iOS

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
iOS
Apple iOS new.svg
מפתח אפל
משפחה OS X / BSD
מודל קוד קוד סגור
גרסה אחרונה שיצאה iOS 10.3.1
תאריך יציאת גרסה אחרונה 3 באפריל 2017 (לפני שנתיים, 4 חודשים ו־15 ימים)
סוג ליבה היברידית
מצב עבודה עדכני
אתר בית apple.com/ios

iOS היא מערכת הפעלה ניידת מבית אפל, המשמשת את מוצרי החברה, כגון iPhone, ‏iPod, ‏iPad, ‏Apple TV. המערכת מבוססת על ליבת מערכת ההפעלה Mac OS X. המערכת הוצגה לראשונה ב-9 בינואר 2007 כמערכת ההפעלה של ה-iPhone, ונקראה בעבר iPhone OS, כלומר מערכת ההפעלה של ה-iPhone. השם "iOS" היה שייך במקור לחברת סיסקו מערכות, ובחודש יוני 2010, אפל קיבלה את הזכות להשתמש בשם הזה והוא שונה.

מספר מכשירי ה-iOS שנמכרו מאז הצגתה לראשונה ועד יוני 2014 עמד על למעלה מ-800 מיליון (אייפונים, אייפדים ואייפודים).

היסטוריית גרסאות

iOS יצאה עד כה בעשר גרסאות עיקריות. כל גרסה יצאה יחד עם האייפון החדש שהוצג באותה השנה:

 • iPhone OS 1: יצאה ב-29 ביוני 2007, זו הייתה הגרסה הראשונה שהגיעה עם האייפון הראשון המכונה iPhone (הדור הראשון).
 • iPhone OS 2: יצאה ב-11 ביוני 2008, גרסה זו כללה שינויים רבים מהקודמת ביניהם אפליקציות iPod, לוח שנה, דואר אלקטרוני, App Store ותמיכה בשפות שונות. גרסה זו הוצגה עם האייפון השני המכונה iPhone 3G.
 • iPhone OS 3: יצאה ב-17 ביוני 2009 וכללה שינויים באפליקציות רבות ביניהם יו-טיוב, מפות, חנות האפליקציות ואפשרויות גזור, העתק הדבק. גרסה זו הוצגה עם האייפון השלישי, iPhone 3GS.
 • iOS 4: יצאה ב-21 ביוני 2010. היא כללה ריבוי משימות, שינויים בדוא"ל ואפשרות הפיכת האייפון לנתב (חידוש עם iOS 4.3 או iOS 4.2.5 ל-iPhone של חברת Verizon). הגרסה הוצגה בכנס ה-WWDC 2010 של אפל. הוצגה עם iPhone 4.
 • iOS 5: יצאה ב-12 באוקטובר 2011. היא כללה כ-200 תוספות מגרסאות iOS קודמות, ובהן האפשרות לסנכרן את האייפון עם האייטיונס בצורה אלחוטית ללא צורך בחיבור האייפון למחשב, מרכז התראות, גיבוי קבצים דרך ה"ענן" של אפל ושירות תזכורות לפי מיקום. הוצגה עם iPhone 4S.
 • iOS 6: יצאה ב-19 בספטמבר 2012. גרסה זו כללה אפליקציית מפות מובנית של חברת אפל, תצוגת מפות בתלת-ממד, אינטגרציה עם פייסבוק, שיפורים לאפליקציות הדואר אלקטרוני, הספארי והטלפון ושימוש ב-FaceTime באמצעות אינטרנט סלולרי. הוצגה עם iPhone 5. הגרסה האחרונה, הזמינה באייפוד 4, היא 6.1.6.
 • iOS 7: הוכרזה ב-10 ביוני 2013[1] ויצאה ב-18 בספטמבר. גרסה זו התמקדה בשינויים קוסמטיים רבים במערכת כולה ואייקונים חלקים יותר בניגוד לגרסאות הקודמות וכללה שינויים רבים, בין היתר הוספת "מרכז הבקרה", iTunes Radio, אפשרויות חדשות והסרת תגית בטא לעוזרת הווירטואלית Siri, שירות AirDrop, שיחות FaceTime ללא וידאו, שיפורים רבים לאפליקציות המצלמה, תמונות, לוח שנה, מזג אוויר, מצפן, ספארי, דוא"ל ו-Game Center, עדכונים אוטומטיים של אפליקציות ב-App Store ומציאת אפליקציות פופולריות לפי מיקום, שינוי מערכת ריבוי המשימות ושיפורים במרכז ההתראות, הוצגה עם iPhone 5S ו-iPhone 5C.
 • iOS 8: הוכרזה ב-2 ביוני 2014 ומיועדת לאייפונים, אייפדים ואייפוד טאץ׳[2]. המערכת כוללת מספר שדרוגים ותוספות; מרכז העדכונים שופר וכעת מאפשר הוספת וידג׳טים ממקורות צד שלישי, נוספה האפשרות להתקין מקלדות צד שלישי ו״הרחבות״, פיצ׳ר ה-Continuity ושירות ה-.iCloud Drive. הוצגה עם iPhone 6 ו-iPhone 6 Plus.
 • iOS 9: הוכרזה ב-8 ביוני 2015 ומיועדת לאייפון, לאייפד ולאייפוד. גרסה זו מתחלקת ל-4 רבדים: 1. אינטליגנציה: עדכון רחב ל-Siri ולכל הקשור בה, וכן לחיפוש ה-Spotlight; ‏2. אפליקציות בסיס: עדכון לאפליקציות הבסיס המגיעות עם המכשירים - פתקים, מפות, וכן שתי אפליקציות חדשות: News - המרכזת את כל החדשות העולמיות במקום אחד, ו-Wallet (ארנק) - המחליפה את ה-Passbook, ותומכת בבנקים וחברות אשראי רבות יותר; 3. חווית השימוש באייפד: העדכון כולל שינוי לממשק המולטיטאקסינג באייפד, כולל הפעלת שתי אפליקציות על המסך בו זמנית; 4. שיפורים מערכתיים: העדכון משפר את איכות התוכנה - חיי בטרייה ארוכים יותר, שיפור ההגנה, ביצועים מהירים וטובים יותר ותיקוני באגים.
 • iOS 10: הוכרזה ב-13 יוני 2016.

שינויים עיקריים בגרסאות מערכת ההפעלה

גרסה 3.0
מכילה למעלה מ-1,000 תוספות חדשות, כגון: הקלטת תזכורות, תמיכה בשליחת הודעות מולטימדיה (MMS), ממשק עברי רשמי, העתקה, סימון, הדבקה וגזירה של טקסט.
גרסה 3.1.3
היא הגרסה האחרונה התומכת בדור הראשון של האייפון, במהלכה תוקנו חורי אבטחה.
גרסה 4.0
מכילה תוספות חדשות, כגון: ריבוי משימות, תיקיות, מגוון מסכי רקע, ועוד. בכל הגרסאות יש תוספות שאינן פעילות בחלק מסוגי המכשירים (דורות ישנים בלבד), בהתאם להחלטה של אפל.
גרסה 4.2.1
הגרסה האחרונה התומכת באייפון 3G והגרסה הראשונה שאפל שחררה גם ל-iPad ביחד עם שאר המכשירים. בגרסה זו נוספה אפשרות להדפסה אלחוטית מהאייפון.
גרסה 4.2.5
הגרסה הראשונה ל-iPhone 4 של Verizon.
גרסה 4.3.3
נכלל תיקון לבאג בשירותי המיקום של האייפון, במהלכו האייפון שמר בצורה לא מאובטחת את מיקומו של המכשיר.
גרסאות 4.3.4 ו-4.3.5
תוקנו חורי אבטחה בדפדפן ה-Safari.
גרסה 5.0
הגרסה פיצלה את אפליקצייה אייפוד למוזיקה ווידאו, הוסיפה שירותי ענן מתקדמים והסירה את הדרישה לחבר למחשב בכל סינכרון או הפעלה ראשונית של המכשיר. אפליקציית תזכורות נוספה ואפשרות לנהל הודעות טקסט בין כל המכשירים המריצים את מערכת ההפעלה iOS, מרכז העדכונים שמקבץ את כל ההתראות שמתקבלות מיישומים, אינטגרציה עם טוויטר ומערכת הודעות פנימית בין אייפונים. גרסה זו מביאה בסך הכל 200 שיפורים למערכת ההפעלה.
גרסה 5.0.1
תיקון של מספר באגים שגרמו לבעיות סוללה.
גרסה 5.1
כללה את השדרוגים והתיקון הבאים:
 1. תמיכה בשפה הסינית לסירי במכשירי האייפון 4S
 2. מחיקת תמונות ב"זרם תמונות"
 3. הופעת הקיצור למצלמה במסך הנעילה במכשירים הבאים: אייפון 4S/4, אייפון 3Gs ואייפוד טאץ' 4.
 4. כאשר המצלמה תזהה פרצופים, כל הפרצופים יודגשו
 5. אפליקציית המצלמה עוצבה מחדש למכשיר האייפד 2 ול-"New iPad"
 6. מחרוזות Genius ורשימות Genuis עבור מנויי iTunes Match
 7. אודיו חזק וברור יותר בתוכניות טלוויזיה וסרטים במכשירי האייפד
 8. שליטה טובה יותר בעת צפייה בפודקאסטים במכשירי האייפד
 9. תיקון שגיאות הקשורות לחיי הסוללה
 10. תוקן הבאג שגרם לקטיעה בשמע בשיחות יוצאות‏
גרסה 5.1.1
כללה את התיקונים והשדרוגים הבאים:
 1. שיפור האמינות של השימוש באפשרות HDR לצילום תמונות באמצעות הקישור "נעילת מסך"
 2. טיפול בבאגים שעשויים למנוע מה- iPad החדש לעבור בין רשתות דור שני ודור שלישי
 3. תיקון באגים שהשפיעו על הפעלת הווידאו של AirPlay בנסיבות מסוימות
 4. שיפור אמינות הסנכרון בין הסימניות של Safari ו"רשימת הקריאה"
 5. תיקון בעיה שעלולה לגרום להצגת ההתראה "לא ניתן לרכוש תוכן" לאחר רכישה שהסתיימה בהצלחה
גרסה 6.0 הוצגה עם האייפון 5 וכללה למעלה ממאתיים שדרוגים ותוספים. בין הבולטים שביניהם
 1. אפליקציית מפות מובנית משופרת של חברת אפל, הכוללת בתוכה תצוגת מפות בתלת מימד ושירות ניווט קולי.
 2. אינטגרציה עם פייסבוק. אפשרות לשתף פוסטים היישר ממרכז העדכונים ושיתוף תמונות היישר מאפליקציית התמונות.
 3. שיפורים לאפליקציות הדואר אלקטרוני וספארי.
 4. הורדה אפליקציית ה-YouTube.
 5. שיפור אפליקצית הטלפון. אפשרות מענה בהודעה בה אפשר לסרב למענה השיחה ולשלוח הודעה אוטומטית במקום, או אפשרות "הזכר לי מאוחר יותר", אשר תזכיר כעבור זמן שנקבע מראש שהתקבלה שיחה.
 6. מצב צילום פנורמה.
 7. שיפורים ניכרים לסירי.
 8. עיצוב חדש לרוב האפליקציות המובנות, כולל האפסטור, מוזיקה, שיחות ועוד.
 9. אפליקציית "פאסבוק" (Passbook) חדשה מבית אפל המאפשרת לשמור את כל הכרטיסים והקופונים שלך בפלאפון.
 10. שימוש ב-FaceTime באמצעות אינטרנט סלולרי.
 11. תוסף ה"נא לא להפריע", בו ניתן להגדיר תזמון מראש של שעות בהן כל התראה ושיחה שיכנסו למכשיר לא ישמיעו צליל או ידליקו את המסך. ניתן לקבוע קבוצה של אנשים מועדפים, שאם האנשים שבתוכה מתקשרים או שולחים הודעת SMS, הדבר יוצג. ועוד'.

גרסאות 6.0.1 ו-6.0.2 כוללות שיפורי באגים מזעריים.

גרסה 6.1

 1. תמיכה רחבה יותר ב-LTE ברשתות רבות בעולם.
 2. אפשרות רכישת כרטיסים לקולנוע באמצעות Siri.
 3. שיפורים במפות אפל.
 4. שיפורים בדפדפן ספארי.
 5. פקדים חדשים להשמעת המוזיקה.

גרסה 6.1.6

 1. הגרסה אחרונה שתומכת באייפון 3gs.

גרסה 7.0
ב-11 ביוני 2013 הוכרזה בכנס המפתחים העולמי של אפל (WWDC) גרסת iOS 7 המותאמת במיוחד לאייפון 5. בגרסה זו נוספו מאות שינויים והבולטים שביניהם הם:

 1. שינוי כל מראה האפליקציות במכשיר כולל עיצוב חדיש של דף הבית, מרכז העדכונים, ההגדרות, המוזיקה, הדפדפן ועוד.
 2. מרכז ה-Multitasking חודש ונהפך לנגיש, ידידותי ונוח לתפעול. בשונה מקודמו רואים את החלונות הפתוחים וניתן לסגור אותם בעזרת החלקת תמונת המצב האחרונה של היישום כלפי מעלה.
 3. השינוי העיקרי הוא הוספת מרכז שליטה (Control Center) שממנו לראשונה ניתן לשלוט על חלק נכבד מהגדרות השימוש במכשיר בלי כניסה להגדרות. במרכז השליטה ניתן לכבות ולהדליק את אפשרות ה-Wi-Fi, בלוטות', שירותי מיקום, נעילת סיבוב המסך, יש כפתורי כניסה מהירה לאפליקציות שעון, מחשבון ומצלמה וכן נוספה אפשרות להדליק ולכבות את הפנס. בנוסף ניתן לשלוט בבהירות המסך, בעוצמת השמע, ובמערכת המוזיקה.
 4. נוספה אפשרות לטפטים חיים (Dynamic Wallpaper). טפטים אלו זזים ברקע ולא נשארים מקובעים כמו תמונות הסטילס שהיו עד כה.
 5. התווסף רדיו למערכת ההפעלה הנקרא "iTunes Radio".
 6. המצלמה השתנתה בצורה משמעותית מבחינת עיצוב. אפל הוסיפה אופציה לשינוי פילטר התמונה דרך המכשיר, ללא גורם חיצוני (הפילטרים דומים לאלה שבאינסטגרם).
 7. עיצובה של המערכת הקולית "Siri" שונה, ניתן לבחור את סוג הקול בין גבר לבין אישה. בנוסף נוספה אפשרות לשנות באמצעות Siri הגדרות כמו Wi-Fi, בלוטות', שירותי מיקום ועוד.

גרסת ה-iOS 7 היא השינוי הגדול ביותר שביצעה אפל במערכת ה-iOS.

גרסה 7.1

הייתה שיפור משמעותי ל-iOS 7 וכללה שיפורים כגון:

 1. תמיכה בcarplay הפיצ׳ר החדש של אפל אשר מראה את כל הפרטים של האייפון על המסך שלכם ברכב.
 2. שיפורים לtouch id.
 3. שיפור מהירות לאייפונים ובעיקר לאייפון 4.
 4. פקדים חדשים לאפליקציות מסוימות.
 5. עיצוב חדש לטקסט של ההחלק לפתיחה במסך הנעילה.

היו לה מספר גרסאות בטא והגרסה הרשמית שלה שוחררה ב-11 במרץ.

גרסה 7.1.1

בעלת מספר שיפורים ותיקוני באגים ביניהם לחיישן טביעת באצבע באייפון 5s.

גרסה 8.4.1

סנכרון עם אפליקציות צד שלישי. אפשרות לענות ולהגיב לאפליקציות צד שלישי דרך מרכז העדכונים, מבלי לפתוח את האפליקציה עצמה. ״אנשי קשר נפוצים״ במרכז המולטיטאסקינג. אפשרויות חדשות במצלמה, בנוסף להכתבה קולית ב-22 שפות חדשות.

גרסה 10

ממשק המשתמש שונה סירי נהייתה זמינה למפתחים הוספת Google Photos ו-Maps עיצוב חדש למוזיקה עדכון האפליקצייה Messages השיחות השתנו והבעלים יוכלו לקבל תמלול של התא הקולי במקום לפתוח אותו (משתמשים בזה יותר בארצות הברית מאשר בארץ) אפליקצייה חדשה בשם Home שתציג את כל המכשירים החכמים שיש בבית ותומכים באפליקצייה Apple News קיבל עיצוב חדש למידה עמוקה - חיבור בין סירי למקלדת של אפל מאפשר לסירי לתת תגובות אפשריות נגיד עם מישהו ישאל אותכם איפה אתם היא תציע לכם לבד לשלוח לו מפה עם המיקום שלכם.

גרסה 10.1 פיצר חדש החל מ-iOS 10.1: צילום תמונות פורטרט (בטא) עם טשטוש תמונה אחורי שמביא אפקט מיוחד לאיכות גבוהה לתמונה וגם חוסך במצב הסוללה באייפון,הפיצ׳ר מחדד את התמונה שתצלמו ולאחר שתצולם תמונה יתווסף אלבום חדש עם השם ״תמונות פורטרט״ האלבום תמונות הזה יתווסף באופן אוטומטי (פיצ׳ר זה תומך אך ורק למכשירי האייפון 7+ החדשים בלבד).

גרסה 10.2 שינויים בולטים:פונקציית חדשה בהגדרות הנקראת מצב חירום,החל מה-iOS 10.2 תתווסף למכשירי ה-iOS התומכים אפליקציית טלוויזיה חדשה אשר תאפשר לצפות בתכני טלוויזיה שנמצאים בטלוויזית האפל שלכם,האפליקציה תתווסף למכשירים התומכים אך ורק ב-iOS 10 ומעלה(ארצות הברית בלבד).

אפשרויות ותוספות

מסך הבית
מסך הבית, נקרא גם ספרינגבורד (SpringBoard), הוא המסך הראשי בו נמצאות האפליקציות. במסך הבית יש מקום ל-16 אפליקציות שונות בכל עמוד ו-4 אפליקציות קבועות בתחתית המסך באייפון ובאייפוד, באייפד מסך הבית כולל 20 אפליקציות ו-6 בתחתית המסך. באייפון 5, במסך יש מקום ל-20 אפליקציות, ובאייפון 6, מקום ל24 אפליקציות, בעקבות הגדלת המסך.
דוק
ה"דוק" (Dock) הוא האזור התחתון במסך הבית הכולל 4 אפליקציות (או 6 באייפד) קבועות שמופיעות בכל עמוד וניתן לשנותם.
תיקיות
התיקיות נוספו בגרסה הרביעית של ה-iOS. ניתן ליצור תיקיות בעת עריכה על ידי גרירת אפליקציות אחת לתוך השנייה. לתוך כל תיקייה ניתן להכניס 12 אפליקציות שונות.

בגרסה השביעית של iOS, נעשה שינוי וכעת ניתן להכניס לכל תיקיה יותר אפליקציות ואף לדפדף בתוך התיקיה.

ספארי (Safari)
הספארי היא הדפדפן של מכשירי אפל. אפליקציית הספארי מגיעה עם המכשיר ולא ניתן למחוק אותה.
ריבוי משימות
היכולת לריבוי משימות נוספה בגרסה הרביעית של ה-iOS. בזכות ריבוי המשימות ניתן להפעיל מספר אפליקציות בו זמנית, אך האפליקציות לא פועלות ברקע, אלא מושהות. לדוגמה, ניתן לעבור מאפליקציה לאפליקציה, או להפעיל את המוזיקה כמעט מכל אפליקציה. בשביל להגיע אל מסך ריבוי המשימות יש ללחוץ פעמיים על כפתור הבית. לאחר מכן יפתח בחלק התחתון של המסך חלון עם צלמיות של האפליקציות הפתוחות.

בגרסה השביעית של iOS, נעשה שינוי בריבוי משימות. לחיצה פעמיים על כפתור הבית תעביר ישירות למסך המכיל תצוגות מקדימות של האפליקציות שהיו בשימוש לאחרונה, ומשיכתם כלפי מעלה תסגור את האפליקציה.

מרכז העדכונים (Notification Center)
מרכז העדכונים נוסף בגרסה החמישית של ה-iOS. תוסף זה מאגד את כל העדכונים השוטפים של המכשיר (שיחות שלא נענו, הודעות, אימיילים ועוד) תוסף זה הוא אחד העדכונים החשובים למערכת.
מרכז המשחקים (Game Center) 
מטרתו של מרכז המשחקים היא לשפר את חוויית המשחק במכשירים המכילים iOS. ניתן להתחבר באמצעות המשתמש לאייטונס, להוסיף חברים ולשחק ברשת. בנוסף, ניתן לצפות במשחקים של החברים. הגיים סנטר מגיע בגרסה 4.3 ומעלה של ה-iOS,האפליקציה הוסרה לחלוטין ממכשירי ה-iOS שתומכים ב-iOS 10 אך ההגדרות ופרטי המשתמש נשארו בהגדרות המכשיר.
מרכז הבקרה (Control Center)
נוספה בגרסה השביעית של iOS. על ידי משיכה מלמטה נפתח תפריט שמאגד את ההגדרות השימושיות (פנס, הדלקה וכיבוי של WIFI, בלוטוס, בהירות המסך ועוד) להפעלה מהירה מכל מקום במכשיר.

פריצת iOS

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פריצת iOS

מכשירי iOS תוכננו על ידי אפל כך שיריצו רק תוכנות שאושרו בחתימה מוצפנת על ידי אפל. גורמים שונים יצרו תוכנות המאפשרות לערוך שינוי קל בקושחה (firmware) של המכשירים, כך שיעקוף את בדיקת החתימה. פריצת iOS מאפשרת, בגרסאות שונות, שליטה מלאה על מראה המכשיר באמצעות ערכות נושא, והתקנה של תוספים וכלים שימושיים למערכת ההפעלה תוספים שחלקם אומצו על ידי אפל במהלך השנים, בנוסף בעזרת הפריצה ניתן להתקין כלים המאפשרים התקנה של תוכנות הזמינות בחנות ה-App Store של אפל בלי לשלם עליהן. סוג אחר של פריצה מאפשר הסרת נעילת ה-SIM. "נעילת ה-SIM" היא שינוי תוכנה שמבצעות רשתות סלולריות לכל מכשיר שנמכר אצלן כדי לגרום לכך שהמכשיר לא יעבוד ברשת סלולרית מתחרה. הסרת הנעילה מאפשרת שימוש במכשיר בכל רשת סלולרית.

בנוסף, יש גם את סידיה שעוזרת.

אפל טוענת כי פריצת המכשירים אינה חוקית ותביא לביטול האחריות עליהם; אולם ספריית הקונגרס בארצות־הברית קבעה ביולי 2010 כי הליך הפריצה אינו מהפרות זכויות היוצרים המכוסות ב"חוק המילניום הדיגיטלי" (DCMA). כלל זה אינו חל על הורדת תוכנות בלי תשלום. בין מפתחי פורצי התוכנה לאפל מתנהל מאבק מתמשך בו עדכוני תוכנה או קושחה של אפל מחוללים במערכת ההפעלה של המכשיר שינוי המבטל את הפריצה ומסיר תוכנות שהורדו בחסותו, כשמפתחי תוכנות הפריצה עמלים על דרכים לעקוף שינויים אלו.

נגישות ושימושיות

מערכת הפעלה זו ידועה בהיותה מערכת סגורה, המערכת לא מאפשרת שינויים במסך הבית פרט לתמונת רקע. בעוד שבמרבית המערכות האחרות קיימות אפשרויות מגוונות הרבה יותר כמו למשל במערכת אנדרואיד. רבים סבורים שמערכת זו היא הטובה ביותר מכיוון שהיא פשוטה וקלה לתפעול, מנגד, רבים אחרים טוענים שמערכות כמו אנדרואיד של גוגל עדיפה בשל שלל האפשרויות אותן היא מציעה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. אהוד קינן, אפל מציגה: iOs 7 ומחשבים חדשים, באתר ynet, 10 ביוני 2013
 2. שחר שושן ואהוד קינן, אייפון יתחבר לבית החכם ב-iOS8, באתר ynet, 2 ביוני 2014