נוקיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוקיה
Nokia wordmark.svg
סוג חברה ציבורית
מייסדים פרדריק אידסטם
תאריך הקמה 1865
חברת אם HMD Global
משרד ראשי פינלנדפינלנד אספו, פינלנד
ענפי תעשייה

שירותי תוכנה (Z לאנצ'ר ,מפות HERE) ,תשתיות תקשורת (נוקיה סימנס)

בעלות על אלקטל לוסנט
מוצרים עיקריים שירותי ומוצרי תוכנה לטלפונים ותשתיות ומוצרי תקשורת סלולרית
הכנסות 12.7 מיליארד אירו (2013)
אנשי מפתח אולי-פקה קלהסוו - נשיא
ג'ורמה אולילה - יושב ראש
סורי רג'יב - מנכ"ל
עובדים 90,981 (2013)
 
company.nokia.com (באנגלית)
המרכז הראשי של נוקיה באספו, פינלנד
טלפונים סלולריים תוצרת נוקיה
טאבלט אנדרואיד של נוקיה משנת 2016 -Nokia N1

נוקיה היא חברה פינית שמוצריה העיקריים הם מכשירים סלולריים, שירותי תוכנה ותשתיות תקשורת סלולרית. החברה הנה יצרנית בולטת של טלפונים סלולריים. חטיבת המכשירים נמכרה למיקרוסופט בשנת 2013. נוקיה היא בעלת נוקיה נטוורקס, ספקית ציוד רשת תקשורת ושירותים (לשעבר בבעלות משותפת עם חברת סימנס הייתה ידועה בשם "נוקיה סימנס נטוורקס").

נכון ל-2012 נוקיה מעסיקה כ-102,000 עובדים ברחבי 120 מדינות, ומוצריה נמכרים בלמעלה מ-150 מדינות עם הכנסות שנתיות של כ-30 מיליארד אירו. ניירות הערך של החברה נסחרים בבורסה לניירות הערך בהלסינקי ובבורסת ניו יורק.

מרכזה של נוקיה בפינלנד והיא החברה הגדולה ביותר בפינלנד, שם היא תורמת 4% לתוצר הלאומי הגולמי ומהווה רבע מסך היצוא של פינלנד. יש המכנים את היחס בין נוקיה לפינלנד כ"חברה גדולה במדינה קטנה". החברה קרויה על שם העיירה נוקיה אשר בה החלה במאה ה-19 הפעילות של החברות שמאוחר יותר התאחדו לתאגיד נוקיה.

בשנת 2017 החברה חשפה ליין מכשירים חדש בייצור של חברת HMD -סמארטפונים לשוק הפרימיום (nokia 8), שוק ביניים (nokia 5 ו- nokia 6 ) ומכשיר שוק נמוך (nokia 3 )

היסטוריה

שורשיה של נוקיה מתחילים בשנת 1865, בהקמתה של תעשיית עץ בפינלנד על ידי פרדריק אידסטם. במהלך 50 השנה הבאות הוקמו שתי חברות אחרות בפינלנד, האחת הייתה חברת גומי, והשנייה חברת כבלים. שלוש החברות החלו להחליף בעלים, עד שבשנת 1967 התמזגו החברות וייסדו את תאגיד נוקיה.

תקשורת סלולרית

נוקיה הייתה בין החברות הראשונות בעולם שזיהו את הפוטנציאל העצום הטמון בתחום התקשורת הסלולרית. בשנות ה-70 פותחו בחברה הטלפונים הניידים הראשונים. היא ביססה את חוזקה בשוק הטלקומוניקציה ומוצרי האלקטרוניקה, על ידי שלל מיזוגים ורכישות של חברות מובילות בשוודיה, צרפת, הולנד, שווייץ ועוד.

בשלהי שנות ה-80, עם רכישת חטיבת מערכות המידע של חברת אריקסון, נוקיה הפכה לחברת טכנולוגיית המידע הגדולה בארצות סקנדינביה. מתחילת שנות ה-90, נוקיה מתרכזת בליבה העסקית שלה, הטלקומוניקציה.

מאז הקמתה רשמה נוקיה פריצות דרך עולמיות, המצאות, פטנטים רבים והישגים טכנולוגיים עצומים בתחום התקשורת הסלולרית ובתחומים נוספים. מתחילת המאה ה-21 השקיעה החברה מעל 40 מיליארד דולר במחקר ופיתוח. [1]

החל מסוף שנות ה-90 ובמשך 14 שנים, הייתה נוקיה החברה המובילה בעולם בתחום הטלפונים הסלולריים. חברות רבות ניסו לקרוא תיגר על שליטתה בתחום יצור הטלפונים הסלולריים, אך עד 2007 נוקיה הובילה בהפרש ניכר.[1] לדוגמה, ברבעון השני של שנת 2005 היה חלקה של נוקיה 32.2% כאשר הבאה אחריה, מוטורולה בעלת קצת יותר ממחצית נתח השוק של נוקיה, 18%. בשיא כוחה, נתח השוק של נוקיה היה מעל 40%, אך ב-2012 הוא הגיע ל-21%, והמובילה הפכה להיות סמסונג (עם 27%),[1] החל משנת 2011 סובלת נוקיה מירידה חדה בנתח השוק ובמכירות שהובילה בסופו של דבר לאובדן עצמאותה. אף על פי שמכשירי הסלולר של נוקיה תפסו נתח נכבד בשוק העולמי, דווקא ביפן לא הצליחה החברה למקם את מעמדה כיצרנית מכשירים מובילה, וב-27 בנובמבר 2008 הודיעה שהיא מפסיקה את הפעילות בשוק היפני. [2]

ב-2006 התמזגה קבוצת הרשתות העסקיות של נוקיה עם חטיבת התקשורת של סימנס הגרמנית וכתוצאה מכך הוקם המיזם המשותף נוקיה סימנס נטוורקס. החברה שנתה את שמה מספר פעמים וב-2013 רכשה נוקיה את חלקה של סימנס והיא בבעלותה המלאה של נוקיה.

בשנת 2009 השלימה נוקיה רכישה של מערכת ההפעלה בה היא השתמשה הסימביאן, ולאחר שנה החלה בהפצה שלה בקוד פתוח באופן חופשי.[3]

ב-11 בפברואר 2011 הכריז מנכ"ל נוקיה על שינוי מהותי של האסטרטגיה של החברה בתחום הטלפונים הסלולריים - חבירה למיקרוסופט ונטישת הפיתוח העצמאי של מערכת הסימביאן, והקמת פרויקט לומיה, שבה נוקיה תייצר סמארטפונים עם מערכת ההפעלה של מיקרוסופט Windows Phone.[4] סטיבן אלופ, מנכ"ל החברה שיזם את המהלך ציין במסמך שנשלח לעובדים מוקדם יותר כי ללא שינוי תעמוד נוקיה בפני מצב בלתי הפיך. "האייפון הראשון הושק ב-2007 ועדיין אין לנו מוצר שקרוב לחוויה שאפל מספקת", הוא ציין, "אנדרואיד של גוגל נכנס לזירה לפני שנתיים בלבד, והשבוע הם לקחו את המובילות שלנו בנפחי המכירות של סמארטפונים. לא ייאמן. יש לנו בחברה מקורות חדשנות מבריקים, אבל הם אינם באים לידי ביטוי בשוק מהר מספיק. אם נמשיך כמו בעבר, נידרדר והמתחרים שלנו יתקדמו עוד ועוד".

בספטמבר 2013 הכריזה חברת מיקרוסופט כי תרכוש את יחידת הניידים של נוקיה יחד עם תיק הפטנטים תמורת סך כולל של כ-7.2 מיליארד דולר.[5] באפריל 2014 הודיעה מיקרוסופט על שינוי השם של נוקיה למיקרוסופט מובייל כחלק מהרכישה.[6] בחודש אוקטובר 2014 שמה של נוקיה חדל מלהיות על מכשיריה, וכעת השם המופיע על הדגמים החדשים הוא "מיקרוסופט". כל הטלפונים ממשיכים להיות מיוצרים בפינלנד[דרוש מקור], ומיקרוסופט שרכשה את מפעלי נוקיה מובייל משתמשת בהם.

בנובמבר 2014 הכריזה החברה על טאבלט מבוסס אנדרואיד בשם Nokia N1. נוקיה הפסיקה לייצר ולפתח טלפונים סלולריים אחרי מכירת חטיבת המכשירים למיקרוסופט אך תמשיך בעיסוקיה האחרים.

באפריל 2015 הודיעה נוקיה על עסקת חילופי מניות בסך 16.6 מיליארד דולר לרכישתה של חברת אלקטל-לוסנט.[7]

ביוני 2015 התראיין מנכ"ל נוקיה רג'יב סורי ל-Manager Magazin הגרמני ואישר כי החברה תשוב לעסקי הטלפונים החכמים במהלך 2016,[8] מיד עם פקיעת תוקפו של ההסכם שנחתם מול מיקרוסופט, במסגרתו נאסר עליה להשתמש בשם המותג שלה על גבי טלפונים חכמים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים