלושה חודשים נמכרו למעלה מ-30,000 עותקים של הספר[2].

בספר ישנן חמש עשרה תמונות כאשר על כל תמונה ישנן עשר שאלות ובנוסף מופיעות עשר שאלות בונוס בסוף הספר. התמונות מלאות באנשים שונים בסיטואציות שונות וכן פרטים רבים. כדי לענות על השאלות צריך לבחון כל תמונה לעומק, בכישורים בלשיים, ושימת לב לפרטים הקטנים שטמן הצייר בציור. ברבות מהחידות צריך גם ידע מקדים (מרחבי, תורני וכדומה) כדי להשיב נכונה. השאלות מאתגרות ומעודדות חשיבה ופיתוח כישרונות.

א אידישע קאפ 2X2

יצא לאחר כשנה מהספר הראשון. כקודמו הוא מכיל חמש עשרה תמונות שעל כל אחת מהן 10 שאלות. בתמונות סיטואציות פשוטות מחיי היום יום ועליהן שאלות הדורשות שימוש במאגרי ידע יהודיים ועולמיים.

א אידישע קאפ 3 סיפורים

בחודש אדר א' ה'תשע"ט (פברואר 2019) יצא לאור הכרך השלישי בסדרה ונקרא א אידישע קאפ 3 סיפורים, הספר השלישי בשונה מקודמיו כולל שלשה סיפורים (שלוש אבידות, שלושה ימים, שלושה שטרות) הסיפורים הם חידה בפני עצמם אך הצייר הוסיף, כדרכו, שאלות רבות שניתן לפותרן על ידי התבוננות בציורים לאורך כל הסיפור, יחד ישנן 40 שאלות על כל סיפור

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. על פי הפרסום בספר א אידישע קאפ 3
  2. 2.0 2.1 על פי מיכל אריאלי המוציא של רב המכר מדבר באתר הידברות