בדיקות תוכנה למכשירים ניידים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בדיקות תוכנה על מכשירים ניידים נועדו על מנת לוודא כי היישום או אתר האינטרנט מתאימים לשימוש במכשירים ניידים, כגון טלפונים חכמים ומחשבי לוח.

הקדמה

העולם נמצא במעבר מסביבת PC לסביבה של מכשירים ניידים. ההערכה של חברת טכנלוגיית המידע סיסקו היא שבשנת 2015 יהיו כ- 788 מיליון גולשים באמצעות מכשירים ניידים[דרושה הבהרה]. תחזיות של ארגון IDC קובעות כי בשנה זו מספר הגולשים בארצות הברית באמצעות הרשת הסלולרית יעלה על מספר הגולשים דרך מחשבי ה-PC. לכן, כל ארגון הנותן שירות עסקי באמצעות מכשירים ניידים, וכן המפתחים עצמם צריכים לוודא את התאמת האתרים או היישומים למכשירים הניידים.

האתגרים

האתגר המרכזי העומד בפני הבודק הנו ריבוי מערכות ההפעלה והמכשירים הסלולריים הקיימים, המחייבים בדיקות תאימות לכל סביבה וסביבה. כאשר מדובר ביישומים, על התוכנה להיות מותאמת למערכת הפעלה מסוימת ועל המתכנתים העובדים על פיתוח היישום מוטל כבר בשלבים הראשונים של הפיתוח לעבוד לפי הדרישות של מערכת ההפעלה שנבחרה. לכן במקרים אלו אתגר הבדיקה מצומצם למכשירים השונים של מערכת ההפעלה עבורה פותח היישום. אתרי אינטרנט ניתנים לפיתוח חוצה-פלטפורמות ולכן הבדיקות עבורם יהיו בכמה מערכות הפעלה. בנוסף, מסכי המכשירים הניידים, באופן טבעי, קטנים יותר ממסכי המחשב ולכן מחייבים ממשק נוח ובעיקר ניווט קל בין הדפים. במכשירים ניידים בדרך כלל גם כוח המעבד, רוחב הפס והזיכרון קטנים יותר לעומת מכשירי ה-PC.

בדיקות תאימות

הדמיית אתר כפי שיראה במכשיר iPhone, באמצעות אפליקציית iPhoney

כאמור, האתגר הגדול ביותר המייחד את עולם בדיקות המכשירים הניידים, הנו ההיצע הרב של המכשירים הקיימים ומערכות ההפעלה המותקנות עליהם.
מערכות ההפעלה הנפוצות ביותר הן:

ישנם כלים רבים בשוק, חלקם חינמיים וחלקם בתשלום, המאפשרים סימולציה של התוכנה או האתר במערכות ההפעלה השונות. באמצעותם, ניתן לראות מבעוד מועד כיצד התוכנה או האתר פועלים ונראים במערכות הפעלה שונות, בחומרה שונה ובגדלי מסך שונים. כמו כן, ישנן מעבדות המחזיקות מבחר רב של מכשירים בהן ניתן להשלים את בדיקת התאימות.

התאמת הממשק

התאמת אפליקציה לסביבת הסלולר

קיימים מאמרים ומדריכים רבים המתארים בניית ממשק משתמש עבור יישומים ואתרים המיועדים למחשבי PC, בעוד שהמחקר על תחום עיצוב הממשק למכשירים ניידים חדש יחסית ולוקה בחסר. במאמרו של בן שניידרמן, "שמונה כללי הזהב לתכנון ממשק", מוצגים כללים בסיסיים לעיצוב ממשק למחשבי PC, אשר יכולים להוות נקודת פתיחה לכללים לעיצוב אתרים עבור מכשירים ניידים.

שמונה כללי הזהב לתכנון ממשק
  1. אפשר למשתמשים מיומנים להשתמש בקיצורי דרך.
  2. הצע משוב אינפורמטיבי.
  3. עצב דיאלוגים סגורים.
  4. אפשר יכולת שליטה פנימית על ידי משתמשים מנוסים.
  5. שאף לאחידות.
  6. אפשר יכולת חזרה (הפיכות).
  7. הצע מניעת טעויות וטיפול בבעיות פשוטות.
  8. הפחת העומס על הזיכרון לטווח הקצר.

ארבעת הכללים הראשונים תקפים ללא שינויים גם עבור מכשירים ניידים: השימוש בקיצורי דרך הכרחי ביותר בעולם המכשירים הניידים, שכן המשתמש שואף לצמצם ככל האפשר את מספר הפעולות שהוא מבצע ולהגיע לתוצאה הרצויה בזמן המזערי. כמו כן, קבלת משוב על הפעולות שהמשתמש ביצע, הגדרת מבנה הפעולות כך שתהיה התחלה, אמצע וסוף, והרגשה כי המשתמש הוא זה ששולט ביישום ולא להפך, הכרחיים הן לעבודה מול מחשב והן לעבודה במכשירים הניידים. ארבעת הכללים האחרונים דורשים שינויים על מנת להתאים לעולם המכשירים הניידים.

אחידות
במכשירים ניידים לאחידות יש מימד נוסף שיש לתת עליו את הדעת. ייתכן כי משתמש ירצה להשתמש ביישום לסירוגין במחשב ה-PC ובמכשיר הנייד שלו. ייתכן כי יישומים מסוימים יעבדו במחשב ולא במכשיר הנייד, עקב אי תמיכה בתוכנות מסוימות. לדוגמה, משתמש מבקש לקרוא מסמך מסוג מסוים במחשב שלו ולאחר מכן להעבירו למכשיר הנייד על מנת להמשיך ולקרוא אותו. אולם, המכשיר הנייד לא בהכרח תומך בקריאת מסמך מסוג זה.
יכולת ביטול פעולה
קשה יותר ליישם זאת במכשירים הניידים, בגלל זיכרון קטן יותר וכוח עיבוד חלש יותר לעומת מכשירי ה - PC. בגלל מגבלות הזיכרון מוגבלת היכולת לזכור את מצבי המערכת לפני הפעולות האחרונות.
הצעת מניעת טעויות וטיפול בבעיות פשוטות
יש להתייחס גם לצד הפיזי של המכשיר הנייד. במכשיר הנייד עולה הסבירות לטעויות הנגרמות מהקשה לא נכונה, בגלל הקרבה הפיזית של המקשים (הפיזיים או מקשי המגע).
הפחתת העומס על הזיכרון לטווח הקצר
המשתמש במכשיר הנייד חשוף ליותר הסחות מאשר המשתמש במכשיר ה - PC. ייתכן כי השימוש במכשיר הנייד נעשה לצד שלל פעולות אחרות ולעיתים אף אינו העיסוק המרכזי (כמו בזמן הליכה למשל). לכן, הפעולות צריכות להיות פשוטות וללא העמסת פרטים מיותרים על המשתמש.

בדיקות נגישות

אתרים שנבדקו ונמצאו נגישים במכשיר ה-PC, אינם בהכרח נגישים גם למכשירים ניידים. התקן לנגישות אתרים למכשירים ניידים נוסח על ידי קהילת W3C אשר מובילה קווים מנחים לנגישות באינטרנט. על מנת לבדוק אם אתר הינו נגיש למכשירים ניידים (Mobile Friendly), ניתן להשתמש בשירות החינמי של הקהיליה. בין בדיקות הנגישות, נבדק האם האתר עומד במגבלות נפח העמוד המרבי, המצאות טבלאות מקוננות ועוד.

צריכת סוללה

להבדיל ממחשבי PC, למכשירים הניידים יש סוללה מוגבלת ולכן חשוב לשים לב כי היישום חסכני בצריכת החשמל מן הסוללה. על מנת לתמוך בבדיקה זו, ניתן להשתמש בכלים אשר ממפים את אחוז צריכת הסוללה עבור כל יישום בנפרד.

קישורים חיצוניים