בוקר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תפילת שחרית בבית הכנסת באשתמוע

בוקר הוא החלק המוקדם של היום, בין השחר לצהריים. שעות הבוקר הן השעות שבין הזריחהשעתה משתנה מעונה לעונה ומאזור לאזור) לבין 12:00 - שעת אמצע היום, הצהריים.

בוקר הוא הזמן בו רוב האנשים מתעוררים ומתחילים בשגרת יומם. הארוחה הראשונה של היום היא ארוחת בוקר. בעת מפגש בשעות הבוקר מקובל לברך: "בוקר טוב!".

הבוקר נפתח בתפילת שחרית, או בלימוד הכנה לתפילת שחרית, להבדיל בתרבויות שונות מוקדשת פעילות לקבלת היום החדש, יש המתחילים את היום בפעילויות כגון מדיטציה, אחרים מעדיפים להתחיל את הבוקר בפעילות נמרצת יותר, כגון הליכה, ריצה או שחייה.

בסין מקובלת התעמלות בוקר בחברותא מדי יום. בישראל הייתה נהוגה בעבר התעמלות בוקר בבתי הספר, במסגרת מסדר בוקר. גם בקול ישראל שודר משדר של התעמלות בוקר, בשעות הבוקר המוקדמות, שנפתח בברכת: "בוקר טוב לכל המאזינים, ולמתעמלים - היכון!". כיום משודרות בשעות הבוקר תוכניות טלוויזיה של אימון גופני בערוצי נישה של ספורט, סגנון חיים וילדים.

בערוצים שונים של הרדיו והטלוויזיה משודרות תוכניות בוקר המותאמות לקהל היעד. תוכניות בוקר בטלוויזיה כוללות לרוב אקטואליה רכה וראיונות בנושאים שוליים יחסית, שכן מיועדות לאנשים המתארגנים לקראת צאתם לשגרת יומם, והקשב שלהם אינו ממוקד כולו בשידור. ברדיו תוכניות בוקר רבות כוללות דיווחי תנועה, לטובת הנהגים המקשיבים בדרכם לעבודה.

ישנם עיתונים המוגדרים כעיתוני בוקר, ששעת הוצאתם מוקדמת מזו של עיתוני הערב.

המושג בוקר משמש גם כמטפורה להתחלות חדשות ולאופטימיות, לדוגמא ”"לקום מחר בבוקר ולהתחיל מבראשית.
לקום מחר בבוקר עם שיר חדש בלב"”
(נעמי שמר).

ביהדות

ישנם מצוות רבות הנוהגות בבוקר, חלקם תלויים חצות היום וחלקם בזמנים מוקדמים יותר. המצוות הבולטות בזמן זה הם תפילת שחרית, הנחת תפילין, וקריאת שמע. בעוד שלתפילה ולקריאת שמע יש זמן מוגבל שעד בואו הם יכולים להאמר, התפילין נוהגות במשך כל היום, אך לכתחילה יש להניחם בעת תפילת שחרית וקריאת שמע. לפני קיום מצוות הבוקר אסור לאכול או לשתות, אלא בשיעורים מועטים בלבד כדי שיהיה כח לעשיית המצוות.

ביטויי לשון

  • בוקר טוב ולעיתים בוקר טוב אליהו - סוף סוף הבנת.
  • בוקר אור - התשובה הנפוצה לברכה "בוקר טוב".
  • בוקר טוב ומבורך - תשובה נוספת לברכת "בוקר טוב".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0